Սեպտեմբերի 13-ին՝ ժամը 13:30-ին, ՀՀ Ազգային ժողովի Կարմիր դահլիճում տեղի կունենա Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահներ Էդուարդ Շարմազանովի եւ Վիկտոր Գումինսկու համատեղ մամուլի ասուլիսը:
Նշենք, որ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ութերորդ նիստին մասնակցելու նպատակով Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Վիկտոր Գումինսկու գլխավորած պատվիրակությունը սեպտեմբերի 14-ին՝ ժամը 09:00-ին, կայցելի Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Սեպտեմբերի 12-ին ԵՄ խորհրդատվական խումբն ամփոփեց ԵՄ մոտարկման եւ կառավարման ու ԵՄ-Հայաստան խորհրդարանական ոլորտներում իրականացված աշխատանքները: Միջոցառման նպատակն էր ներկայացնել արդյունքները եւ շեշտել այն հիմնական խնդիրները, որոնց լուծման արդյունքում կբարելավվի ՀՀ ԱԺ աշխատանքը: Հանդիպմանը մասնակցում...

Exhibition of “Under Parajanov’s Light” Art Works in Hrazdan
On September 12 the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport moderated by Artak Davtyan attended the exhibition titled “Under Parajanov’s Light” dedicated to the acclaimed filmmaker Sergey Parajanov’s 90th birth anniversary, which this time was organized in Hrazdan. L...
12.09.2014
Meeting with the Students of the University of Antwerp
On September 12 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport Artak Davtyan met with Lilian van Hoff, Professor of the University of Antwerp of Belgium and a group of students. The students came to Armenia with an exchange programme of Yerevan State Uni...
EU Advisory Group Sums Up Its Works in the RA National Assembly
On September 12 the EU Advisory Group summed up the works implemented in the EU approximation and administration and EU-Armenia Parliamentary sphere. The goal of the event was to present the outcomes and stress the main problems, as a result of which, the RA NA work will be improved. The Chair of th...