ԱԺ փոխնախագահը ընդունեց Չեխիայի Մորավիան-Սիլեսիան երկրամասի նահանգապետին
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 27-ին ընդունեց Չեխիայի Հանրապետության Մորավիան-Սիլեսիան երկրամասի նահանգապետ Միրոսլավ Նովակի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը եւ Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ արձանագրեց, որ հայ-չեխական քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային արդյունավետ համագործակցությանը զուգահեռ զարգանում են նաեւ մարզերի միջեւ գործնական հարաբերությունները: Նա հույս հայտնեց, որ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Չեխիա կատարած պետական այցի շրջանակներում ստորագրված միջպետական համաձայնագրի ընձեռած հնարավորությունները արդյունավետ կօգտագործվեն, եւ Արմավիրի մարզի ու Մորավիան-Սիլեսիան երկրամասի միջեւ սկիզբ առած տնտեսական փոխգործակցությունն ու բարեկամական կապերը շարունակական զարգացում կունենան:
Մորավիան-Սիլեսիան երկրամասի նահանգապետ Միրոսլավ Նովակը տեղեկացրեց, որ իրենց պատվիրակության կազմում ոչ միայն քաղաքական գործիչներ են, այլեւ գործարար աշխարհի ներկայացուցիչներ, նաեւ՝ ազգությամբ հայեր: Նրա գնահատմամբ՝ պատվիրակության նման կազմը, իրենց երկրամասի ու Արմավիրի մարզի ներկայացուցիչների ջերմ, անմիջական հարաբերություններն ու փոխադարձ հետաքրքրությունները վկայում են փոխգործակցության խոստումնալից հեռանկարի մասին:
Հանդիպման ժամանակ երկուստեք կարեւորեցին տեղական մարմինների տնտեսական կապերի ամրապնդման ու զարգացման գործոնը՝ որպես հայ-չեխական նոր մակարդակի հարաբերությունների հաստատման ու արդյունավետ համագործակցության կարեւոր պայման:
27.05.2014
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվեցին «ՀՀ 2013 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկումները
Մայիսի 27-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, հանձնաժողովների նախագահներ Հովհաննես Սահակյանի  եւ Գագիկ Մինասյանի նախագահությամբ   քննարկվեցին «ՀՀ 2013 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվո...

Вице-спикер НС принял губернатора Моравско-Силезского края Чехии
27 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов принял делегацию, возглавляемую губернатором Моравско-Силезского края Чешской Республики Мирославом Новаком. На встрече присутствовали депутаты НС М.Есаян и губернатор Армавирской области А.Каграманян.
Вице-спикер с удовлетворением констатировал, что наряду с армяно-чешским политическим,   экономическим и культурным сотрудничеством развиваются также деловые отношения с областями. Он выразил надежду, что возможности, предоставляемые в рамках подписанного в ходе государственного визита Президента РА С.Саргсяна в Чехию межгосударственного соглашения, будут эффективно использованы в развитии экономического взаимосотрудничества и дружеских связей между Армавирской областью РА и Моравско-Силезским краем Чехии.
Губернатор   Моравско-Силезского края М.Новак проинформировал, что в их делегации не только политические деятели, но и представители делового мира, в том числе армяне. В его оценке, подобный состав делегации, теплые и искренние отношения между   представителями   армянской и чешской областей, их взаимные интересы свидетельствуют о многообещающих перспективах взаимодействия.
В ходе встречи обоюдно был особо выделен фактор упрочения и развития экономических связей местных органов – как важное условие выведения на новый уровень армяно-чешских отношений и плодотворного сотрудничества.
27.05.2014
В постоянных комиссиях продолжаются обсуждения годового отчета “Об исполнении Государственного бюджета РА на 2013 г.”
27 мая на совместном заседании постоянных комиссий по государственно-правовым вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством О.Саакяна и Г.Минасяна состоялись дебаты по  годовому отчету “Об исполнении  Государственного бюджета  РА на 2013 г.” – по части ф...