Մայիսի 19-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում Ազգային ժողով էին այցելել Գեղարքունիքի մարզի «Ծաղկունքի բաց դպրոց» հիմնադրամի մի խումբ ուսուցիչներ եւ աշակերտներ, ովքեր ներկա գտնվեցին ԱԺ նիստին եւ հետեւեցին օրենսդրական աշխատանքին:
Աշակերտների հետ հանդիպեց եւ բաց դաս անցկացրեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը: Նա, ողջունելով աշակերտներին խորհրդարանում, կարեւորեց արդեն ավանդույթ դարձած այցերը օրենսդիր մարմին, շփումները պատգամավորների հետ, մասնակցությունը ԱԺ լիագումար նիստերին: ԱԺ նախագահը հորդորեց աշակերտներին լավ սովորել, հարգել ծնողներին, սիրել հայրենիքը եւ նպաստել նրա հզորացմանը:
Աշակերտներն Աժ նախագահի հետ զրուցեցին իրենց հետաքրքրող հարցերի մասին, որոնք վերաբերում էին ՀՀ արտաքին եւ ներքին քաղաքականությանը, կրթական բարեփոխումներին, արտագաղթին, սահմանամերձ գյուղերին եւ այլն:
Անդրադառնալով՝ ԼՂ հիմնախնդրին եւ դրա լուծման ուղիներին վերաբերող հարցին՝ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կլուծվի բանակցային ճանապարհով, եւ կվերականգնվի պատմական արդարությունը:
Պատասխանելով աշակերտի՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցին՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորեց միջազգային հանրության ակտիվությունն այս հարցում: Նա նշեց, որ քսանից ավելի երկրներ արդեն ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը, եւ հույս հայտնեց, որ մինչեւ հարյուրամյա տարելիցը դրական տեղաշարժեր կլինեն այլ երկրներում եւս:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ԱԺ նիստերի դահլիճում լուսանկարվեց աշակերտների հետ:
Մայիսի 19-ին Ազգային ժողովն սկսեց հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ պատգամավորները հիշեցին Պոնտոսի հույների ցեղասպանության օրը՝ մայիսի 19-ը, եւ  մեկ րոպե լռությամբ  հարգեցին   անմեղ զոհերի հիշատակը: Խորհրդարանը հաստատեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերը  եւ քվեար...

Председатель НС Г.Саакян встретился с учащимися
19 мая в рамках программы “Открытый урок”   Национальное Собрание посетила группа учителей и учащихся “Открытой школы Цахкунка” Гехаркуникской области, которая присутствовала на заседании парламента и следила за законодательной работой.
С учащимися встретился и провел открытый урок Председатель НС Г.Саакян. Он, приветствуя школьников в парламенте, подчеркнул важность ставших уже традицией посещений законодательного органа, контактов с депутатами, участия в пленарных заседаниях НС. Спикер призвал учащихся хорошо учиться, уважать родителей, любить родину и содействовать ее укреплению.
Школьники побеседовали с Председателем НС, задали ему ряд вопросов, которые в основном касались внутренней и внешней политики РА, образовательных реформ, миграции, положения приграничных сел и т.д.
Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме и путям ее урегулирования, спикер НС выразил надежду на решение ее посредством переговоров и восстановление исторической справедливости.
Отвечая на вопрос одного из учащихся о признании Геноцида армян Турцией, Г.Саакян подчеркнул важность активизации международного сообщества в данном вопросе. Он отметил, что уже более 20 стран признали Геноцид армян, и выразил надежду, что до столетней годовщины будут позитивные подвижки также в других странах.
В завершение встречи Председатель НС Г.Саакян сфотографировался с учащимися в зале заседаний парламента.
19 мая НС начало работу очередных четырехдневных заседаний. Депутаты почтили минутой молчания память невинных жертв геноцида понтийских греков.  Парламент утвердил повестки дня сессии и четырехдневных заседаний НС и голосованием принял  обсуждавшиеся на предыдущем заседании 7 законопроекто...
19 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов, депутаты парламентских фракций, Чрезвычайный и Полномочный посол Греции в РА Иоаннис Таис, представители духовенства и греческой общины Армении посетили Цицернакаберд, где возложили венки и цветы к мемориалу Геноцида армян. Присутствующие почтили минутой молчания ...
19 мая состоялось заседание Постоянной комиссии НС по внешним сношениям под председательством А.Закаряна. Депутат НС А.Рустамян отозвал с целью доработки свой проект Заявления НС РА “Об ответственности Азербайджана в превращении Нагорно-Карабахской проблемы в вооруженный конфликт, искажении его сути...