Ապրիլի 4-ին  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր աշխատանքային  հանդիպում, որտեղ քննարկվեցին  «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» ծրագրի   կազմակերպչական  հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը տեղեկացրեց, որ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի աջակցությամբ  նախատեսվում է անցկացնել «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» խորագրով ծրագիր, որը նվիրվում է աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանին:
Նա նշեց, որ ծրագրին կմասնակցեն Հայաստանի Հանրապետության  եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության   արվեստի եւ  հանրակրթական դպրոցների, ավագ դպրոցների 10-րդ եւ 11-րդ դասարանների աշակերտները, ովքեր ժյուրիի քննարկմանը  կարող են ներկայացնել  ավանգարդ ժանրում կատարած իրենց  աշխատանքները՝  նկարչական եւ գրաֆիկական աշխատանքներ, կոլաժներ եւ այլն:
Ծրագիրը, որը  նախատեսվում է իրականացնել այս տարվա ապրիլ-հունիս ամիսներին, նպատակ ունի   պատանիներին հնարավորություն տալ խորացնելու ավանգարդ արվեստի ընկալման հմտությունները, զարգացնելու նրանց՝   ազատ ստեղծագործելու կարողություններն ու  մտածողությունը, ինչպես նաեւ նրանց  հնարավորություն ընձեռել ծանոթանալու   Սերգեյ Փարաջանովի բազմաժանր աշխատանքներին:
Այդ նպատակով կկազմակերպվեն Սերգեյ Փարաջանովի ստեղծագործությունների լուսանկարների ցուցադրություններ մարզերում, այցեր Սերգեյ Փարաջանովի՝ Երեւանում գտնվող թանգարան:
Մրցույթի հաղթողները կստանան մրցանակներ եւ պատվոգրեր, լավագույն աշխատանքները կցուցադրվեն Ազգային ժողովում:

On April 4 the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport organized a working meeting, where organizational issues of the programme “Under Parajanov’s Light” were discussed.
The Committee Chairman Artak Davtyan has informed the attendee that by the sponsorship of the RA NA President Hovik Abrahamyan the programme titled “Under Parajanov’s Light” is designed to be held, which is dedicated to the well-acclaimed filmmaker Sergey Parajanov’s 90th birthday jubilee.
He noted that the 10th and 11th grade pupils of art, secondary and senior schools in the Republic of Armenia and Nagorno Karabakh Republic would take part in the programme, and present their works in the vanguard genre – paintings and graphic works, collages, etc. for the jury's consideration.
The programme, which is scheduled to run during April-June of this year, is aimed at giving the youth an opportunity to deepen vanguard art perception skills, develop their abilities and thinking to free creation, as well as enable them to get acquainted with Sergey Parajanov’s multi-genre works.
To this end, photo exhibitions of Sergey Parajanov’s works and visits to the Sergey Parajanov Museum in Yerevan will be organized in the marzes.
The winners of the competition will receive prizes and honorary certificates, the best works will be exhibited in the National Assembly.