Ապրիլի 4-ին  ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը կազմակերպել էր աշխատանքային  հանդիպում, որտեղ քննարկվեցին  «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» ծրագրի   կազմակերպչական  հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանը տեղեկացրեց, որ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի աջակցությամբ  նախատեսվում է անցկացնել «Փարաջանովի հետադարձ լույսը» խորագրով ծրագիր, որը նվիրվում է աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանին:
Նա նշեց, որ ծրագրին կմասնակցեն Հայաստանի Հանրապետության  եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության   արվեստի եւ  հանրակրթական դպրոցների, ավագ դպրոցների 10-րդ եւ 11-րդ դասարանների աշակերտները, ովքեր ժյուրիի քննարկմանը  կարող են ներկայացնել  ավանգարդ ժանրում կատարած իրենց  աշխատանքները՝  նկարչական եւ գրաֆիկական աշխատանքներ, կոլաժներ եւ այլն:
Ծրագիրը, որը  նախատեսվում է իրականացնել այս տարվա ապրիլ-հունիս ամիսներին, նպատակ ունի   պատանիներին հնարավորություն տալ խորացնելու ավանգարդ արվեստի ընկալման հմտությունները, զարգացնելու նրանց՝   ազատ ստեղծագործելու կարողություններն ու  մտածողությունը, ինչպես նաեւ նրանց  հնարավորություն ընձեռել ծանոթանալու   Սերգեյ Փարաջանովի բազմաժանր աշխատանքներին:
Այդ նպատակով կկազմակերպվեն Սերգեյ Փարաջանովի ստեղծագործությունների լուսանկարների ցուցադրություններ մարզերում, այցեր Սերգեյ Փարաջանովի՝ Երեւանում գտնվող թանգարան:
Մրցույթի հաղթողները կստանան մրցանակներ եւ պատվոգրեր, լավագույն աշխատանքները կցուցադրվեն Ազգային ժողովում:

4 апреля Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта созвала рабочую встречу, на которой   обсуждались организационные вопросы   реализации программы “Свет Параджанова”.
Председатель комиссии А.Давтян проинформировал, что при содействии Председателя НС О.Абраамяна намечается проведение программы под девизом “Свет Параджанова”, посвященной 90-летнему юбилею всемирно известного кинорежиссера.
Он отметил, что в программе примут участие учащиеся общеобразовательных школ и школ искусств, учащиеся 10-11-х классов старших школ РА и НКР, которые могут представить жюри свое творчество в жанре авангарда – живописные и графические работы, коллажи и т.д.
Цель программы, предусмотренной на апрель-июнь этого года, - дать возможность молодежи углубить свои познания, понять особенности авангардного искусства, его восприятия, развить умения и навыки, вникнуть в мышление свободного творчества, а также предоставить детям возможность ознакомиться с многожанровыми работами С.Параджанова.
С этой целью будут организованы фотовыставки произведений мастера в регионах страны, посещения Музея С.Параджанова в Ереване.
Победители конкурса получат премии и почетные грамоты, а лучшие работы будут экспонированы в Национальном Собрании РА.
4 апреля Постоянная комиссия НС по вопросам здравоохранения, материнства и детства совместно с программой USAID содействия НС РА провела в Гюмрийском медицинском центре Ширакской области парламентские слушания о необходимости внедрения в РА системы непрерывного медицинского профессионального развити...
4 апреля в Постоянной комиссии НС по внешним сношениям прошли закрытые дебаты по теме “Ситуация, сложившаяся в сирийском армянонаселенном городе Кесаб и окрестных поселениях, и возможное содействие армянской общине” – с участием ответственных лиц соответствующих ведомств. ...