Փետրվարի 20-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Լատվիայի ԱԳՆ Արեւելյան գործընկերության հարցերով զբաղվող հատուկ դեսպան Յուրիս Պոիկանսի եւ ՀՀ-ում Լատվիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեի հետ:
Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրեց Հայաստան-Եվրամիություն երկխոսության ներկա մակարդակը եւ կարեւորեց դրա շարունակականության անհրաժեշտությունը։ Նա ողջունեց ԵՄ-ի կողմից նոր եվրոպական փաթեթի առաջարկը Արեւելյան գործընկերության երկրներին, որը հնարավորություն կտա առանձնացնելու ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը շարունակելու հիմնարար ուղղությունները: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորեց ԵՄ-ի հետ ճանապարհային քարտեզի մշակումը, ուր կմատնանշվեն այն քայլերի հաջորդականությունը եւ ուղղությունները, որոնց շուրջ երկխոսությունը խիստ անհրաժեշտ է առաջին հերթին Հայաստանի համար:
Յուրիս Պոիկանսը նշեց, որ իրենց համար կարեւորագույն առաջնահերթություն մնում է Արեւելյան գործընկերությունը: Քանի որ 2015 թ. Եվրոպական միությունում նախագահությունը ստանձնելու է Լատվիան, ուստի պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ առաջիկայում Հայաստանի խորհրդարանի եվրոպական ինտեգրման հարցերի եւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների անդամների ու Լատվիայի խորհրդարանի նույնանուն հանձնաժողովների անդամների միջեւ կկազմակերպվի սեմինար-աշխատանքային քննարկում, որի ընթացքում կողմերը կներկայացնեն իրենց առաջարկները ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ:
20.02.2014
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պետր Միկիսկայի հետ: Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, խորհրդարանական պատվիրակությ...

On February 20 the Chair of the NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with Juris Poikāns, the Ambassador-at-Large for Eastern Partnership of the Ministry of Foreign Affairs of Latvia and Elita Gavele, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Latvia to Armenia.
Naira Zohrabyan presented the current level of Armenia-European Union dialogue and highlighted the necessity of its continuity. She welcomed the proposal of the new European package by the EU to the Eastern Partnership countries, which will give an opportunity to distinguish the basic directions of continuing the cooperation with the EU. The Committee Chair has highlighted the elaboration of the roadmap with the EU, where the consistency and the directions of the steps around which the dialogue is very necessary, first of all, for Armenia.
Juris Poikāns has noted that the Eastern Partnership remains one of the most important priorities for them. As in 2015 Latvia is going to assume the presidency in the European Union, hence an agreement was reached that in future a seminar-working discussion will be organized between the members of the Standing Committees on European Integration and on Foreign Relations of the Armenian Parliament and homonym Committees of the Latvian Parliament, when the sides will present their proposals on the roadmap.
20.02.2014
On February 20 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with Petr Mikyska, Charges d’Affaires of the Czech Republic to Armenia. The interlocutors discussed issues pertaining to the development of the Armenian-Czech parliamentary relations and the acti...