Փետրվարի 20-ին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Լատվիայի ԱԳՆ Արեւելյան գործընկերության հարցերով զբաղվող հատուկ դեսպան Յուրիս Պոիկանսի եւ ՀՀ-ում Լատվիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էլիտա Գավելեի հետ:
Նաիրա Զոհրաբյանը ներկայացրեց Հայաստան-Եվրամիություն երկխոսության ներկա մակարդակը եւ կարեւորեց դրա շարունակականության անհրաժեշտությունը։ Նա ողջունեց ԵՄ-ի կողմից նոր եվրոպական փաթեթի առաջարկը Արեւելյան գործընկերության երկրներին, որը հնարավորություն կտա առանձնացնելու ԵՄ-ի հետ փոխգործակցությունը շարունակելու հիմնարար ուղղությունները: Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորեց ԵՄ-ի հետ ճանապարհային քարտեզի մշակումը, ուր կմատնանշվեն այն քայլերի հաջորդականությունը եւ ուղղությունները, որոնց շուրջ երկխոսությունը խիստ անհրաժեշտ է առաջին հերթին Հայաստանի համար:
Յուրիս Պոիկանսը նշեց, որ իրենց համար կարեւորագույն առաջնահերթություն մնում է Արեւելյան գործընկերությունը: Քանի որ 2015 թ. Եվրոպական միությունում նախագահությունը ստանձնելու է Լատվիան, ուստի պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց, որ առաջիկայում Հայաստանի խորհրդարանի եվրոպական ինտեգրման հարցերի եւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների անդամների ու Լատվիայի խորհրդարանի նույնանուն հանձնաժողովների անդամների միջեւ կկազմակերպվի սեմինար-աշխատանքային քննարկում, որի ընթացքում կողմերը կներկայացնեն իրենց առաջարկները ճանապարհային քարտեզի վերաբերյալ:
20.02.2014
Փետրվարի 20-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց Հայաստանում Չեխիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պետր Միկիսկայի հետ: Զրուցակիցները քննարկեցին հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, խորհրդարանական պատվիրակությ...

20 февраля председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с   послом по особым поручениям в делах Восточного партнерства Министерства иностранных дел Латвии Юрисом Поикансом и Чрезвычайным и Полномочным послом Латвии в РА Элитой Гавеле.
Н.Зограбян представила нынешний уровень диалога Армения – Евросоюз и подчеркнула необходимость его продолжения. Она приветствовала предложение Евросоюзом нового европейского пакета странам Восточного партнерства, который позволит выделить основные векторы продолжения взаимодействия с ЕС. Председатель комиссии подчеркнула важность разработки дорожной карты с Евросоюзом, где будут указаны последовательность и направления этих шагов, диалог по которым необходим в первую очередь Армении.
Ю.Поиканс отметил, что для них важнейшим приоритетом продолжает оставаться Восточное партнерство. Поскольку в 2015 г. председательство в ЕС переходит к Латвии, достигнута договоренность об организации семинара-рабочего обсуждения между членами постоянных комиссий НС РА по вопросам евроинтеграции и по внешним сношениям и соответствующими комиссиями латвийского парламента, в ходе которого стороны представят свои предложения по дорожной карте.
20.02.2014
20 февраля председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с Временным Поверенным в делах Чешской Республики в Армении Петром Микиской. Собеседники обсудили вопросы развития армяно-чешских парламентских отношений, активизации взаимных визитов. А.Закарян подчеркнул важно...