Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի «Քաղաքական երկխոսություն. Հարավային Կովկաս» տարածաշրջանային ծրագրի տնօրեն Ջանան Աթիլգանի հետ:
Հանձնաժողովի նախագահը կարեւորեց այն աշխատանքը, որ տեւական տարիներ իրականացնում է Կոնրադ Ադենաուերի հիմնադրամը՝ նպաստելով ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, ազատության եւ արդարության գաղափարների տարածմանն ու եվրոպական ինտեգրման գործընթացին։ Կողմերը քննարկեցին Հայաստանի՝ Մաքսային միությանը միանալու որոշումից հետո երկրում ստեղծված իրավիճակը: Տիկին Զոհրաբյանի համոզմամբ՝ կարեւոր է, որ չվտանգվի Եվրամիության հետ երկխոսությունը եւ եվրոպական կառույցների հետ փոխգործակցությունը՝ ընդգծելով, որ եվրոպական ուղղությունը շարունակում է մնալ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերակայություններից մեկը: Կողմերը քննարկեցին, թե ինչպես կարող է հիմնադրամը օժանդակել խորհրդարանի կառույցներին եւ առաջին հերթին եվրոպական ինտեգրման հանձնաժողովին՝ եվրոպական ինտեգրման գործընթացը արդյունավետ շարունակելու համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր եւս:
Սեպտեմբերի 13-ին Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը հանդիպեց ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավոր Յուրգեն Կլիմկեի եւ «Համբուրգեր աբենդբլաթ» թերթի քաղաքական մասի խմբագիր Կրիստիան Ունգերի հետ: Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժ...

13 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции Н.Зограбян встретилась с директором региональной программы “Политический диалог. Южный Кавказ” Фонда Конрада Аденауэра Дж.Атилган.
Председатель комиссии подчеркнула важность работы, долгие годы проводимой Фондом и способствующей распространению идей демократии, прав человека, свободы и справедливости, а также процессам евроинтеграции. Стороны обсудили ситуацию, создавшуюся после решения Армении войти в Таможенный союз. Г-жа Зограбян убеждена, что главное – не ставить под угрозу диалог с ЕС и взаимодействие с европейскими структурами. Она напомнила, что европейский вектор продолжает оставаться одним из внешнеполитических приоритетов РА. Стороны обсудили, каким образом Фонд Конрада Аденауэра может содействовать структурам парламента и в первую очередь Комиссии по вопросам европейской интеграции – для эффективного продолжения процесса евроинтеграции.
В ходе встречи был обсужден также ряд других вопросов, представляющих обоюдный интерес.
13.09.2013
13 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с депутатом Бундестага ФРГ Ю.Климке и политредактором газеты “Гамбургер абендблат”  К.Унгером. Председатель комиссии  подчеркнул важность визита г-на Климке в НКР и отметил, что он дал широкую возможн...