Սեպտեմբերի 2-ին ՀՀ Աժ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանը եւ հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: ՔՀԿ անդամերը տեղեկացրին, որ, ստեղծելով աշխատանքային խումբ, կազմակերպել են հանդիպումներ Ջերմուկում, Գավառում, Գյումրիում՝ հնարավորություն ընձեռելով համայնքների բնակիչներին բարձրաձայնել համայնքներում եւ մարզերում օրենսդրական լուծում պահանջող բնապահպանական եւ գյուղատնտեսական հիմնախնդիրները:
Քննարկվեց Սեւանա լիճը թափվող գետերի վրա կառուցվող փոքր հէկ-երի հարցը, որոնք, ըստ ՔՀԿ ներկայացուցիչների, խաթարում են էկոհամակարգը: ՔՀԿ աշխատանքային խումբը, կարեւորելով սննդի անվտանգության ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումները, առաջարկեց օրենսդրորեն կարգավորել գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների, հատկապես ԳՄՕ սերմերի ներկրումը Հայաստան: Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձան նաեւ բնապահպանական փորձաքննության օրենսդրական փոփոխություններին եւ գյուղական համայնքներում տարվող դրամավարկային քաղաքականությանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանը, կարեւորելով բարձրացված խնդիրները, խոստացավ ուսումասիրել ներկայացված նյութերը եւ առաջիկայում կազմակերպել նոր հանդիպում՝ քննարկելու խնդիրների լուծման ճանապարհները:
Սիրելի հայրենակիցներ, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ: Հանուն անկախության մղած արժանապատիվ պայքարով ու համոզիչ հաղթանակով Արցախի ժողովուրդը ապացուցեց, որ ոչ միայն կարող է երազել եւ մտածել ինքնուրույն ապրելու մասին, այլեւ ունի անհրաժեշտ կամք, ...

2 сентября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы М.Григорян и члены комиссии встретились с представителями организаций гражданского общества.
Члены   организаций гражданского общества проинформировали, что, создав рабочую группу, организовали встречи в Джермуке, Гаваре, Гюмри, дав возможность жителям общин поднять основные проблемы охраны природы и сельского хозяйства, требующие законодательного решения в общинах и областях. Обсуждены были, в частности, вопрос строительства на втекающих в Севан реках малых ГЭС, которые, по мнению представителей организаций гражданского общества, нарушают экосистему, а также ряд других проблем.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы М.Григорян, подчеркнув важность поднятых проблем, пообещал изучить представленные материалы и в предстоящее время организовать новую встречу – для   обсуждения   путей решения задач.
Дорогие соотечественники, сердечно поздравляю вас с праздником независимости Нагорно-Карабахской Республики!  Достойной борьбой за независимость и убедительной победой  народ Арцаха доказал, что не только способен грезить и думать о самостоятельной жизни, но и обладает необходимой волей, с...