Սեպտեմբերի 2-ին ՀՀ Աժ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանը եւ հանձնաժողովի անդամները հանդիպեցին քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ: ՔՀԿ անդամերը տեղեկացրին, որ, ստեղծելով աշխատանքային խումբ, կազմակերպել են հանդիպումներ Ջերմուկում, Գավառում, Գյումրիում՝ հնարավորություն ընձեռելով համայնքների բնակիչներին բարձրաձայնել համայնքներում եւ մարզերում օրենսդրական լուծում պահանջող բնապահպանական եւ գյուղատնտեսական հիմնախնդիրները:
Քննարկվեց Սեւանա լիճը թափվող գետերի վրա կառուցվող փոքր հէկ-երի հարցը, որոնք, ըստ ՔՀԿ ներկայացուցիչների, խաթարում են էկոհամակարգը: ՔՀԿ աշխատանքային խումբը, կարեւորելով սննդի անվտանգության ոլորտում օրենսդրական բարեփոխումները, առաջարկեց օրենսդրորեն կարգավորել գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների, հատկապես ԳՄՕ սերմերի ներկրումը Հայաստան: Հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձան նաեւ բնապահպանական փորձաքննության օրենսդրական փոփոխություններին եւ գյուղական համայնքներում տարվող դրամավարկային քաղաքականությանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանը, կարեւորելով բարձրացված խնդիրները, խոստացավ ուսումասիրել ներկայացված նյութերը եւ առաջիկայում կազմակերպել նոր հանդիպում՝ քննարկելու խնդիրների լուծման ճանապարհները:
Սիրելի հայրենակիցներ, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության տոնի առթիվ: Հանուն անկախության մղած արժանապատիվ պայքարով ու համոզիչ հաղթանակով Արցախի ժողովուրդը ապացուցեց, որ ոչ միայն կարող է երազել եւ մտածել ինքնուրույն ապրելու մասին, այլեւ ունի անհրաժեշտ կամք, ...

On September 2 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Agriculture and Environment Martun Grigoryan and the members of the Committee met with the representatives of the Civil Society organizations. The members of the Civil Society organizations said that creating a working group, they had organized meetings in Jermuk, Gavar, Gyumri, enabling the residents of the communities to voice the ecological and agricultural problems demanding legislative solution in the communities and marzes.
The issue of the small hydro-electric stations being constructed on the flowing rivers to Lake Sevan was debated, which according to the representatives of the Civil Society organizations, damage the eco-system. Highlighting the legislative reforms in the sphere of food safety the working group of the Civil Society organizations proposed to regulate the import of the genetically modified organisms, especially seeds to Armenia. The participants of the meeting also touched upon the legislative amendments of the environmental expertise and monetary-credit policy being pursued in the rural communities.
Emphasizing the raised items the Committee Chairman Martun Grigoryan promised to study the submitted materials and organize a meeting to discuss the ways of solving the problems in future.
Dear Compatriots, I warmly congratulate you on the occasion of Independence Day of the Republic of Nagorno Karabakh.With their dignified fighting and convincing victory for independence the people of Artsakh proved that they cannot only dream and think of living independently, but they have necessar...