Հուլիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին:
Հովիկ Աբրահամյանը շնորհավորեց Էրիկաս Պետրիկասին դեսպանի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ եւ մաղթեց արդյունավետ աշխատանք: Նա գոհունակությամբ նշեց, որ երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման գործում վերջին տարիներին արձանագրվել է լուրջ առաջընթաց եւ համոզմունք հայտնեց, որ դեսպանի պաշտոնավարման ընթացքում այդ հարաբերություններն էլ ավելի կամրապնդվեն ու կզարգանան: ԱԺ նախագահը բարձր գնահատեց Արեւելյան գործընկերության ծրագրի կենսագործման հարցում Լիտվայի կողմից ցուցաբերած շահագրգռվածությունը, ինչպես նաեւ Հայաստանի` ԵՄ հետ մերձեցման քաղաքականությանն աջակցելու պատրաստակամությունը: Հայ-լիտվական համագործակցության մեջ կարեւոր տեղ վերապահելով խորհրդարանական կապերին` Հովիկ Աբրահամյանը անհրաժեշտ համարեց փոխգործակցության զարգացումը նաեւ այլ ոլորտներում, հատկապես, այսօր, երբ Արեւելյան գործընկերությունը որակական այլ հարթություն է տեղափոխում եվրոպական երկրների հետ գործակցությունը՝ նոր հեռանկարներ բացելով Հայաստանի համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպան Պետրիկասը հավաստիացրեց, որ կանի հնարավորը տարբեր բնագավառներում երկկողմ հարաբերությունների հետագա խորացման եւ զարգացման համար: Նա կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, երկկողմ շփումները, փոխայցերը: Բարձր գնահատելով Արեւելյան գործընկերության ձեւաչափը եւ Ասոցացման համաձայնագիրը` դեսպանը նշեց, որ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության նախաձեռնությունը լայն շրջանակ է բացում երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով համագործակցության զարգացման համար: Նա կարեւորեց հայկական զինված ուժերի մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ առաքելություններում` մասնավորապես Կոսովոյում եւ ԱՖղանստանում:
Հուլիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կրինա Ռոդիքս Պրունարիուին` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին` նշելով, որ նրա պաշտոնավարության տարիներին հայ-ռումինական հարաբերու...
Իր «անաչառությամբ» աչքի ընկնող 1in.am լրատվական կայքի ղեկավարությունը ու նրա պատվիրատուները շարունակում են ամեն օր ապատեղեկատվություն տարածել: Դա ակնհայտ է հիշյալ կայքի ե՛ւ նախորդ նյութերում, ե՛ւ խնդրո առարկա՝ «Հովիկ Աբրահամյանը կմաքրի հետքերը» վերնագրով հրապարակման մեջ, երբ որոշակի թեմա թեժ պահելու...

On July 11 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and the Plenipotentiary of the Republic of Lithuania Erikas Petrikas.
Hovik Abrahamyan congratulated Erikas Petrikas on assuming the Ambassador’s position and wished effective work. He noted with satisfaction that in the development of the two countries serious progress had been recorded during the recent years and expressed conviction that during the Ambassador’s tenure those relations would more strengthen and develop. The NA President highly appreciated the concern shown by Lithuania in the fulfilment of the Eastern Partnership Programme, as well as the readiness of supporting the rapprochement of Armenia with the EU. In the Armenian-Lithuanian cooperation reserving important place to the parliamentary relations, Hovik Abrahamyan has deemed necessary the development of cooperation also in other spheres, especially, today, when the Eastern Partnership moves to other qualitative plane the cooperation with the European countries, opening new perspectives for Armenia.
Thanking for reception the Ambassador Petrikas assured that he would do everything possible in different spheres for deepening and development of bilateral relations. He highlighted the activation of inter-parliamentary relations, the bilateral contacts and mutual visits. Highly assessing the dimension of the Eastern Partnership and the Association Agreement, the Ambassador has noted that the initiative of the EU Eastern Partnership opens wide format with bilateral and multilateral formats for the development of cooperation. He highlighted the participation of the Armenian Armed Forces in the international peacekeeping missions, particularly in Kosovo and Afghanistan.
In the meeting other issues were also discussed.
On July 11 the RA NA President Hovik Abrahamyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to the RA Mrs Krina Rodica Prunariu in connection with the diplomatic mission in our country.The NA President thanked the Ambassador, noting that during his tenure the Armenian-Romani...