Մամուլի ասուլիս Եվրանեսթ ԽՎ երրորդ լիագումար նիստի վերաբերյալ
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի հայկական պատվիրակության` մայիսի 27-29-ը Բրյուսել կատարած այցի արդյունքները հունիսի 3-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ամփոփեցին պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը, պատվիրակության անդամներ Կարինե Աճեմյանը, Հրանտ Բագրատյանը, Էլինար Վարդանյանը եւ Նաիրա Զոհրաբյանը:
Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ պատվիրակության անդամները քաղաքական հանձնաժողովում ներկայացրել են Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրներում անվտանգության սպառնալիքներին նվիրված, էներգետիկ անվտանգության հանձնաժողովում՝ Արեւելյան գործընկերության տարածքում էներգետիկ համագործակցության եւ դեպի Եվրամիություն էներգակիրների փոխանցման վերաբերյալ, քաղաքացիական հասարակության, սոցիալական հարցերի, կրթության եւ մշակույթի հարցերով հանձնաժողովում՝ աղքատության դեմ պայքարի եւ սոցիալական համահավասարեցմանն ուղղված, իսկ տնտեսական ինտեգրման հանձնաժողովում՝ ազգային օրենսդրությունների մոտարկման եւ տնտեսական ինտեգրման հեռանկարներին նվիրված զեկույցներ:
Պատվիրակության ղեկավարը նշեց, որ բոլոր չորս զեկույցների վերաբերյալ Ադրբեջանի, Վրաստանի եւ Եվրոպայի երկրների մի խումբ պատգամավորներ ներկայացրել էին առաջարկներ, որոնք հակասել են Հայաստանի շահերին: Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց որ Եվրանեսթից առաջ ԵԺԿ խմբակցության նիստի ժամանակ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, ըստ որի՝ նրանք հետ են վերցրել իրենց առաջարկները:
Ըստ Արտակ Զաքարյանի՝ վերջին պահին ադրբեջանցիները քարտուղարության միջոցով օրակարգ են մտցրել «Հայաստանում ջրային ռեսուրսների սահմանափակման եւ դրանով Ադրբեջանի բնապահպանությանը սպառնալիք հանդիսացող» զեկույցի նախագիծ: Նշվեց, որ հայկական պատվիրակությունը դեմ է եղել այդ հարցի օրակարգ մտնելուն եւ քննարկմանը, քանի որ Ադրբեջանն այս հարթակը եւս փորձում է օգտագործել հակահայկական քարոզչություն իրականացնելու համար: Ի վերջո, հայկական պատվիրակությանը հաջողվել է հանել այն ինչպես քննարկման, այնպես էլ լիագումար նիստի օրակարգից:
Եվրանեսթ քաղաքական հանձնաժողովի փոխնախագահ Նաիրա Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ Ադրբեջանը ցանկացած հանգամանք փորձում է օգտագործել իր երկրի արտաքին քաղաքական շահը առաջ տանելու համար: Պատգամավորը շեշտեց, որ ազգային շահի հետապնդման հարցերում հայկական պատվիրակությունը եղել է միասնական, սակայն եղել են հարցեր, որտեղ պատվիրակության անդամները քվեարկել են` ելնելով իրենց քաղաքական ուժի մոտեցումներից:
Պատվիրակության անդամ Էլինար Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ ադրբեջանցիները քննարկվող ամեն մի հարց ուզում են հարմարեցնել իրենց շահերին, անգամ եթե քննարկվող հարցը որեւէ կապ չունի տարածքների եւ հակամարտության հետ: Նշվեց, որ Ադրբեջանը փորձել է իր առաջարկները ներառել նաեւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովում բանաձեւի քննարկման ժամանակ, որը վերաբերել է աղքատության խնդրին:
Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ Եվրանեսթի հաջորդ՝ չորրորդ լիագումար նիստը կանցկացվի Երեւանում 2014 թ.-ի աշնանը:
Պատվիրակության նեկայացուցիչները պատասխանեցին նաեւ լրագրողների հարցերին:
03.06.2013
ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվեցին «ՀՀ 2012 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» հաշվետվության վերաբերյալ քննարկումները
Հունիսի 3-ին ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեց 2012 թվականին ՀՀ պետական բյուջեից գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, սպորտի, երիտասարդության եւ տեղեկատվության ոլո...

Press Conference on the Euronest PA Third Plenary Session
At the press conference held on June 3 the Head of the Armenian Delegation of the Euronest Parliamentary Assembly (PA), members of the Delegation Karine Atchemyan, Hrant Bagratyan, Elinar Vardanyan and Naira Zohrabyan summed up their results of visit to Brussels on May 27-29.
Artak Zakaryan said that the members of the Delegation presented in the Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy reports on regional security challenges in the Eastern Partner countries, in the Committee on Energy Security - on energy security in connection with energy market and harmonisation between the Eastern European partner and the EU countries , in the Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society – on combating poverty and social exclusion in the Eastern Partner Countries, and in Committee on Economic Integration – approximation of the national legislation of Eastern Partnership countries with EU legislation in the economic field..
The Head of the Delegation noted that a group of deputies from Azerbaijan, Georgia and European countries presented recommendations on all four reports, which had contradicted Armenia’s interests. Artak Zakaryan said that before the Euronest during the meeting of the EPP faction an agreement had been reached, according to which, they had taken back their recommendations.
According to Artak Zakaryan, at the last moment the Azerbaijanis entered a draft report in the agenda through the secretariat “Restriction of the Water Resources in Armenia and with that Threatening the Nature Protection of Azerbaijan.” It was noted that the Armenian Delegation had been against entering the item in the agenda and debating it, as Azerbaijan tried to use this platform for carrying out anti-Armenian campaign. Finally, the Armenian Delegation had succeeded to remove it from the debate and from the agenda of the plenary session.
The Deputy Chair of the Euronest Committee on Political Affairs, Human Rights and Democracy Naira Zohrabyan underlined that Azerbaijan tried to use any circumstance for advancing the foreign political interest of its country. The deputy stressed that in pursuing the national interest the Armenian Delegation had been united, but there were items, where the members of the Delegation had voted stemming from the approaches of their political force.
The member of the Delegation Elinar Vardanyan said that the Azerbaijanis wanted to make appropriate any item under discussion to their interests; even the item under discussion had no relation to the territories and the conflict. It was noted that Azerbaijan had tried also to include its recommendations during the discussion of the resolution in the Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society, which related to the problem of poverty.
Artak Zakaryan informed those present that the nest, fourth plenary session of the Euronest will be held in Yerevan in the autumn of 2014.
The representatives of the Delegation also answered the journalists’ questions.
03.06.2013
On June 3 at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Science, Education, Culture, Youth and Sport and Financial-Credit and Budgetary Affairs the report on the financial means and execution of expenditures allocated to the spheres of science, education, culture, Diaspora, sport, youth f...