Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը սեպտեմբերի 26-ին հանդիպեց Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Միջին եւ Արեւելյան Եվրոպայի վարչության ղեկավար Երնսթ Հիլլեբրանդի եւ նույն հիմնադրամի Հարավկովկասյան տարածաշրջանային նախագծի համակարգող Միխաել Վայխերթի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Նաիրա Գեւորգյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամը բարձր հեղինակություն է վայելում Հայաստանում: Հանձնաժողովի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց հիմնադրամի ներկայացուցիչներին հասարակական-քաղաքական շրջանակներում մեծ ներդրումներ կատարելու համար:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը` հանձնաժողովի նախագահը նկատեց, որ Հայաստանի եվրոպական ինտեգրումը մեր երկրի համար կարեւորագույն քաղաքական նշանակություն ունեցող հարց է:
Հյուրի խնդրանքով Արտակ Զաքարյանը անդրադարձավ նաեւ տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու հիմնադրամի գործունեությանը:
Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Միջին եւ Արեւելյան Եվրոպայի վարչության ղեկավար Երնսթ Հիլլեբրանդը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության եւ հիմնադրամի գործունեությունը բարձր գնահատելու համար:
Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ պատրաստվում է մասնակցել եւ ելույթ  ունենալ հիմնադրամի նախաձեռնած «Հայաստանի եվրոպական հեռանկարներ»  թեմայով սեմինարին, որին ներկա է գտնվելու նաեւ Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահը:

On September 26 the Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations Artak Zakaryan met with Ernst Hillebrand, Head of the Department Central and Eastern Europe of Friedrich Ebert Stiftung (Foundation) and Michael Weichert, Regional Director for the South Caucasus of the same Foundation. Naira Gevorgyan, Representative of the Armenian Office of the Foundation was attending the meeting.
Welcoming the guests Artak Zakaryan has noted that Friedrich Ebert Foundation enjoys high prestige in Armenia. The Committee Chairman thanked the representatives of the Foundation within the public-political framework for making big investments. Mr Zakaryan has expressed hope that the Foundation will also cooperate with the Committee led by him.
Touching upon the foreign policy the Committee Chairman has noticed that Armenia’s European integration is an issue of political importance.
Upon the guest’s request Artak Zakaryan also touched upon the regional problems.
The Committee Chairman expressed willingness to support the activity of the Foundation.
Ernst Hillebrand, Head of the Department Central and Eastern Europe of Friedrich Ebert Foundation, thanked for the warm reception and for highly appreciating the activity of the Foundation.
Artak Zakaryan has mentioned that he is going to take part in the seminar on the theme “European Perspectives of Armenia” initiated by the Foundation, which will also attend the Deputy Speaker of the German Bundestag.
Other issues of further cooperation between the Foundation and the Committee were discussed.
On September 26 at the joint sitting of the RA NA Standing Committees on Science, Education, Culture. Youth and Sport and Financial-Credit and Budgetary Affairs moderated by Artak Davtyan and Gagik Minasyan the reports on the programmes implemented in the spheres of science, education, culture, Dias...