Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը սեպտեմբերի 26-ին հանդիպեց Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Միջին եւ Արեւելյան Եվրոպայի վարչության ղեկավար Երնսթ Հիլլեբրանդի եւ նույն հիմնադրամի Հարավկովկասյան տարածաշրջանային նախագծի համակարգող Միխաել Վայխերթի հետ: Հանդիպմանը ներկա էր հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչ Նաիրա Գեւորգյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Արտակ Զաքարյանը նշեց, որ Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամը բարձր հեղինակություն է վայելում Հայաստանում: Հանձնաժողովի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց հիմնադրամի ներկայացուցիչներին հասարակական-քաղաքական շրջանակներում մեծ ներդրումներ կատարելու համար:
Անդրադառնալով արտաքին քաղաքականությանը` հանձնաժողովի նախագահը նկատեց, որ Հայաստանի եվրոպական ինտեգրումը մեր երկրի համար կարեւորագույն քաղաքական նշանակություն ունեցող հարց է:
Հյուրի խնդրանքով Արտակ Զաքարյանը անդրադարձավ նաեւ տարածաշրջանային հիմնախնդիրներին:
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցելու հիմնադրամի գործունեությանը:
Ֆրիդրիխ Էբերտ հիմնադրամի Միջին եւ Արեւելյան Եվրոպայի վարչության ղեկավար Երնսթ Հիլլեբրանդը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության եւ հիմնադրամի գործունեությունը բարձր գնահատելու համար:
Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ պատրաստվում է մասնակցել եւ ելույթ  ունենալ հիմնադրամի նախաձեռնած «Հայաստանի եվրոպական հեռանկարներ»  թեմայով սեմինարին, որին ներկա է գտնվելու նաեւ Գերմանիայի Բունդեսթագի փոխնախագահը:

26 сентября председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Закарян встретился с руководителем департамента Центральной и Восточной  Европы Фонда Фридриха Эберта Эрнстом Хиллебрандом и координатором Южнокавказского регионального проекта того же фонда Михаэлем Вайхертом. На встрече присутствовала представительница Армянского филиала фонда Н.Геворкян.
Приветствуя гостей, А.Закарян отметил, что Фонд Фридриха Эберта пользуется большим авторитетом в Армении, и поблагодарил представителей фонда за значительные инвестиции в общественно-политических  рамках.
Председатель комиссии проинформировал, что готовится выступить на инициированном фондом семинаре “Европейские перспективы Армении”, в котором примет участие также вице-спикер Бундестага Германии.
Обратившись к внешней политике, А.Закарян подчеркнул, что евроинтеграция Армении – задача, имеющая  для нашей страны важнейшее политическое значение.
Руководитель департамента Центральной и Восточной  Европы Фонда Фридриха Эберта Эрнст Хиллебранд поблагодарил за теплый прием и высокую оценку деятельности фонда.
По просьбе гостя А.Закарян затронул также региональные проблемы.
Председатель Постоянной комиссии НС по внешним сношениям выразил готовность содействовать деятельности фонда.