ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը մասնակցեց Խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովին
Սեպտեմբերի 20-ին Ստրասբուրգում ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակությունը  մասնակցեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի հովանու ներքո կազմակերպված Խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովի բացման արարողությանը: Համաժողովին մասկացում էին 47 երկրների խորհրդարանների ղեկավարներ: ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակության կազմում են ԵԽԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Դավիթ Հարությունյանը, արտաքին գործերի փոխնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Նույն օրը Աժ նախագահ Հովիկ Աբրահամայնը երկկողմ հանդիպումներ ունեցավ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերտ Լամմերթի եւ ԵԽԽՎ նախագահ  Ժան-Կլոդ Մինյոնի  հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերտ Լամմերթի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հայ-գերմանական համագործակցությանը, միջխորհրդարանական կապերին, տարածաշրջանային խնդիրներին առնչվող հարցեր: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց Գերմանիայի հետ գործակցության զարգացումը ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերով: Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ հայ-գերմանական միջխորհրդարանական հարաբերությունները բավական ակտիվ են զարգանում, ինչի վառ վկայությունն է խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցերը: Նրա համոզմամբ` միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսությունը առաջ մղելու կարեւոր լծակ է: ԱԺ նախագահը կարեւորեց փոխգործակցության հետագա զարգացումը տնտեսության, կրթության, մշակույթի եւ այլ ոլորտներում: Անհրաժեշտ համարվեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում:
Անդրադառնալով  Հունգարիայի իշխանությունների  կողմից Սաֆարովին  Ադրբեջանին արտահանձնելու փաստին` ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ հունգարա-ադրբեջանական  գործարքը կարող է  բացասաբար ազդել ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բանակցային ողջ գործընթացի, այլեւ տարածաշրջանի խաղաղության, կայունության եւ անվտանգության վրա: Նրա խոսքով` միջազգային հանրությունը համարժեք արձագանք տվեց այդ փաստին: Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ եթե նման արարքները ժամանակին չդատապարտվեն եւ կոնկրետ քայլեր չիրականացվեն, ապա կարող են կրկնվել:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի նախագահ Նորբերտ Լամմերթը նույնպես կարեւորեց երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը: Նա շեշտեց, որ Գերմանիան կարեւորում է Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա խորացումը տարբեր ուղղություններով: Անդրադառնալով սաֆարովյան դեպքին` Բունդեսթագի նախագահն անթույլատրելի համարեց Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Սաֆարովին արդարացնելը եւ ազատ արձակելը: Նրա համոզմամբ` Եվրոպայում եւ աշխարհում չի կարող գտնվել մի երկիր եւ միջազգային կազմակերպություն, որ անընդունելի եւ դատապարտելի չհամարի այդ փաստը:
Կողմերը քննարկեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս, երկուստեք կարեւորվեց Բունդեսթագի կողմից հովանավորվող Միջազգային խորհրդարանական կրթաթոշակ ծրագիրը, որը Հայաստանի երիտասարդ սերնդի համար Գերմանիայի քաղաքական եւ տնտեսական համակարգին ծանոթանալու լավ  հնարավորություն է ընձեռում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի եւ ԵԽԽՎ նախագահ  Ժան-Կլոդ Մինյոնի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին` ԵԽԽՎ նախագահը բարձր գնահատեց Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումները, քաղաքական դրական մթնոլորտը: Նա հատկապես առանձնացրեց եւ հաջողված համարեց դատական համակարգում  եւ ոստիկանությունում իրականացված բարեփոխումները: Անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը` պարոն Մինյոնը շեշտեց, որ այն պետք է լուծվի բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում, խաղաղ բանակցությունների արդյունքում: Նա առաջիկայում մտադիր է հանդիպել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ: Արտահայտելով իր  տեսակետը` պարոն Մինյոնը կարծիք հայտնեց, որ ԵԽԽՎ ԼՂ հարցով ենթահանձնաժողովը չի արդարացնում իր գոյությունը եւ սպառել է իրեն: ԵԽԽՎ նախագահի հետ համակարծիք էր նաեւ հանդիպմանը ներկա ԵԽԽՎ «Եվրոպական դեմոկրատներ» խմբի ղեկավար Բոբ Վալտերը : Սաֆարովի դեպքի առնչությամբ ԵԽԽՎ նախագահը նշեց, որ ինքը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ խստորեն դատապարտել է կատարվածը: Ըստ պարոն Մինյոնի` Բյուրոյի պահանջով ԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանում կքննարկվի Սաֆարովի դեպքը:
ԱԺ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց ԵԽԽՎ նախագահին նրա հայտարարության համար: Հովիկ Աբրահամյանը ափսոսանք հայտնեց, որ իրադրությունը շարունակում է զարգանալ վտանգավոր ուղղությամբ եւ չնայած այն հանգամանքին, որ ամբողջ քաղաքակիրթ աշխարհը դատապարտել է  կատարվածը, Ադրբեջանում նոր թափ է առել այդ մարդասպանի մեծարման եւ  արդարացման գործընթացը: Նրա խոսքով` այլատյացության դրսեւորումները կարող են վարակիչ լինել: Ըստ ԱԺ նախագահի` դա ոչ միայն Հայաստանի ու ԼՂ ժողովրդի խնդիրն է, այլեւ միջազգային հանրության: Հովիկ Աբրահամյանը բարձր գնահատեց ԵԽԽՎ նախագահի մոտեցումը 1416 բանաձեւով նախատեսված ԼՂ հարցով ժամանակավոր ենթահանձնաժողովի առնչությամբ: «Դուք  ԵԽԽՎ այն նախագահն եք, որ սթափ գնահատեցիք, թե ինչ վտանգ է պարունակում այն, եւ որ ժամանակավոր ենթահանձնաժողովը ոչ թե օգնելու էր մերձեցնել կողմերի դիրքորոշումը, այլ  կդառնար նաեւ փոխադարձ մեղադրանքների նոր հարթակ»,-եզրափակեց ԱԺ նախագահը:
Հանդիպմանը քննարկվեցին այլ հարցեր եւս:Հովիկ Աբրահամյանը Ժան-Կլոդ Մինյոնին հրավիրեց պաշտոնական այց կատարել Հայաստան:
Այսօր ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդես կգա ելույթով Խորհրդարանների նախագահների եվրոպական համաժողովում: Օրվա ընթացքում նախատեսվում են նաեւ մի շարք երկկողմ հանդիպումներ:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը սեպտեմբերի  20-ի նիստում Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ քննարկեց եւ նստաշրջանի ու առաջիկա  քառօրյա նիստերի օրակարգերում ընդգրկվելու համար դրական եզրակացություն տվեց  «Լեզվի մասին» ՀՀ օրենքում ...
ՀՀ Աժ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 20-ին ընդունեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանին: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման մշտական հանձնաժողովի նախագահ  Արպատ Ավանեսյանը, ՀՀ խորհրդարանում ԼՂՀ ԱԺ ...

RA NA President Hovik Abrahamyan Took Part in the European Conference of Presidents of Parliaments
On September 20 the delegation led by the RA NA President Hovik Abrahamyan took part in the opening ceremony of the European Conference of Presidents of Parliaments, which was organized under the auspice of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). Heads of the parliaments of 47 countries were taking part in the Conference. Head of the NA Delegation to PACE Davit Harutyunyan, Deputy Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, other officials were in the delegation led by the NA President.
On the same day the NA President Hovik Abrahamyan had bilateral meetings with the President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Norbert Lammert and the PACE President Jean-Claude Mignon.
During the meeting of the RA NA President Hovik Abrahamyan and the President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Norbert Lammert issues relating to Armenian-German cooperation, inter-parliamentary relations and regional problems were discussed. The NA President Hovik Abrahamyan highlighted the development of the cooperation with Germany in bilateral, as well as multilateral formats. Hovik Abrahamyan has documented with satisfaction that the Armenian-German inter-parliamentary relations are rather actively developing, and the mutual visits of the parliamentary delegations serve the vivid evidence of it. To his conviction, the development of the inter-parliamentary cooperation is an important lever of propelling forward the political dialogue between the countries. The NA President emphasized the further development of cooperation in economy, education, culture and other spheres. The cooperation in international organizations was deemed necessary.
Touching upon the fact of Safarov’s extradition to Azerbaijan by the Hungarian authorities, the RA NA President Hovik Abrahamyan has noted that the Hungarian-Azerbaijani deal can have a negative impact not only on the whole negotiation process of the Nagorno Karabakh, but also on the peace, stability and security of the region. In his word, the international community adequately responded to that fact. Hovik Abrahamyan expressed conviction that if such actions were not condemned in time and concrete steps were not taken, then they could be repeated.
The President of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Norbert Lammert also highlighted the further development of bilateral relations and the reinforcement of inter-parliamentary relations. He has stressed that Germany highlights the further deepening of relations with Armenia in various directions. Touching upon the Safarov case, the President of Bundestag considered inadmissible Safarov’s acquitting and release by the Azerbaijani authorities. To his conviction, there cannot be a country in Europe and an international organization in the world that does not consider that fact inadmissible and condemning.
The parties discussed other issues of bilateral interest and highlighted the International Parliamentary Scholarship Programme being sponsored by Bundestag. It gives a good opportunity to get acquainted with political and economic system of Germany for the young generation of Armenia.
During the meeting the RA NA President Hovik Abrahamyan and the PACE Jean Claude Mignon discussed a number of issues of bilateral interest.
Welcoming the RA NA President the PACE President highly appreciated the democratic reforms going on in Armenia and the political positive atmosphere. He especially distinguished and deemed successful the reforms made in the judicial system and in the police. Touching upon the NK problem settlement, Mr Mignon stressed that it should be solved exclusively within the OSCE Minsk Group framework, as a result of peaceful negotiations. In near future he is intended to meet with the OSCE Minsk Group Co-Chairs. Expressing his view, Mr Mignon has opined that the PACE Sub-Committee on NK Issue does not justify its existence and has exhausted itself. The current Head of the PACE “European Democrats” Group Robert Walter, who was attending the meeting, also was sharing the same opinion with the PACE President. In relation to Safarov case the PACE President noted that he had made a statement, where he had strictly condemned what had happened. According to Mr Mignon, at the request of the Bureau the Safarov case would be discussed in the PACE upcoming session.
The NA President thanked the PACE President for the statement made by him. Hovik Abrahamyan has expressed regret that the situation continues to develop in dangerous direction, and despite the fact that the whole civilized world has condemned what happened, in Azerbaijan the process of making tribute and acquitting that murderer has actively developed in Azerbaijan. In his word, the manifestations of xenophobia can be infectious. According to the NA President, it is not only the problem of Armenia and the NK people, but also of the international community. Hovik Abrahamyan highly appreciated the PACE President’s approach in connection with the Ad-hoc Sub-Committee on NK Issue stipulated by the Resolution 1416. “You are the PACE President, who somberly evaluated the danger, and the Ad-hoc Sub-Committee was not helping to make closer the parties’ stance, but also would become a new platform of mutual accusations,” the NA President concluded.
At the meeting other issues were also discussed. Hovik Abrahamyan invited Jean-Claude Mignon to pay an official visit to Armenia.
Today the RA NA President Hovik Abrahamyan will deliver a speech in the European Conference of Presidents of Parliaments. During the day a number of bilateral meetings are also designed.
At the September 20 sitting the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport presided over by Artak Davtyan debated and endorsed the package of amendments being proposed “On Amending the RA Law on Language” and in a number of other laws for including in the agendas of the...
RA NA Vice President Receives the NKR Parliamentarians
On September 20 the RA NA Vice President Eduard Sharmazanov received the Vice President of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic Artur Tovmasyan, the Chairman of the NKR NA Standing Committee on Financial-Budgetary and Economic Management Arpat Avanesyan and the NKR NA representativ...