Լիտվայի Սեյմի պատգամավորական խումբը դատապարտել է ադրբեջանական իշխանությունների քայլերը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լիտվա պատգամավորական բարեկամական խմբի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հեռախոսազրույց է ունեցել  խմբի լիտվական կողմից համանախագահ Ալգիս Կաշետայի հետ` բարձր գնահատելով Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանի նախագահի կողմից ներում շնորհելու վերաբերյալ Լիտվայի Սեյմի մի խումբ պատգամավորների` միջազգային հանրությանն ուղղված հայտարարությունը:
Հայտարարությունը ստորագրած պատգամավորները, այդ թվում` Ալգիս Կաշետան, Կեստուտիս Մասյուլիսը, Դալյա Կուոդիտեն, Դանգուտե Միկուտյենեն, Պյետրաս Լուոմանասը,  իրենց խորին մտահոգությունն են հայտնել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Սաֆարովին ներում շնորհելու կապակցությամբ, որին 2006 թ. ապրիլին Բուդապեշտի առաջին ատյանի դատարանը ցմահ բանտարկության էր դատապարտել Հայաստանի զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար:
Սեյմի անդամների խումբը համոզմունք է հայտնել, որ Ռ.Սաֆարովին ներում շնորհելը կարող է հանգեցնել նման հանցագործությունների կրկնության, այն հակասում է միջազգային չափանիշներին եւ կարող է խափանել Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ ընթացող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
ԱԺ փոխնախագահը հեռախոսազրույցում նշել է,  որ ՀՀ Ազգային ժողովում բարձր են գնահատում լիտվացի գործընկերների համարժեք արձագանքը, որով նրանք միանում են այն ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքներին հավատարիմ միջազգային հանրությանը, որն իր դատապարտող խոսքը հնչեցրեց ադբեջանական իշխանությունների հակաիրավական գործողությունների առնչությամբ:
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 13-ի նիստում  առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նախօրեին քննարկված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին»  օրինագծում ներառված նոր հոդվածները: Օրինագծի համահեղինակ, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ, հաշվի առնելով օրինագծի ...
Ի պատասխան ԶԼՄ-ներում հայտնված   հրապարակումների, որտեղ նշված է, թե ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը մինչ օրս Ազգային ժողով չի ներկայացրել ՀՀ դատախազության 2011-ի գործունեության մասին հաշվետվությունը, տեղեկացնում ենք, որ այն չի համապատասխանում իրականությանը:  2012թ ապրիլի 2-ին ՀՀ Ա...

Parliamentary Group of Lithuania Condemns the Azerbaijani Authorities’ Steps
Eduard Sharmazanov, RA NA Vice President, Co-Chair of Armenia-Lithuania Parliamentary Friendship Group, had a telephone talk with Algis Kašeta, Co-Chair of the Lithuanian side, highly appreciating the statement directed to the international community made by a group of deputies on granting pardon to Ramil Safarov by the President of Azerbaijan.
The deputies, who signed the statement, among them, Algis Kašeta, Kęstutis Masiulis, Dalia Kuodyte, Dangutė Mikutiene, Petras Luomanas, have expressed their deep concern on granting pardon to Ramil Safarov by the President of Azerbaijan, who was sentenced to life imprisonment for the murder of the officer of the Armed Forces of Armenia Gurgen Margaryan by the Court of the First Instance of Budapest in April 2006.
The Group of the Seimas members has expressed conviction that granting pardon to R. Safarov may result in repetition of such crimes, it contradicts the international standards and may fail the peaceful settlement process of the Nagorno Karabakh conflict going on between Azerbaijan and Armenia.
The NA Deputy President has noted in the telephone talk that the Lithuanian colleagues' adequate response is highly assessed in the RA National Assembly, by which they join the international community adherent to democratic and all-human values, and the latter condemned the Azerbaijani authorities’ illegal actions.
13.09.2012
At September 13 sitting the National Assembly passed in the first reading the new articles included in the bill “On Amending the RA Law Rules of Procedure of the National Assembly,” which was debated on the previous day. Hovik Abrahamyan, co-author of the bill, the President of the National Assembly...