Լիտվայի Սեյմի պատգամավորական խումբը դատապարտել է ադրբեջանական իշխանությունների քայլերը
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լիտվա պատգամավորական բարեկամական խմբի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հեռախոսազրույց է ունեցել  խմբի լիտվական կողմից համանախագահ Ալգիս Կաշետայի հետ` բարձր գնահատելով Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանի նախագահի կողմից ներում շնորհելու վերաբերյալ Լիտվայի Սեյմի մի խումբ պատգամավորների` միջազգային հանրությանն ուղղված հայտարարությունը:
Հայտարարությունը ստորագրած պատգամավորները, այդ թվում` Ալգիս Կաշետան, Կեստուտիս Մասյուլիսը, Դալյա Կուոդիտեն, Դանգուտե Միկուտյենեն, Պյետրաս Լուոմանասը,  իրենց խորին մտահոգությունն են հայտնել Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից Սաֆարովին ներում շնորհելու կապակցությամբ, որին 2006 թ. ապրիլին Բուդապեշտի առաջին ատյանի դատարանը ցմահ բանտարկության էր դատապարտել Հայաստանի զինված ուժերի սպա Գուրգեն Մարգարյանի սպանության համար:
Սեյմի անդամների խումբը համոզմունք է հայտնել, որ Ռ.Սաֆարովին ներում շնորհելը կարող է հանգեցնել նման հանցագործությունների կրկնության, այն հակասում է միջազգային չափանիշներին եւ կարող է խափանել Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջեւ ընթացող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
ԱԺ փոխնախագահը հեռախոսազրույցում նշել է,  որ ՀՀ Ազգային ժողովում բարձր են գնահատում լիտվացի գործընկերների համարժեք արձագանքը, որով նրանք միանում են այն ժողովրդավարական ու համամարդկային արժեքներին հավատարիմ միջազգային հանրությանը, որն իր դատապարտող խոսքը հնչեցրեց ադբեջանական իշխանությունների հակաիրավական գործողությունների առնչությամբ:
Ազգային ժողովը սեպտեմբերի 13-ի նիստում  առաջին ընթերցմամբ ընդունեց նախօրեին քննարկված «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին»  օրինագծում ներառված նոր հոդվածները: Օրինագծի համահեղինակ, Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ, հաշվի առնելով օրինագծի ...
Ի պատասխան ԶԼՄ-ներում հայտնված   հրապարակումների, որտեղ նշված է, թե ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը մինչ օրս Ազգային ժողով չի ներկայացրել ՀՀ դատախազության 2011-ի գործունեության մասին հաշվետվությունը, տեղեկացնում ենք, որ այն չի համապատասխանում իրականությանը:  2012թ ապրիլի 2-ին ՀՀ Ա...

Депутатская группа Сейма Литвы осудила шаги азербайджанских властей
Вице-спикер НС РА, сопредседатель депутатской группы дружбы Армения – Литва Э.Шармазанов провел телефонный разговор с сопредседателем группы с литовской стороны А.Кашетой, высоко оценив направленное международному сообществу заявление группы депутатов Сейма Литвы по поводу помилования Р.Сафарова президентом Азербайджана.
Подписавшие заявление депутаты, в том числе А.Кашета, К.Масюлис, Д.Куодите, Д.Микутене, П.Луоманас, выразили свою глубокую озабоченность в связи с помилованием азербайджанскими властями Р.Сафарова, осужденного в апреле 2006 г. будапештским судом первой инстанции на пожизненное заключение за убийство офицера Вооруженных Сил Армении Г.Маргаряна.
Группа депутатов Сейма  убеждена, что помилование Р.Сафарова может привести к повторению подобных преступлений, оно противоречит международным критериям и способно провалить процесс мирного урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, ведущийся между Азербайджаном и Арменией.
В телефонной беседе вице-спикер НС отметил, что в армянском парламенте высоко оценивают адекватную реакцию литовских коллег, примкнувших к той части международного сообщества, которая привержена демократическим и общечеловеческим ценностям и осудила противоправные действия азербайджанских властей.
13.09.2012
13 сентября Национальное Собрание продолжило работу четырехдневных заседаний.Парламент в первом или втором чтениях голосованием принял обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты о внесении изменений и дополнений в ряд законов РА -  “Регламент Национального Собрания”, “О накопительных пенсиях...