Սեպտեմբերի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց ԵԱՀԿ-ում հավատարմագրված դեսպանների պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով դեսպանների այցը Հայաստան` ՀՀ ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ այն լավ հնարավորություն է Հայաստանին առնչվող հարցերին տեղում ծանոթանալու, ինչպես նաեւ ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերը քննարկելու համար: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով` Հայաստանը կարեւորում է ԵԱՀԿ դերը անվտանգության ապահովման, ժողովրդավարության խորացման, մարդու իրավունքների ամրապնդման եւ դրանով իսկ, անդամ-երկրների անվտանգ եւ կայուն զարգացման համար անհրաժեշտ պայմանների ստեղծման գործում: Մեր երկիրը ակտիվ ու կառուցողական մասնակցություն է ունենում բոլոր նախաձեռնություններին, որոնք նպատակաուղղված են կազմակերպության իրավական եւ ինստիտուցիոնալ հիմքերի ամրապնդմանը: Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը` Հովիկ Աբրահամյանը շեշտեց, որ Հայաստանը կարեւորում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությունը` որպես բանակցային գործընթացի գործուն եւ միակ ձեւաչափ: «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հիմքը` Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն ու այդ իրավունքի իրականացումն է: Հայաստանը հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով, իսկ ռազմական ճանապարհով հակամարտության կարգավորման ցանկացած փորձ կարող է անկանխատեսելի հետեւանքներ ունենալ ոչ միայն հակամարտության կողմերի, այլեւ ողջ տարածաշրջանի համար»,-ընդգծեց ԱԺ նախագահը: Նրա համոզմամբ, Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է միջազգային իրավունքը, միջազգային կոնվենցիաներն ու համաձայնագրերը, միջազգային կազմակերպություններում իր իսկ ստանձնած պարտավորությունները, խոչընդոտում է համանախագահների` Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը, շարունակաբար մերժում հակամարտության հանգուցալուծմանն ուղղված առաջարկները, ձախողում է փոխվստահության մթնոլորտի ձեւավորմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները, լրջորեն սպառնում է տարածաշրջանի խաղաղությանն ու անվտանգությանը:
Հովիկ Աբրահամյանը խստորեն դատապարտեց  Հունգարիայի Հանրապետության իշխանությունների կողմից 2004 թվականին Բուդապեշտում հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին սպանած եւ ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին փոխանցելու եւ այնտեղ մարդասպանին ներում շնորհելու փաստը` տեղեկացնելով, որ ՀՀ Ազգային ժողովը այս կապակցությամբ ընդունել է հայտարարություն, որը կուղարկվի միջազգային խորհրդարանական կառույցներին եւ ազգային խորհրդարաններին: Նրա խոսքով` անհրաժեշտ է, որ միջազգային հանրությունը գոնե հիմա կարողանա հասկանալ, որ չի կարելի վստահել Ադրբեջանի իշխանությունների անգամ ամենաբարձր մակարդակով տրված երաշխիքին կամ խոստմանը, հատկապես,  եթե այն վերաբերում է մարդու, առավել եւս հայ մարդու անվտանգությանը եւ չի կարելի վստահել  մի երկրի, որտեղ խրախուսվում է մարդասպանությունը եւ հայատյացությունը: Նրա համոզմամբ` Ադրբեջանը երբեք չի կարող հանդիսանալ Արցախի բնակչության  ֆիզիկական անվտանգության երաշխավոր: Հովիկ Աբրահամյանը նշեց նաեւ, որ Ռամիլ Սաֆարովին ազատ արձակելու հունգարա-ադրբեջանական խայտառակ գործարքը կարող է բացասաբար ազդել ոչ միայն բանակցային ողջ գործընթացի, այլեւ տարածաշրջանային  խաղաղությանը եւ կայունությանը:
Դեսպանների անունից շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` պատվիրակության ղեկավար, Իռլանդիայի դեսպան Էոին Օ’Լիրը նշեց, որ իրենց այցի նպատակն է տեղում ծանոթանալու իրավիճակին, կատարված աշխատանքին: Նա շեշտեց, որ ԵԱՀԿ-ն ԼՂ հիմնախնդրի միակ ձեւաչափ տեսնում է Մինսկի խումբը եւ սատարում է համանախագահների ջանքերը` ուղղված հակամարտության խաղաղ, բանակցությունների միջոցով կարգավորմանը: Նա նշեց, որ ԵԱՀԿ-ն իր խորին մտահոգությունն է արտահայտել սաֆարովյան դեպքի առնչությամբ:
ԱՄն դեսպան Յան Քելլին դատապարտեց հունգարական իշխանությունների կողմից Ռամիլ Սաֆարովին Ադրբեջանին փոխանցելու, ինչպես նաեւ  ադրբեջանական իշխանությունների կողմից նրան ներում շնորհելու փաստը եւ նշեց, որ իրենք մտահոգված են ցանկացած գործողությամբ, որը կվտանգի ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը, ինչը, նրա համոզմամբ, պետք է լուծվի բացառապես Մինսկի խմբի շրջանակներում:
Նրա հետ համակարծիք էր նաեւ Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կելին, ով շեշտեց, որ վերջին իրադարձությունները միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում են եւ լրջորեն վնասում են բանակցային գործընթացին :
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ ընտրական գործընթացներին: ԱԺ նախագահը նշեց, որ 2012 թվականի մայիսի 6-ին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններն առաջընթաց արձանագրեցին նախորդների համեմատ, ինչը դրական գնահատականի արժանացավ նաեւ միջազգային կառույցների կողմից: Նրա համոզմամբ, առաջիկա նախագահական ընտրությունները նույնպես կանցնեն ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան եւ Հայաստանի իշխանությունները կանեն հնարավորը, որ ընտրությունները անցնեն ազատ, արդար եւ թափանցիկ:
ԱԺ խմբակցությունների ներկայացուցիչները իրենց խոսքում նշեցին, որ ԱԺ հայտարարությունը ընդունվել է քաղաքական կոնսենսուսով եւ Հունգարիայի ու Ադրբեջանի իշխանությունների արարքը վտանգում է ոչ միայն խաղաղությունը տարածաշրջանում, այլեւ բանակցային գործընթացը: Նրանք խստորեն դատապարտեցին Սաֆարովին ներում շնորհելու Ալիեւի հրամանը, նշելով, որ Ադրբեջանում խրախուսվում է այլատյացությունը, էթնիկ եւ կրոնական հողի վրա կատարված սպանությունը, իսկ հայատյացությունը այդ երկրում քարոզվում է պետական մակարդակով :
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ հայտարարության անգլերեն տարբերակը տրամադրվեց դեսպաններին:
Սեպտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի երկրորդ նստաշրջանի օրակարգի մասին եւ սեպտեմբերի 10-13-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի  մասին որոշումների նախագծերը: ԱԺ երկրոր...
ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նիստում սեպտեմբերի 7-ին Կորյուն Նահապետյանի նախագահությամբ քննարկվեց հանձնաժողովի կանոնակարգը հաստատելու մասին հարցը: Պարոն Նահապետյանի ներկայացմամբ` հանձնաժողովի կանոնակարգը կազմված է 10 գլուխներից, որոնք ...

Председатель НС О.Абраамян принял аккредитованных в ОБСЕ послов
7 сентября Председатель НС О.Абраамян принял делегацию аккредитованных в ОБСЕ послов. На встрече присутствовали представители парламентских политических сил.
Приветствуя визит послов в Армению, спикер НС выразил надежду, что встреча позволит на месте ознакомиться с проблемами страны, а также обсудить вопросы, представляющие общий интерес. По словам О.Абраамяна, РА осознает важную роль ОБСЕ в обеспечении безопасности, углублении демократии, укреплении прав человека и тем самым в создании необходимых условий для безопасного и стабильного развития стран-членов организации. Армения принимает активное и конструктивное участие во всех инициативах, целенаправленных на упрочение правовой и институциональной базы ОБСЕ. Обратившись к Нагорно-Карабахской проблеме, О.Абраамян особо выделил, что РА осознает важность посредничества сопредседателей  Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования конфликта как действенного и единственного формата переговорного процесса. “Основа урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта – признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение и реализация этого права. Армения привержена урегулированию проблемы исключительно мирным путем, а любая попытка военного разрешения конфликта может привести к непредсказуемым последствиям не только для сторон конфликта, но и для всего региона”, -   подчеркнул Председатель НС.
Спикер парламента убежден, что Азербайджан грубейшим образом попирает международное право, международные конвенции и соглашения, принятые им же обязательства перед международными организациями, препятствует усилиям сопредседателей МГ в мирном урегулировании Нагорно-Карабахской проблемы, последовательно отклоняет предложения по развязке конфликта, проваливает все инициативы, направленные на формирование атмосферы взаимного доверия, серьезно угрожает миру и безопасности региона.
На встрече с послами был также рассмотрен беспрецедентный факт экстрадиции Венгрией и помилования азербайджанским президентом осужденного на пожизненное заключение преступника Р.Сафарова, по которому НС РА приняло осуждающее заявление, направленное всем   парламентским структурам и национальным парламентам. Г-н Абраамян подчеркнул, что международному сообществу пора, наконец, понять, что нельзя доверять гарантиям или обещаниям азербайджанских властей, даже данных на самом высоком уровне, особенно если они касаются прав человека, тем более армянина, и нельзя доверять стране, где поощряются убийство человека и армянофобия. Спикер убежден: Азербайджан никогда не может быть гарантом физической безопасности населения Арцаха. Г-н Абраамян отметил также, что венгеро-азербайджанская позорная сделка по освобождению Р.Сафарова может негативно повлиять не только на всем переговорном процессе, но и на региональном мире и стабильности.
Поблагодарив от имени послов за прием, глава делегации, посол Ирландии Э.О’Лир отметил, что цель их визита – ознакомление с ситуацией на месте и с проделанной работой. Он особо выделил, что ОБСЕ видит единственным форматом урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы Минскую группу и поддерживает усилия сопредседателей, направленные на мирное урегулирование конфликта путем переговоров. Посол отметил, что ОБСЕ выразило свою глубокую озабоченность “сафаровским” случаем.
Свою обеспокоенность по данному поводу высказали также посол США Ян Келли, посол РФ А.Келин.
В ходе встречи затронуты были также избирательные процессы. Председатель НС отметил, что на состоявшихся в Армении 6 мая 2012 г. парламентских выборах был зафиксирован прогресс по сравнению с предыдущими выборами и они удостоились   позитивной оценки международных структур. Г-н Абраамян убежден, что предстоящие президентские выборы также пройдут в соответствии с демократическими критериями и власти Армении сделают все возможное, чтобы выборы были свободными, справедливыми и прозрачными.
Представители парламентских фракций в своих выступлениях отметили, что заявление НС по “сафаровскому делу” принято политическим консенсусом. Депутаты, жестко осудившие позорный факт, подчеркнули, что в Азербайджане поощряются   ксенофобия, убийство, совершенное на этнической и религиозной почве, а армянофобия пропагандируется на государственном уровне.
В завершение  встречи послам был предоставлен английский вариант Заявления НС РА.
07.09.2012
7 сентября состоялось рабочее совещание НС, которое вел Председатель НС РА О.Абраамян.Обсуждались проекты решений повесток дня второй сессии НС пятого созыва и четырехдневных  заседаний НС 10-13 сентября. В  проект повестки дня второй сессии НС вошли 35 вопросов и 16 международных договоро...
Председатель НС РА принял посла Латвии
7 сентября Председатель НС РА О.Абраамян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Латвии в РА Гинтса Апалса.Посол передал спикеру официальное письмо председателя латвийского парламента, в котором он вновь поздравил О.Абраамяна с переизбранием на пост Председателя НС и подтвердил свое приглашение по...
7 сентября свои заседания созвали ряд постоянных комиссий НС – по  обороне, национальной безопасности и внутренним делам, по экономическим вопросам, по государственно-правовым вопросам, по вопросам территориального управления и местного самоуправления, на которых соответственно выступили предсе...