ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը խորհրդակցություն է հրավիրել
Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ, որին  մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահները, ԱԺ խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները, քննարկվեցին 2004 թվականին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած եւ Հունգարիայի քաղաքային դատարանի կողմից ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովին Հունգարիայի իշխանությունների կողմից Ադրբեջանին փոխանցելու եւ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ներում շնորհելու հետ կապված իրավիճակը եւ ՀՀ ԱԺ-ի կողմից կատարվելիք համապատասխան քայլերը: Հովիկ Աբրահամյանը առաջարկեց սեպտեմբերի 5-ին` ժամը 12-ին հրավիրել ԱԺ արտահերթ նստաշրջան: Նա հիշեցրեց, որ Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ի թիվս այլ քայլերի նպատակահարմար է գտել  համապատասխան օրակարգով ԱԺ արտահերթ նստաշրջանի հրավիրումը: ԱԺ նախագահի խոսքով` Հունգարիայի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների այս քայլերը հակասում են միջազգային կոնվենցիաներին, պայմանավորված են նեղ շահերով եւ էական հարված են հասցնում տարածաշրջանում խաղաղության,  փոխվստահության հաստատման ջանքերին, բանակցային գործընթացին: Հովիկ  Աբրահամյանը նպատակահարմար գտավ ՀՀ Ազգային Ժողովի կողմից դատապարտող հայտարարություն ընդունելը  եւ այն միջազգային կազմակերպություններին, խորհրդարանական վեհաժողովներին, տարբեր երկրների խորհրդարաններին ուղարկելը:
Խոհրդակցության մասնակիցներն իրենց դատապարտող դիրքորոշումները ներկայացրեցին, մասնավորապես նշելով, որ հարցի առնչությամբ հարկ է դրսեւորել միասնական եւ հետեւողական մոտեցում: Որոշվեց խմբակցությունների ներկայացուցուցիչներից ստեղծել աշխատանքային խումբ` ԱԺ  հայտարարության  նախագիծ կազմելու  համար:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էր նաեւ ՀՀ  արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հերմինե Նաղդալյանը եւ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարեն Ավագյանը սեպտեմբերի 3-ին հանդիպեցին Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Ջանան Աթիլգանի եւ հիմնադրամի երեւանյան գրասենյակի նախագծի ղեկավար Լիանա Մարուքյանի հետ: ԱԺ պատգամավորները բարձր...

Председатель НС О.Абраамян созвал совещание
3 сентября в ходе созванного Председателем НС О.Абраамяном совещания с участием вице-спикеров НС, руководителей фракций и постоянных комиссий НС обсуждены были ситуация в связи с экстрадицией венгерскими властями осужденного в Венгрии на пожизненное заключение Р.Сафарова, зарубившего топором на курсах НАТО в Будапеште Г.Маргаряна, и   помилованием его властями Азербайджана и предпринимаемые соответствующие шаги НС РА. Спикер парламента предложил 5 сентября в 12 часов созвать внеочередное заседание. Он напомнил, что Президент РА С.Саргсян на заседании СНБ в числе прочих шагов счел целесообразным созыв внеочередной сессии НС по соответствующей повестке дня.  По словам Председателя НС, эти шаги венгерских и азербайджанских властей противоречат международным конвенциям,  обусловлены узкими интересами и наносят существенный вред миру в регионе, усилиям по установлению взаимного доверия, переговорному процессу. Г-н Абраамян счел целесообразным   принятие Национальным Собранием РА осуждающего заявления и направление его международным организациям, парламентским ассамблеям, парламентам различных стран.
Участники совещания  представили свои мнения, в частности отметив, что по вопросу следует проявить единую и последовательную позицию. Для составления проекта заявления НС решено создать рабочую группу из представителей фракций.
В совещании также принял участие замминистра иностранных дел РА Ш.Кочарян.
3 сентября вице-спикеры НС Э.Шармазанов и Э.Нагдалян, член фракции РПА К.Авагян встретились  с региональным руководителем Фонда Конрада Аденауэра Джанан Атилган и руководителем проекта Ереванского офиса фонда Л.Марукян.Депутаты НС высоко оценили большую работу и миссию фонда по распространению ...