Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հերմինե Նաղդալյանը եւ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարեն Ավագյանը սեպտեմբերի 3-ին հանդիպեցին Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Ջանան Աթիլգանի եւ հիմնադրամի երեւանյան գրասենյակի նախագծի ղեկավար Լիանա Մարուքյանի հետ:
ԱԺ պատգամավորները բարձր գնահատեցին  եվրոպական ժողովրդավարական, քրիստոնեական  արժեքների տարածման ու ամրապնդման գործում հիմնադրամի  կատարած մեծ աշխատանքն ու առաքելությունը:
Միաժամանակ նրանք ափսոսանք հայտնեցին, որ այս հանդիպումը համընկավ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին դաժանորեն կացնահարած  Ռամիլ Սաֆարովին ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին հանձնելու  եւ ապա  հայրենի իշխանությունների կողմից մարդասպանին արդարացնելու ու հերոսացնելու աղաղակող իրադարձության հետ, ինչը հակասում է  միջազգային ու եվրոպական իրավական ու բարոյական նորմերին: Հունգարիայի կատարած այդ արարքը իրավացիորեն հայ ժողովրդի ու եվրոպական հանրության վրդովմունքի պատճառ է դարձել, իսկ Ադրբեջանի անօրինական քայլը կրկին  հաստատել նրա ֆաշիստական նկրտումները:   ԱԺ պատգամավորները արձանագրեցին, որ իբրեւ պահպանողական կուսակցության անդամներ, իրենք ակնկալում են միջազգային առաջադեմ կազմակերպությունների արդարացի գնահատականը կատարված փաստի վերաբերյալ:
Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Ջանան Աթիլգանը կատարված փաստը մտահոգիչ համարեց իրենց համար եւս, քանի որ այն խոչընդոտում է նաեւ իրենց առաքելությանը: Նա հավաստիացրեց, որ այսօր-վաղը ԵՄ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտարարությամբ հանդես կգան կատարված փաստի վերաբերյալ, քանզի Եվրամիությունը պատասխանատու է իր անդամ երկրի վարած քաղաքականության համար: Տիկին Աթիլգանը Ադրբեջանի պահվածքը գնահատեց խիստ պրոբլեմատիկ եւ հավաստիացրեց, որ ինքը հասկանում ու կիսում է հայ ժողովրդի մտահոգությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեց սեպտեմբերի 22-ին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (EPP) նախաձեռնությամբ Վրաստանում տեղի ունենալիք համաժողովին Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մասնակցության հարցը: ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները նշեցին, որ իրենք միշտ էլ ակտիվորեն են մասնակցել տարածաշրջանային ու միջազգային ծրագրերին, բայց կատարված վրդովեցուցիչ իրադարձությունները փոփոխություն են մտցրել տարածաշրջանային իրավիճակի մեջ ու հանգեցրել անվստահության ու անվտանգության պակասին: Ինչ վերաբերում է առաջիկայում այդ համաժողովին մասնակցելու առաջարկին, կուսակցությունը շուտով կքննարկի հարցը եւ կտա պաշտոնական պատասխան:
Տիկին Աթիլգանը տեղեկացրեց նաեւ, որ հիմնադրամը ցանկանում է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Բյորնզեն Վոլֆգանգի գրքի հայերեն թարգմանության ու հրատարակության ծրագիր իրականացնել ՀՀ Ազգային ժողովի հետ:
ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը ՀՀ Ազգային ժողովի եւ իրենց կուսակցության անունից պատրաստակամություն հայտնեցին մասնակցելու հիմնադրամի բոլոր տեղական ծրագրերին, իսկ ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային միջոցառումներին, իրենք ձեռնպահ կմնան, քանի դեռ ԵՄ-ը եւ միջազգային հեղինակավոր կառույցներն արդարացի գնահատական չեն տվել հայ ժողովրդի անվտանգությանը սպառնացող անօրինական փաստի վերաբերյալ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը խորհրդակցություն է հրավիրել
Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ, որին  մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահները, ԱԺ խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները, քննարկվեցին 2004 թվականին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած եւ...

On September 3 the NA Deputy Speakers of the National Assembly Eduard Sharmazanov, Hermine Naghdalyan and the member of the RPA faction Karen Avagyan met with Canan Atilgan, Regional Head of Konrad Adenauer Stiftung/Foundation and Liana Marukyan, Head of the Yerevan Office Project of the Foundation.
The NA deputies highly appreciated the big work and mission done by the Foundation in spreading and strengthening of European democratic, Christian values.
At the same time they expressed regret that this meeting coincided with the event of extradition of Ramil Safarov, who severely killed with an axe an Armenian officer Gurgen Margaryan, to Azerbaijan by the EU and NATO member Hungary, and then the murderer was acquitted and glorified as a hero, which contradicts the international and European legal and moral norms. Hungary's act became a reason of indignation of the Armenian people and European community, and Azerbaijan’s illegal step once again confirmed its fascist aspirations. The NA deputies has recorded that as members of conservative parties, they expect a just assessment of the international progressive organizations on the fact.
Canan Atilgan, Regional Head of Konrad Adenauer Foundation, considered the fact concerning for them too, as it also impeded their mission. She ensured those present that today-tomorrow the EU high-ranking officials would make a statement on the fact, as the European Union was ready for the policy pursued by its member country. Mrs Atilgan assessed Azerbaijan’s behaviour very problematic and ensured that she understood and shared the Armenian people’s concern.
During the meeting it was discussed the issue of the participation of the Republican Party of Armenia forum to be held in Georgia on the initiative of the European People’s Party (EPP). The deputies of the RPA faction noted that they always would take part in the regional and international projects, but the indignant events changed the regional situation and resulted in the lack of distrust and security. Regarding the proposal of participating in that forum in future the party would soon discuss the issue and give an official answer.
Mrs Atilgan also said that the Foundation wanted to fulfill a project of translating into Armenian the book written by the deputy of German Bundestag Bőrnsen Wolfgang and publishing it with the RA National Assembly.
The NA Deputy Speakers of the National Assembly Eduard Sharmazanov and Hermine Naghdalyan expressed readiness in the name of the National Assembly and their party to take part in all local projects of the Foundation, and referring to the regional events, they would abstain, unless the EU and the international influential structures have given fair assessment on the illegal fact threatening the Armenian people’s security.
RA National Assembly President Hovik Abrahamyan Convenes Consultation
On September 3 during the consultation convened by the RA National Assembly President Hovik Abrahamyan, with the participation of the NA Deputy Speakers, the Heads of the NA factions and Standing committees, there held a dicussion on the fact of transfer of Ramil Safarov, who killed t...