Ազգային ժողովի փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը, Հերմինե Նաղդալյանը եւ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Կարեն Ավագյանը սեպտեմբերի 3-ին հանդիպեցին Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Ջանան Աթիլգանի եւ հիմնադրամի երեւանյան գրասենյակի նախագծի ղեկավար Լիանա Մարուքյանի հետ:
ԱԺ պատգամավորները բարձր գնահատեցին  եվրոպական ժողովրդավարական, քրիստոնեական  արժեքների տարածման ու ամրապնդման գործում հիմնադրամի  կատարած մեծ աշխատանքն ու առաքելությունը:
Միաժամանակ նրանք ափսոսանք հայտնեցին, որ այս հանդիպումը համընկավ հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին դաժանորեն կացնահարած  Ռամիլ Սաֆարովին ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին հանձնելու  եւ ապա  հայրենի իշխանությունների կողմից մարդասպանին արդարացնելու ու հերոսացնելու աղաղակող իրադարձության հետ, ինչը հակասում է  միջազգային ու եվրոպական իրավական ու բարոյական նորմերին: Հունգարիայի կատարած այդ արարքը իրավացիորեն հայ ժողովրդի ու եվրոպական հանրության վրդովմունքի պատճառ է դարձել, իսկ Ադրբեջանի անօրինական քայլը կրկին  հաստատել նրա ֆաշիստական նկրտումները:   ԱԺ պատգամավորները արձանագրեցին, որ իբրեւ պահպանողական կուսակցության անդամներ, իրենք ակնկալում են միջազգային առաջադեմ կազմակերպությունների արդարացի գնահատականը կատարված փաստի վերաբերյալ:
Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավար Ջանան Աթիլգանը կատարված փաստը մտահոգիչ համարեց իրենց համար եւս, քանի որ այն խոչընդոտում է նաեւ իրենց առաքելությանը: Նա հավաստիացրեց, որ այսօր-վաղը ԵՄ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտարարությամբ հանդես կգան կատարված փաստի վերաբերյալ, քանզի Եվրամիությունը պատասխանատու է իր անդամ երկրի վարած քաղաքականության համար: Տիկին Աթիլգանը Ադրբեջանի պահվածքը գնահատեց խիստ պրոբլեմատիկ եւ հավաստիացրեց, որ ինքը հասկանում ու կիսում է հայ ժողովրդի մտահոգությունը:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեց սեպտեմբերի 22-ին Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (EPP) նախաձեռնությամբ Վրաստանում տեղի ունենալիք համաժողովին Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մասնակցության հարցը: ՀՀԿ խմբակցության պատգամավորները նշեցին, որ իրենք միշտ էլ ակտիվորեն են մասնակցել տարածաշրջանային ու միջազգային ծրագրերին, բայց կատարված վրդովեցուցիչ իրադարձությունները փոփոխություն են մտցրել տարածաշրջանային իրավիճակի մեջ ու հանգեցրել անվստահության ու անվտանգության պակասին: Ինչ վերաբերում է առաջիկայում այդ համաժողովին մասնակցելու առաջարկին, կուսակցությունը շուտով կքննարկի հարցը եւ կտա պաշտոնական պատասխան:
Տիկին Աթիլգանը տեղեկացրեց նաեւ, որ հիմնադրամը ցանկանում է Գերմանիայի Բունդեսթագի պատգամավոր Բյորնզեն Վոլֆգանգի գրքի հայերեն թարգմանության ու հրատարակության ծրագիր իրականացնել ՀՀ Ազգային ժողովի հետ:
ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը ՀՀ Ազգային ժողովի եւ իրենց կուսակցության անունից պատրաստակամություն հայտնեցին մասնակցելու հիմնադրամի բոլոր տեղական ծրագրերին, իսկ ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային միջոցառումներին, իրենք ձեռնպահ կմնան, քանի դեռ ԵՄ-ը եւ միջազգային հեղինակավոր կառույցներն արդարացի գնահատական չեն տվել հայ ժողովրդի անվտանգությանը սպառնացող անօրինական փաստի վերաբերյալ:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը խորհրդակցություն է հրավիրել
Սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ, որին  մասնակցում էին ԱԺ փոխնախագահները, ԱԺ խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները, քննարկվեցին 2004 թվականին Բուդապեշտում ՆԱՏՕ-ի դասընթացների ժամանակ Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած եւ...

3 сентября вице-спикеры НС Э.Шармазанов и Э.Нагдалян, член фракции РПА К.Авагян встретились  с региональным руководителем Фонда Конрада Аденауэра Джанан Атилган и руководителем проекта Ереванского офиса фонда Л.Марукян.
Депутаты НС высоко оценили большую работу и миссию фонда по распространению и укреплению европейских демократических, христианских ценностей.
В то же время ими была высказана озабоченность в связи с экстрадицией венгерскими властями пожизненно осужденного Р.Сафарова за убийство армянского офицера Г.Маргаряна в Азербайджан, где преступник был помилован, что противоречит международным и европейским правовым и морально-этическим нормам. Этот поступок Венгрии, члена НАТО, действительно стал причиной возмущения армянской и венгерской общественности, а нелегитимный шаг Азербайджана вновь подтвердил его фашистские устремления. Депутаты НС отметили, что как члены консервативной партии они ожидают справедливой оценки свершившегося факта прогрессивными международными организациями.
Региональный руководитель Фонда Конрада Аденауэра Джанан Атилган также сочла вышеуказанный факт вызывающим озабоченность, так как он препятствует и их миссии. Она заверила, что на днях высокие должностные лица ЕС выступят с заявлением по данному факту, поскольку Евросоюз ответствен за ведущуюся политику страны, являющейся членом организации. Г-жа Атилган оценила поведение Азербайджана как “крайне проблематичное” и заверила, что сама прекрасно понимает и разделяет озабоченность армянского народа.
В ходе встречи был поднят также ряд других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Вице-спикеры НС Э.Шармазанов и Э.Нагдалян от имени парламента и своих партий выразили готовность участвовать во всех местных программах фонда, что же касается региональных мероприятий, то они воздержатся до тех пор, пока ЕС и авторитетные международные структуры не дали справедливой оценки незаконному факту, угрожающему безопасности армянского народа.
Председатель НС О.Абраамян созвал совещание
3 сентября в ходе созванного Председателем НС О.Абраамяном совещания с участием вице-спикеров НС, руководителей фракций и постоянных комиссий НС обсуждены были ситуация в связи с экстрадицией венгерскими властями осужденного в Венгрии на пожизненное заключение Р.Сафарова, зарубившего топором на курс...