Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները հուլիսի 24-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության նիստերի դահլիճում հանդիպեցին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամների, գիտական կազմակերպությունների ղեկավարների, գիտական հասարակայնության ներկայացուցիչների հետ:
Սերգեյ Նարիշկինն իր ելույթում մասնավորապես անդրադարձավ երկկողմ գիտատեխնիկական կապերի զարգացման եւ գիտության տարբեր ոլորտներում հետագա համագործակցության հնարավորություններին:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինին` հայ-ռուսական համակողմանի համագործակցության ամրապնդման եւ զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար պարգեւատրեց ՀՀ ԳԱԱ ոսկե մեդալով, ինչպես նաեւ նվիրեց Վենետիկում 1512 թ. Հակոբ Մեղապարտի կողմից տպագրված հայերեն առաջին տպագիր գիրքի կրկնօրինակը:

On July 24 Sergey Narishkin, Speaker of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, and the members of the Delegation led by him met with the members of the Presidium of RA National Academy of Sciences (NAS), heads of scientific organizations, representatives of scientific community at the Session Hall of the Presidium of RA National Academy of Sciences.
In his speech Sergey Narishkin, particularly, touched upon the possibilities of the development of bilateral scientific-technical ties and further cooperation in different spheres of science.
Academician Radik Martirosyan, President of RA NAS awarded Sergey Narishkin, Speaker of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation, RA NAS Gold Medal for the contribution in strengthening and developing the Armenian-Russian comprehensive cooperation, and presented him the copy of the Armenian first book printed by Hakob Meghapart in Venice in 1512.