ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահն ու նրա գլխավորած պատվիրակության անդամներն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի ուղեկցությամբ հուլիսի 11-ին այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ եւ ծաղիկներ դրեցին 1915 թվականի Հայոց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին, խոնարհումով ու լռությամբ հարգեցին մեկ ու կես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը։
Պատվիրակության ղեկավարն ու անդամները եղան Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան Հայոց Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին: Վալենտինա Մատվիենկոն գրառում կատարեց պատվո հյուրերի հուշամատյանում։ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահն ու պատվիրակության անդամները, որպես հիշատակ, լուսանկարվեցին «Հիշողության պուրակ»-ում տարիներ առաջ տիկին Մատվիենկոյի կողմից տնկված մշտադալար եղեւնու հարեւանությամբ։
Վալենտինա Մատվիենկոն լրագրողների հետ զրույցում  նշեց. «Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը համայն մարդկության դեմ կատարված մեծագույն հանցագործություն է. դեռեւս 1915 թվականին Ռուսաստանն այսպիսի որակում է տվել այդ ոճրին։
Դա հայ ժողովրդի՝ հնագույն քրիստոնյա ժողովուրդներից մեկի պատմության ողբերգական էջն է։ Զոհվեցին միլիոնավոր անմեղ մարդիկ։ Ռուսաստանը հազարավոր հայերի ապաստան տվեց իր երկրում, օգնություն ցացաբերեց Հայաստանին։
Ես կարծում եմ, որ այդպիսի հանցագործությունները, որքան էլ տարիներ ու դարեր անցնեն, չի կարելի մոռանալ, որպեսզի դրանք չկրկնվեն։ Մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններին այնպիսի գնահատականներ ու որակումներ պետք է տրվեն, ինչին դրանք արժանի են` հատկապես մեր օրերում, երբ ցանկանում են պատմությունը կեղծել ու աղավաղել։ Դա անթույլատրելի է։ Ցեղասպանությունը՝ ցեղասպանություն է։ Հարկավոր է ցեղասպանության ենթարկվածների հիշատակը վառ պահել։ Եվ պետք է արժանին մատուցել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին, որ կառուցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող այս հուշահամալիրը։ Քանի դեռ կհիշվի ողբերգության մասին, քանի դեռ զոհերի հիշատակը վառ կմնա՝ այդպիսի ողբերգությունները, ես վստահ եմ, չեն կրկնվի»։
ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի պաշտոնական այցը Հայաստան
Հուլիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց  պաշտոնական այցով Հայաստան  ժամանած ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյին: Կարճատեւ առանձնազրույցից հետո հանդիպումը շարունակվեց ընդլայնված կազմով, որին  ռուսական կողմից մասնակցում էին ՌԴ ...
Հովիկ Աբրահամյանի եւ Վալենտինա Մատվիենկոյի ճեպազրույցը Ազգային ժողովում
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը եւ պաշտոնական այցով Հայաստան  ժամանած  ՌԴ  Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հուլիսի 11-ին խորհրդարանում ունեցած հանդիպումից հետո հանդես եկան համատեղ ճեպազրույցով: Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները`  Հովիկ Ա...
Ազգային ժողովը 2012 թ. երկրորդ եռամսյակում ստացել է 1720 նամակ
«Քաղաքացիների առաջարկությունները, դիմումները եւ բողոքները քննարկելու կարգի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` ԱԺ քարտուղարությունը հրապարակում է 2012 թ. երկրորդ  եռամսյակում ստացված նամակների քննարկման արդյունքների համառոտ տեղեկատվությունը: Ընդունվել, գրանցվել եւ ԱԺ նախագահին է հանձնվել քաղաքացիների 23...

Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly and the Members of the Delegation Led by Her Visit Tsitsernakaberd
Valentina Matviyenko, Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly and the delegation led by her, accompanied by the RA NA Vice President on July visited Tsitsernakaberd and laid flowers at the monument of 1915 Armenian Genocide victims, paid tribute in silence the memory of one and a half million innocent victims.
The Head and the members of the delegation have been in the Armenian Genocide Museum, got acquainted with the documents ensuring the Armenian Genocide. Valentina Matviyenko took notes in the Commemoration Book. The Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly and the delegation led by her, as a memory have been taken pictures near the fir-tree planted by Valentina Matviyenko years ago in the "Memory Alley."
Valentina Matviyenko in her talk with the journalists noted: "The Genocide perpetrated by the Ottoman Turkey is the biggest crime against all humanity: still 1915 Russia has qualified in this way that crime.
That is the tragic page of the history of one of the ancient Christian peoples. Millions of innocent people were killed. Russia gave asylum to thousands of Armenians in its country, helped Armenia.
I think that such crimes, as many years and centuries pass, we cannot forget not to be repeated. Such assessments and qualifications to the crimes against humanity should be given, to which they are worth, especially in our days, when they wish to falsify and distort. This is impermissible. The Genocide is Genocide. We should keep the bright memory of those who were killed. And we should give as granted to Armenia and the Armenian people that have built this memorial complex eternalizing the memory of the Genocide victims. As the tragedy is remembered, as the victims’ memory remains brighter, such tragedies I am sure won’t be repeated."
11.07.2012
Official Visit of the Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly Valentina Matviyenko to Armenia
On July 11 RA National Assembly President Hovik Abrahamyan received the Speaker of the RF Federal Council of the Federal Assembly Valentina Matviyenko, who arrived in Armenia on an official visit.After a short tête-à-tête talk the meeting continued in extended participants, where from the Russian si...
Briefing of Hovik Abrahamyan and Valentina Matviyenko in the National Assembly
Hovik Abrahamyan, RA National Assembly President and Valentina Matviyenko, Speaker of the Federal Council of the Federal Assembly of the Russian Federation, who arrived in Armenia on official visit after meeting in the parliament on July 11 had a joint briefing.Summing up the results of the meeting ...
National Assembly Received 1720 Letters in the Second Quarter of 2012
In accordance with the RA Law “On the Order of Discussing the Citizens’ Proposals, Applications and Complaints” the NA Secretariat issues the brief information of the results of the discussions of the letters received in the second quarter of 2012.The citizens’ 232 letters have been accepted, regist...