Խորհրդարանի ապրիլի 12-ի նիստը չկայացավ քվորում չլինելու պատճառով: Ժամը 12.00-ին համապատասխան թվով պատգամավորներ չէին գրանցվել: «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի 44-րդ հոդվածի 5-րդ կետի համաձայն` պատգամավորների գրանցումը շարունակվեց եւս 3 ժամ: Ժամը 15.00-ին եւս քվորում չապահովվեց: ԱԺ նախագահ Սամվել Նիկոյանը նիստը հայտարարեց չկայացած:
Երկօրյա աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի բյուրոյի նախընտրական դիտորդական առաքելության պատվիրակությունն ապրիլի 12-ին Ազգային ժողովում հանդիպեց խորհրդարանական խմբակցությունների հետ: ԱԺ «Օրինաց երկիր» խմբակցության հետ հանդիպման ժամանակ պատվիրակության ղեկավա...

The April 12 sitting of the parliament was not held due to the lack of quorum. At 12:00 appropriate number of deputies was not registered. In accordance with the item 5 of the Article 44 of the law “NA Rules of Procedure,” the deputies’ registration continued three more hours, and during that period necessary number of deputies was also not registered.  At 3 p.m. quorum was also not provided. NA Speaker Samvel Nikoyan announced the sitting not held.
On April 12 the Pre-Electoral Observation Mission Delegation of the Bureau of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe Parliamentary Assembly of the Council of Europe, which arrived in Armenia on two-day working visit, met with the parliamentary factions in the National Assembly.During th...