Մարտի 5-ին Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը հանդիպեց Հայաստանի Հանրապետությունում Լեհաստանի դեսպան Զդիսլավ Ռաչինսկու հետ:
Դեսպանի խնդրանքով պարոն Սահակյանն անդրադարձավ Հայաստանի չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի կատարած աշխատանքի հիմնական ուղղություններին: Նրա գնահատմամբ` օրենսդիր մարմինը պետք է լինի երկրի կայունության հիմնական գործոններից մեկը, եւ այդ առումով ներկա խորհրդարանը համատեղել է իր ուժերը` դիմագրավելու տնտեսական ու ֆինանսական ճգնաժամերը: Մի կողմից փորձ է արվել օրենսդրական աշխատանքով բարենորոգելու տնտեսությունը, մյուս կողմից անհրաժեշտություն է առաջացել կայուն պահելու երկիրը` չվնասելով քաղաքական ուժերի ակտիվությանը: Անցած 5 տարիներին խորհրդարանը համագործակցել է գործադիր իշխանության հետ` կյանքի կոչելու տնտեսության զարգացման ծրագրերը: Այդ համագործակցության արդյունավետության մասին են փաստում Հայաստանի ներքին ու արտաքին քաղաքականության մեջ արձանագրած հաջողությունները, երկրի միջազգային հեղինակության աճը:
Այն հարցին, թե իշխող կուսակցությունն ինչպես է գնահատում գալիք խորհրդարանական ընտրությունների դերը Հայաստանի հետագա դեմոկրատական զարգացումների ու եվրաինտեգրման ակտիվացման գործում, Գալուստ Սահակյանն ասաց, որ երկրի ժողովրդավարական զարգացումների առումով նախորդ տարիների դրական ձեռքբերումների շարունակականությունը մեծապես պայմանավորված է լինելու Ազգային ժողովի գալիք ընտրություններով: Որպես իշխող քաղաքական ուժ` իրենք շատ լավ են գիտակցում, որ եթե ընտրություններում թերություններ արձանագրվեն, պատասխանատվության մեծ բաժինն ընկնելու է իրենց քաղաքական թիմի վրա: Խախտումները բացառելու նպատակով կատարելագործվել է Ընտրական օրենսգիրքը, ինչը այժմ բոլոր քաղաքական ուժերին հնարավորություն է տալիս վերահսկողություն իրականացնելու ընտրական գործընթացների վրա:
Պարոն Սահակյանը տեղեկացրեց, որ իրենց կուսակցությունն Ընտրական օրենսգրքի ուսուցում է կազմակերպում վստահված անձերի եւ ակտիվիստների համար` շատ լավ հասկանալով, որ օրենքի իմացությունը կբացառի կամ գոնե կնվազեցնի խախտումները:
Անդրադառնալով կուսակցության համամասնական ցուցակին` պարոն Սահակյանը տեղեկացրեց, որ կուսակցությունը սկզբունքային մոտեցում է ցուցաբերելու այս հարցում` ցուցակում ընդգրկելով քաղաքական եւ օրենսդրական գործունեությամբ զբաղվելու ունակ, հասարակությանը հայտնի մարդկանց: Որոշակի փոփոխություններ կլինեն նաեւ կանանց ներգրավվածության առումով:
«Մեր կուսակցությունը շատ լավ է գիտակցում գալիք ընտրությունների դերն ու դրանք արդար անցկացնելու կարեւորությունը, ուստի կողջունի բոլոր այն քաղաքական ուժերին, որոնք ցանկություն կունենան աջակցելու ընտրությունների վերահսկողությանը»,-ասաց Գալուստ Սահակյանը:

Лидер парламентской фракции РПА встретился с послом Польши
5 марта лидер парламентской фракции РПА Г.Саакян встретился с послом Польши в РА Здиславом Рачиньским.
По просьбе посла г-н Саакян обратился к основным направлениям деятельности Национального Собрания Армении  четвертого созыва. В его оценке, законодательный орган должен быть одним из основных факторов стабильности страны, и в этом аспекте нынешний парламент консолидировал усилия в противодействии финансово-экономическим кризисам. С одной стороны, была сделана попытка законодательной работой реформировать экономику, с другой – возникла необходимость в поддержании стабильности страны без нанесения вреда активности политических сил. За истекшие 5 лет парламент сотрудничал с исполнительной властью, претворяя в жизнь программы экономического развития. Об эффективности этого сотрудничества свидетельствуют успехи Армении во внутренней и внешней политике, рост международного авторитета страны.
В частности, на вопрос посла, как правящая партия оценивает роль предстоящих парламентских выборов в дальнейших демократических развитиях в Армении и активизации ее евроинтеграции, г-н Саакян ответил, что в плане демократических развитий в стране преемственность позитивных процессов прошлых лет в значительной мере будет обусловлена именно предстоящими выборами Национального Собрания.
“Наша партия, - отметил лидер фракции РПА, - отлично осознает роль предстоящих выборов и важность их справедливого проведения, поэтому будет приветствовать все те политические силы, которые выразят пожелание контролировать выборы”.
В ходе встречи были обсуждены также другие вопросы, касающиеся политико-экономических перспектив Армении.
05.03.2012
Парламентская делегация НС отправится в Литву
5 марта парламентская делегация РА во главе с заместителем Председателя НС Э.Шармазановым отправится в Литву. В составе делегации секретарь фракции РПА Г.Меликян и А.Нранян – от фракции АРФД.Армянская делегация встретится с Председателем Сейма Литвы Иреной Дягутене, членами  депутатской группы ...