Հունիսի 10-ին ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի  նախագահ Արմեն Ռուստամյանն ընդունեց  ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Չարլզ Լոնսդեյլին եւ Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի նախարարության Արեւելյան Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի տնօրինության տնօրեն Լորի Բրիսթոուին:
Հյուրերի խնդրանքով պարոն Ռուստամյանն անդրադարձավ Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի միջնորդությամբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի եւ Իլհամ Ալիեւի Կազանում կայանալիք հանդիպմանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին, ԼՂ հիմնախնդրին: Հանձնաժողովի նախագահը նշեց, որ Կազանում կայանալիք առաջիկա հանդիպմանը կողմերը կարգավորման համար առաջարկվող փաստաթղթի արդեն վերջնական տարբերակի համաձայնեցման աշխատանքներ պետք է տանեն: Նրա մոտեցմամբ` եթե կողմերը բանակցում են, ապա պետք է բանակցելի տեսակետներ ունենան, իսկ բանակցելը ենթադրում է փոխզիջումներ, որոնց մասին առայժմ խոսում է միայն Հայաստանը, ադրբեջանական կողմի գնահատմամբ` իրենց կողմից ամենամեծ փոխզիջումն այն է, որ պատերազմ չեն սկսում: Մինչդեռ, պարոն Ռուստամյանի կարծիքով, խաղաղությունը որքան Հայաստանին է անհրաժեշտ, նույնքան էլ Ադրբեջանին եւ, ընդհանրապես, միջազգային հանրությանը: Արմեն Ռուստամյանի խոսքով` Ադրբեջանի դիրքերի կոշտացումը հետեւանք է նաեւ այն հանգամանքի, որ Թուրքիան ձգտում է ձեռք բերել ուղղակի միջամտության հնարավորություններ ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման նպատակը նաեւ այն էր, որ այդ երկու հարցերը չփոխկապակցվեն, սակայն Թուրքիայի դիրքորոշման պատճառով, որը գործընթացը բացառապես կապում է ԼՂ խնդրի կարգավորման հետ, հնարավոր չեղավ այն իրականացնել: Պարոն Ռուստամյանի համոզմամբ` հայ-թուրքական արձանագրությունների կասեցված գործընթացն անգամ Թուրքիան փորձում է օգտագործել իր խնդիրներն առաջ մղելու համար: Խոսելով կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության մակարդակից` պարոն Ռուստամյանը համոզմունք հայտնեց, որ հասարակություններին պետք է պատրաստել խաղաղության, ոչ թե պատերազմի, մինչդեռ Ադրբեջանում հակառակն է կատարվում:
10.06.2011
ՀՀ ԱԺ նախագահը մասնակցեց Ռուսաստանի օրվան նվիրված միջոցառմանը
Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանությունում մասնակցեց Ռուսաստանի Ազգային տոնի` Պետական ինքնիշխանության մասին հռչակագրի ընդունման օրվան նվիրված հանդիսությանը: ԱԺ նախագահը շնորհավորեց ներկաներին Ռուսաստանի օրվա կապակցությամբ:...
Տեղի ունեցավ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 8-րդ նիստը
Հունիսի 10-ին Երեւանում տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ԼՂՀ Ազգային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 8-րդ նիստը: Մինչեւ նիստը սկսվելը Հայաստանի եւ Արցախի  խորհրդարանականները ծաղիկներ դրեցին 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ոճրագործության զոհերի  հիշատակը հավերժացն...
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բացման խոսքը եւ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի ողջույնի խոսքը ՀՀ ԱԺ եւ ԼՂՀ ԱԺ միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի ութերորդ նիստի ժամանակ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի բացման խոսքը   «Հարգարժան պարոն Ղուլյան, Հարգելի գործընկերներ   Թույլ տվեք Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի ու անձամբ իմ անունից ողջունել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեր գործընկերներին եւ շնորհավորել մեր խորհրդարանների միջեւ հ...

On June 10 Armen Rustamyan, Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations, received Charles Lonsdale, Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, and Laurie Bristow, Director of the Eastern Europe and Central Asia Directorate of the Foreign Office of Great Britain.
At the guests’ request Mr. Rustamyan touched upon the meeting of the Presidents of Armenia and Azerbaijan Serzh Sargsyan and Ilham Aliyev by the mediation of the Russian President Dmitry Medvedev to be held in Kazan, the Armenian-Turkish relations and the NK issue. The Committee Chairman noted that in the upcoming meeting to be held in Kazan the sides should conduct works of agreement on already last version of the document being proposed for the settlement.
According to his approach, if the parties negotiate, they should have negotiating views, and the negotiations suppose concessions, about which it is only Armenia to speak about it. As to the Azerbaijani side’s assessment, their biggest compromise is that they don’t commence war. While to Mr. Rustamyan’s mind, peace is necessary for both Armenia and Azerbaijan, and in general, for the international community. In Mr. Rustamyan’s word, Azerbaijan’s toughening of the positions is also the consequence of the circumstance that Turkey seeks to get opportunities of direct intervention in the process of the NK conflict settlement.
The aim of the Armenian-Turkish relations’ normalization was also the fact that those two issues would not be inter-connected, but because of Turkey’s position, which exclusively connected the process with the NK issue settlement, it was not possible to realize. In Mr. Rustamyan’s convictions, Turkey tries to use even the suspended process of the Armenian-Turkish protocols in order to push forward its problems. Speaking about the level of the public awareness on the settlement process, Mr. Rustamyan expressed conviction that the societies should be prepared for peace, but not for war, whereas, in Azerbaijan they were doing the opposite.
Other issues of bilateral interest were also discussed at the meeting.
10.06.2011
RA NA Speaker Takes Part in the Event Dedicated to the Russia Day
On June 10 in the premises of the Embassy of the Russian Federation the RA NA Speaker Hovik Abrahamyan took part in the ceremony dedicated to the National Day of Russia, the Day of the Adoption of the Declaration of State Sovereignty of the Russian Federation. The NA Speaker congratulated those pres...
8th Sitting of the Inter-Parliamentary Committee Held
On June 10 the 8th sitting of the Inter-Parliamentary Cooperation Committee between the RA National Assembly and the NKR National Assembly was held in Yerevan.Before beginning the sitting the parliaments of Armenia and Artsakh laid flowers at the memorial perpetuating the memory of the October 27, 1...
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan’s Opening Speech and the NKR NA Speaker Ashot Ghulyan’s Welcoming Speech at the Eighth Sitting of the Inter-Parliamentary Cooperation Committee between the RA NA and the NKR NA
RA NA Speaker Hovik Abrahamyan’s Opening speech“Honourable Mr Ghulyan,Dear colleagues,Let me welcome our colleagues from the Republic of Nagorno Karabakh in the name of the National Assembly of the Republic of Armenia and personally me and congratulate them on the occasion of the convocation of the ...