Ապրիլի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական Միության ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին:
Ողջունելով հյուրին՝ Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ նրա այցը կնպաստի Հայաստանի եւ Եվրամիության հարաբերությունների սերտացմանը եւ ակտիվացմանը: ԱԺ նախագահն ասաց, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ քաղաքական երկխոսությունը, պարբերական բնույթ կրող բարձրաստիճան փոխայցելությունները խթանում են փոխգործակցությունը: Կարեւորելով Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական ձեւաչափի` Եվրանեսթի դերը, ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի Ազգային ժողովն առաջիններից է ողջունել Եվրանեսթի գաղափարը եւ ամեն ինչ անում է դրա  իրականացման համար:
Շտեֆան Ֆյուլեն դրական համարեց ՀՀ ԱԺ դիրքորոշումը Եվրանեսթի վերաբերյալ եւ բարձր գնահատեց  դերակատարությունը այդ կառույցի ստեղծման դժվարին գործընթացում: Նրա խոսքերով` Հայաստանի խորհրդարանը կարեւոր դեր ունի Հայաստան- Եվրամիություն հարաբերություններում, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման եւ բարեփոխումների իրականացման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին եւ այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին: Եվրոպացի դիվանագետը հույս հայտնեց, որ 2012 թվականին  Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կլինեն ազատ ու արդար եւ կհամապատասխանեն եվրոպական չափանիշերին: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ իշխանություններն ունեն քաղաքական կամք` իրականացնելու անհրաժեշտ բարեփոխումներ: Երկուստեք կարեւորվեց հետագա համագործակցության անհրաժեշտությունը:

On April 29 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the Commissioner on EU Enlargement and European Neighbourhood Policy Štefan Füle.
Welcoming the guest Hovik Abrahamyan expressed conviction that his visit would promote the rapprochement and activation of relations between Armenia and European Union. The NA Speaker said that the political dialogue between Armenia and European Union, the regular mutual visits of high-ranking officials boost the partnership. Highlighting the role of the Euronest, Eastern Partnership Parliamentary format, the NA Speaker noted that the National Assembly of Armenia was one of the first to welcome the idea of the EURONEST and did its best for its implementation.
Štefan Füle considered positive the stance of the RA NA on the EURONEST and highly assessed the role in the difficult process of the creation of that structure. In his words, the Armenian Parliament has an important role in Armenia-European Union relations, as well as in the formation of the civil society and implementation of the reforms.
The interlocutors touched upon the procedure of the reforms being implemented in Armenia and the steps taken in that direction. The European diplomat expressed hope that the parliamentary elections to be held in Armenia in 2012 would be free and fair and would comply with European standards. NA Speaker Hovik Abrahamyan noted that the authorities had political will to implement necessary reforms. The sides highlighted the need of further cooperation.
On April 29 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received NKR NA Speaker Ashot Ghulyan. At the meeting the sides discussed the agenda issues of the regular sitting of the Inter-Parliamentary Cooperation Committee between RA NA and NKR NA being held in Yerevan at the end of May. Hovik Abrahamyan and Ashot ...
On April 29 the NA Standing Committee on Economic Affairs presided over by Vardan Ayvazyan convened the regular sitting for submitting the endorsement to the National Assembly on the draft laws.RA Deputy Minister of Economy Karine Minasyan presented the bill on Making Amendments and Addenda to ...