Ապրիլի 29-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական Միության ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեին:
Ողջունելով հյուրին՝ Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ նրա այցը կնպաստի Հայաստանի եւ Եվրամիության հարաբերությունների սերտացմանը եւ ակտիվացմանը: ԱԺ նախագահն ասաց, որ Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ քաղաքական երկխոսությունը, պարբերական բնույթ կրող բարձրաստիճան փոխայցելությունները խթանում են փոխգործակցությունը: Կարեւորելով Արեւելյան գործընկերության խորհրդարանական ձեւաչափի` Եվրանեսթի դերը, ԱԺ նախագահը նշեց, որ Հայաստանի Ազգային ժողովն առաջիններից է ողջունել Եվրանեսթի գաղափարը եւ ամեն ինչ անում է դրա  իրականացման համար:
Շտեֆան Ֆյուլեն դրական համարեց ՀՀ ԱԺ դիրքորոշումը Եվրանեսթի վերաբերյալ եւ բարձր գնահատեց  դերակատարությունը այդ կառույցի ստեղծման դժվարին գործընթացում: Նրա խոսքերով` Հայաստանի խորհրդարանը կարեւոր դեր ունի Հայաստան- Եվրամիություն հարաբերություններում, ինչպես նաեւ քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման եւ բարեփոխումների իրականացման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքին եւ այդ ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերին: Եվրոպացի դիվանագետը հույս հայտնեց, որ 2012 թվականին  Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կլինեն ազատ ու արդար եւ կհամապատասխանեն եվրոպական չափանիշերին: ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշեց, որ իշխանություններն ունեն քաղաքական կամք` իրականացնելու անհրաժեշտ բարեփոխումներ: Երկուստեք կարեւորվեց հետագա համագործակցության անհրաժեշտությունը:

29 апреля Председатель НС Овик Абраамян принял Комиссара по вопросам политики расширения и  европейского соседства ЕС Штефана Фюле.
Приветствуя гостя, спикер НС выразил уверенность, что его визит будет способствовать сближению и активизации отношений Армении и Европейского Союза (ЕС). Председатель НС заметил, что политический диалог, регулярные взаимные визиты высокопоставленных лиц стимулируют взаимодействие РА и ЕС. Подчеркнув роль Евронеста – парламентского  формата Восточного партнерства, Председатель НС отметил, что Национальное Собрание РА одним из первых приветствовало идею Евронеста и делает все для ее реализации.
Штефан Фюле положительно оценил позицию НС РА по Евронесту и высоко оценил его роль в сложном процессе создания этой структуры. По его словам, парламент Армении играет важную роль в отношениях РА – ЕС, а также в формировании гражданского общества и  проведения реформ.
Собеседники обратились к ходу осуществляемых в Армении реформ и предпринимаемым в этом направлении шагам. Европейский дипломат выразил надежду, что предстоящие в Армении  в 2012 г. парламентские выборы будут свободными и справедливыми и будут соответствовать европейским критериям. Председатель НС О.Абраамян отметил, что власти обладают политической волей для реализации необходимых реформ. Обоюдно была подчеркнута необходимость дальнейшего сотрудничества.