ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խոսքը խորհրդարանի նոր դահլիճի բացման արարողության ժամանակ
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Ազգային ժողովի նիստերի նոր դահլիճ ունենալու կապակցությամբ: Շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, ով սատարեց այս նախաձեռնությանը եւ օժանդակեց այն կյանքի կոչելու հարցում: Շնորհակալ եմ նաեւ բոլոր կազմակերպիչներին, ճարտարապետներին ու շինարարներին, ովքեր իսկապես հոգի դրեցին այս աշխատանքում: Եվ վերջապես շնորհակալ եմ ձեզ բոլորիդ, հարգելի՛ գործընկերներ, ձեր խորհուրդների, սրտացավության եւ այն դրական ազդակների համար, որոնք մենք այս ողջ ընթացքում ստացել ենք ձեզնից:
Ազգային ժողովի  նիստերի վերանորոգված ու ձեւափոխված դահլիճը յուրատեսակ նվեր է եւ հարգանքի արտահայտություն  Հայաստանի երրորդ հանրապետության` այս տարի 20 տարեկան դարձած  խորհրդարանին: Խորհրդարան, որն ընդունել է Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որը` ձեւավորելով երկրի օրենսդրական դաշտը եւ ամրապնդելով մեր պետական Տան հիմքերը, շարունակում է մնալ նաեւ համաժողովրդական ու համապետական խնդիրների քննարկման ժողովրդավարական ասպարեզ: Ի դեպ, այս շենքի կառուցումը, որտեղ աշխատում է Ազգային ժողովը, ավարտվել է 1950 թվականին, եւ այս տեսանկյունից եւս խորհրդանշական է, որ Ազգային ժողովի  նիստերի նոր դահլիճի բացումը համընկնում է խորհրդարանի շենքի 60-ամյակի հոբելյանին:
Այսուհետ մեր խորհրդարանը կաշխատի  Ազգային ժողովի նիստերի նոր դահլիճում: Կարծում եմ` ժամանակի պահանջներին բավարարող, բայց եւ պառլամենտարիզմի ոգուն համահունչ նիստերի դահլիճ ունենալը կարեւոր էր պատգամավորների աշխատանքային պայմաններն արդիականացնելու, օրենսդիր մարմնի աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու եւ  խորհրդարանի դերի հանրային ընկալման տեսանկյունից: Բացի ժամանակակից տեխնիկական  հագեցվածությունից ու հարմարավետությունից` նիստերի դահլիճը, ինչպես տեսնում եք, վերակառուցվել ու դարձել է օվալաձեւ:
Դահլիճի օվալաձեւ կառուցվածքը խորհուրդ ունի. այն  Ազգային ժողովի նիստերը կլոր սեղանի շուրջն անցկացվող քննարկումներ է հիշեցնում: Այդ կառուցվածքի ընտրությունը պատահական չէ: Վաղուց ի վեր կլոր սեղանը համարվում է համագործակցության, նպատակամետ քննարկումների խորհրդանիշ, քանի որ տրամաբանորեն կլոր սեղանի շուրջ զրուցակիցները շարժվում են ոչ թե ճակատային ու միմյանց հանդեպ անձնավորված գրոհների, այլ հիմնախնդրի լուծման արդյունավետ ուղիների փնտրտուքի ճանապարհով:
Համաձայն առասպելի` կլոր սեղանի գաղափարը ծնվել է 12-րդ դարում, թեեւ այն շատ ավելի հին է եւ հատուկ է եղել նաեւ հայ իրականությանը: Ըստ ավանդույթի` Արթուր թագավորն այդ ձեւով իր ասպետներին զրկեց սեղանի գլխին ավելի մոտ նստելու վիճահարույց հարցի հնարավորությունից: Կլոր սեղանը չունի անկյուններ, ուստի կլոր սեղանի շուրջը նստածները հավասարապես իրավազոր եւ պատասխանատու են ընդունված որոշումների համար:
Այն, ինչի ձգտում էր Արթուր թագավորը, արդիական է նաեւ այսօր: Վստահ եմ, որ այս դահլիճում միշտ տիրապետող կլինի ասպետական ոգին, որն առաջին հերթին կարտահայտվի փոխադարձ հարգանքով ու այլոց կարծիքների հանդեպ հանդուրժողականությամբ: Դա ամենեւին չի նշանակում, որ այս դահլիճում պիտի բացակայի մրցակցությունը, բանավեճը, քննադատությունը: Ո’չ, իհարկե: Դրանք քաղաքական կյանքի  անբաժանելի տարրերն են, բայց չպետք է դառնան մեր անցուդաձի ու կյանքի ինքնանպատակ դրսեւորումները:
Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ մեկ անգամ եւս հիշել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 66-րդ հոդվածի հետեւյալ դրույթը. «Պատգամավորը կաշկանդված չէ հրամայական մանդատով, առաջնորդվում է իր խղճով եւ համոզմունքով»:
Մեծարգո պարոն Նախագահ,
Նոր դահլիճը փոփոխություններ կմտցնի Ազգային ժողովի աշխատանքի ձեւի մեջ, բայց այն նաեւ ունի բովանդակային փոփոխություններին նպաստելու ներուժ: Մենք մեկ անգամ չենք խոսել այդ մասին, իսկ այսուհետ խոսքը գործի վերածելու նպատակադրմամբ պիտի այնպես անենք, որ պետության կարեւորագույն ինստիտուտներից մեկը` խորհրդարանը,  հանրային ընկալման մեջ  թե՛ որպես պետականության հենասյուն, թե՛ յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքով ու խնդիրներով նախանձախնդիր լրջագույն կառույց դառնա:
Այո՛, մենք իսկապես խորհրդարանը մարդկանց ավելի հասկանալի, ավելի մոտ ու ընկալելի դարձնելու խնդիր ունենք: Վաղուց ունենք: Այս ուղղությամբ մենք հասցրել ենք արդեն որոշակի քայլեր կատարել. շատ շատերի համար Ազգային ժողովն արդեն իսկ դադարել է խորհրդավոր ու բազմաթիվ դռների հետեւում թաքնված փակ  կառույց լինելուց: Մենք ջարդեցինք խորհրդավորության այդ պատկերացումները: Բայց մենք նաեւ Ազգային ժողովի խորհուրդն ամրապնդելու, նրա հաստատուն հարգանքն ու ժողովրդականությունն անընդհատ ավելացնելու խնդիր ունենք: Սա անելու ենք աշխատանքով, անելու ենք հավատով: Այլ ճանապարհ չկա: Եվ միշտ պետք է հիշենք, որ անհատը պատգամավոր է ընտրվում որոշակի ժամանակահատվածի համար միայն, իսկ խորհրդարանի դերն ու անունը կերտվում են  ապագայի համար: Սա է, որ պիտի հիշենք ամեն օր աշխատանքի գալիս:
Մեր աշխատանքի կոնկրետ արդյունքներով  շարունակելու ենք ցույց տալ, որ միշտ կարողացել ենք բաց ու հստակ խոսել, խոսել ազնիվ, անգամ ամենաբարդ հիմնահարցերի մասին, երբեւէ չմոլորեցնել որեւէ մեկին, լինել խոսքի տեր, հետեւողականորեն հասնել մեր միասնական նպատակին, որը մեր պետության ամրապնդումն է: Իսկ դա հնարավոր չէ առանց հանրային աջակցության, վստահության, առանց այն քաղաքացիների, ովքեր սատարում են այդ նպատակին, ովքեր ցանկանում են ապրել բարեկեցիկ ու լավ պետությունում: Այսօր մենք հենց այդ փոփոխությունների ճանապարհին ենք:
Չնայած համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի մեզ պարտադրած դժվարություններին` այսօր կարող ենք վստահ խոսել այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատվով դիմակայեց այդ մարտահրավերին: Այստեղ անհրաժեշտ եմ համարում հատուկ շեշտել մեր երկրի հասարակական-քաղաքական համակարգի անխափան գործունեությունը: Ի վերջո, պետք չէ մոռանալ, որ յուրաքանչյուր երկրի քաղաքական կյանքի ամենաբարձր ամբիոնը խորհրդարանն է:
Այստեղ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում ծավալվեցին ամենասուր քննարկումները, որոնք երբեմն նաեւ օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների  ներկայացուցիչների միջեւ ամենալուրջ բանավեճերի տեսք էին ստանում: Դա գնահատում եմ որպես բնական եւ դրական երեւույթ, որը բխում է մեր երկրի սահմանադրական համակարգից: Հիշենք, որ ըստ մեր երկրի հիմնական օրենքի` իշխանության  երեք ճյուղերն օժտված են փոխադարձաբար միմյանց զսպելու եւ հակակշռելու լիազորությամբ:
Այո, Ազգային ժողովն օրենսդիր իշխանության կրողն է, որտեղ տարբեր քաղաքական դիրքորոշումներ ունեցող քաղաքական ուժերը պետք է քաղաքակիրթ բանավեճի միջոցով կայացնեն որոշումներ եւ ուղղորդեն մեր երկրի ապագան: Ուրախ եմ, որ ընդդիմության ներկայացուցիչների բարձրացրած բազմաթիվ հարցեր այս ընթացքում գտան իրենց լուծումները, քանի որ քաղաքական կոալիցիան երբեք չի ձգտել անտեսել իր ընդդիմախոսների տեսակետները:
Միեւնույն ժամանակ խորհրդարանը քաղաքական պայքարի հարթակ է, որտեղ հաճախակի կարող են լինել նաեւ սուր վեճեր ու տարաձայնություններ: Ամեն դեպքում, դա երբեք ու երբեք իրար վիրավորելու կամ անհանդուրժողականություն ցուցաբերելու առիթ չպետք է դառնա: Խոսքս ուղղում եմ բոլոր պատգամավորներին եւ ինքս` ինձ, առաջին հերթին: Իմ անձնական օրինակով ես միշտ փորձել եմ լինել հարգալից եւ ուշադիր բոլորիդ նկատմամբ: Միշտ չէ, որ ես համաձայն եմ եղել ձեզ հետ, սակայն մշտապես լսել եմ ձեր մոտեցումները, փորձել եմ հասկանալ ձեր մտահոգությունները եւ  գտնել ձեր բարձրացրած հարցերի լուծումը:
Վստահ եմ, որ  փոխադարձ հարգանքի եւ ուշադրության մթնոլորտը պետք է տիրի մեր խորհրդարանում: Այսօր, երբ մենք սկսում ենք մեր աշխատանքն այս նոր դահլիճում, որը համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին, մենք նաեւ շատ ավելի հավատարիմ պիտի լինենք այն եվրոպական արժեքներին, որոնք դրված են խորհրդարանական եւ օրենսդրական գործունեության հիմքում:
Մեծարգո պարո՛ն Նախագահ,
Վեհափա՛ռ Տեր,
Շնորհակալ եմ, որ ձեր ներկայությամբ պատվեցիք մեր արարողությունը եւ կիսեցիք մեր ուրախությունը:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում  եմ իմ բոլոր գործընկերներին` Ազգային ժողովի նիստերի այս նոր դահլիճի բացման կապակցությամբ: Մաղթում եմ մեզ բեղմնավոր աշխատանք` ի բարօրություն մեր ժողովրդի եւ հանուն մեր պետականության ամրապնդման:
ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճի պաշտոնական բացման արարողությունը
Հոկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի վերակառուցված դահլիճի պաշտոնական բացման արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի ...
Հոկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ԱԺ նախագահի տեղակալ Սամվել Նիկոյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ ութերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը  եւ  հոկտեմբերի 25-28-ի  ԱԺ...
Հանձնաժողովները քննարկում են 2011թ. պետական բյուջեի նախագիծը
Հոկտեմբերի 22-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի եւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին 2011 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի նախագծով կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի, սփյուռքի   ոլորտների ծա...
Քննարկում ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Հոկտեմբերի 22-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Վարդան Այվազյանի նախագահությամբ քննարկվեց եւ նստաշրջանի ու առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերում ընդգրկվելու համար դրական եզրակացություն ստացավ նախորդ նիստում ընդհատված «Արտոնագրային վճարների մասին» եւ մի շարք օրենքներում փոփոխություն...
Հանդիպում Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների ներկայացուցիչները` ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, ՕԵ խմբակցության քարտուղար Արծրունի Աղաջանյանը, ԲՀ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյա...

Речь Председателя НС Овика Абраамяна на церемонии открытия нового зала парламента
Поздравляю всех нас в связи с новым залом заседаний Национального Собрания. Выражаю благодарность  Президенту Республики Армения, содействовавшему  этой инициативе и претворению ее в жизнь. Признателен также всем организаторам, архитекторам и строителям, кто действительно вложил душу в эту работу. И, наконец, благодарен всем вам за ваши советы, проявленное сердоболие и позитивные импульсы, которые мы получали от вас  в течение всего этого времени.
Обновленный и реконструированный зал заседаний Национального Собрания – своеобразный подарок и дань   уважения третьей Республики Армения парламенту, справившему в этом году свое 20-летие.  Парламенту, который принял Декларацию Независимости Армении, который, сформировав  законодательное поле страны и укрепив основы нашего государственного Дома, продолжает оставаться также демократической ареной обсуждения общенародных и общегосударственных задач. Кстати, строительство здания, где работает Национальное Собрание, завершено в 1950 г., и с этой точки зрения также символично, что открытие нового зала заседаний НС совпадает с 60-летним юбилеем здания парламента.
Отныне наш парламент будет работать в новом зале заседаний Национального Собрания. Думаю, важно иметь здание, удовлетворяющее требованиям времени и созвучное духу парламентаризма, способствующее модернизации условий работы депутатов – с   точки зрения эффективной организации  работ законодательного органа  и общественного восприятия роли парламента. Помимо современного технического оснащения и комфортности, зал заседаний, как видите, реконструирован и стал овальным. Овальная форма зала символична – она напоминает обсуждения в НС  вокруг круглого стола. Выбор такой формы не случаен. Издавна круглый стол считается  символом сотрудничества, целенаправленных дебатов”.
Далее в своей речи О.Абраамян выразил уверенность, что в новом зале всегда будет главенствовать рыцарский дух, который будет выражаться в обоюдном уважении и толерантности, что отнюдь не означает отсутствия конкуренции, дискуссии, критики. Просто последние, по словам спикера, не должны быть самоцелью. И каждый день, приходя на работу, депутатам следует помнить, что личность избирается депутатом на время, а роль и имя парламента формируются для будущего. Спикер НС напомнил положение 66-й статьи Конституции РА: “Депутат не обременен императивным мандатом, руководствуется своей совестью и убеждениями“.
Председатель НС подчеркнул в своей речи, что новый зал не только внесет изменения в форму работы парламента, но и станет стимулом к содержательным переменам. Он призвал депутатов приложить усилия для того, чтобы один из важнейших институтов государства в общественном восприятии стал опорой государственности и серьезнейшей структурой, озабоченной проблемами граждан.
“Перед нами стоит задача сделать парламент для народа более понятным, более близким и воспринимаемым, - отметил спикер, добавив, что задача эта стоит давно и в этом направлении уже сделаны определенные шаги. – Но все равно задача укрепления уважения к парламенту, повышения его популярности среди народа остаются”.
Далее глава армянского парламента подчеркнул:
“Несмотря на трудности, навязанные нам мировым финансово-экономическим кризисом, сегодня с уверенностью можем говорить, что РА с честью противостояла этим  вызовам. Хотелось бы особо подчеркнуть бесперебойную работу общественно-политической системы нашей страны.  Наконец, не следует забывать, что высшей трибуной политической жизни любой страны является парламент. Здесь, в Национальном Собрании РА, развертывались самые острые дебаты, которые порою перерастали в серьезнейшую полемику между представителями законодательной и исполнительной властей. Мы характеризуем это как естественное и позитивное явление, исходящее из конституционной системы  нашей страны. Вспомним:  согласно Основному Закону  нашей страны, три ветви власти наделены компетенцией взаимных сдержек и противовесов.
Действительно, Национальное Собрание – носитель законодательной власти, где политические силы, имеющие различные политические позиции, должны посредством цивилизованной дискуссии выносить решения и направлять грядущее нашей страны. Рад, что множество вопросов, поднятых за это время представителями оппозиции, нашли свои решения – политическая коалиция никогда не стремилась игнорировать точки зрения своих оппонентов. В то же время парламент – арена политической борьбы, где зачастую возникают также острые споры и разногласия. В любом случае, это никогда не должно давать повода к взаимным оскорблениям и проявлениям нетерпимости. Слова эти обращаю ко всем депутатам и в первую очередь – к самому себе. Своим личным примером я всегда пытался быть уважительным и внимательным ко всем. Не всегда я бывал согласен с вами, но всегда выслушивал ваши подходы, пытался понять ваши озабоченности и находить решение поднятых вами вопросов.
Убежден, что атмосфера взаимного уважения и внимания будет царить в нашем парламенте. Сегодня, когда мы начинаем нашу работу в этом новом, соответствующем европейским стандартам зале,  мы должны быть еще более приверженны европейским ценностям, заложенным в основу парламентской и законодательной деятельности.
Глубокоуважаемый г-н Президент,
Благодарю, что вашим присутствием почтили нашу церемонию и разделили нашу радость.
Еще раз поздравляю всех своих коллег  по поводу  открытия этого нового зала заседаний НС. Желаю плодотворной работы – на благо нашего народа и во имя упрочения нашей государственности!
Официальная церемония открытия зала заседаний НС РА
22 октября состоялась официальная церемония открытия реконструированного зала заседаний Национального Собрания  РА, на которой присутствовали Президент РА Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин Второй, Премьер-министр РА Т.Саркисян, члены Совета национальной безопасности, депутаты НС, члены...
22 октября состоялось рабочее совещание НС, которое вел заместитель Председателя НС РА С.Никоян.На совещании обсуждались  проект решения о внесении дополнений в повестку дня восьмой сессии НС четвертого созыва и проект повестки дня четырехдневных  заседаний НС 25-28 октября. В  раздел...
Комиссии обсуждают проект Государственного бюджета РА на 2011г.
22 октября на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам  были обсуждены финансовые показатели расходов, намеченных проектом Государственного бюджета РА на 2011г. на указанные сферы. Засед...
Дебаты в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам
22 октября в Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством В.Айвазяна прошли дебаты по пакету законопроектов, предлагающих внесение поправок в законы “О патентных платежах”, “О торговле и услугах” и ряд смежных законов, по которым комиссия вынесла положительные заключения и ...
Встреча с представителями Европарламента
22 октября представители фракций НС РА – лидер фракции РПА Галуст Саакян, руководитель фракции АРФД Ваан Ованесян, секретарь фракции ПОЕ А.Агаджанян, член фракции ППА Наира Зограбян, руководитель фракции “Наследие” Степан Сафарян и член фракции Анаит Бахшян  встретились с делегатами Европарламе...