ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի խոսքը խորհրդարանի նոր դահլիճի բացման արարողության ժամանակ
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո Նախագահ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Ազգային ժողովի նիստերի նոր դահլիճ ունենալու կապակցությամբ: Շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին, ով սատարեց այս նախաձեռնությանը եւ օժանդակեց այն կյանքի կոչելու հարցում: Շնորհակալ եմ նաեւ բոլոր կազմակերպիչներին, ճարտարապետներին ու շինարարներին, ովքեր իսկապես հոգի դրեցին այս աշխատանքում: Եվ վերջապես շնորհակալ եմ ձեզ բոլորիդ, հարգելի՛ գործընկերներ, ձեր խորհուրդների, սրտացավության եւ այն դրական ազդակների համար, որոնք մենք այս ողջ ընթացքում ստացել ենք ձեզնից:
Ազգային ժողովի  նիստերի վերանորոգված ու ձեւափոխված դահլիճը յուրատեսակ նվեր է եւ հարգանքի արտահայտություն  Հայաստանի երրորդ հանրապետության` այս տարի 20 տարեկան դարձած  խորհրդարանին: Խորհրդարան, որն ընդունել է Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որը` ձեւավորելով երկրի օրենսդրական դաշտը եւ ամրապնդելով մեր պետական Տան հիմքերը, շարունակում է մնալ նաեւ համաժողովրդական ու համապետական խնդիրների քննարկման ժողովրդավարական ասպարեզ: Ի դեպ, այս շենքի կառուցումը, որտեղ աշխատում է Ազգային ժողովը, ավարտվել է 1950 թվականին, եւ այս տեսանկյունից եւս խորհրդանշական է, որ Ազգային ժողովի  նիստերի նոր դահլիճի բացումը համընկնում է խորհրդարանի շենքի 60-ամյակի հոբելյանին:
Այսուհետ մեր խորհրդարանը կաշխատի  Ազգային ժողովի նիստերի նոր դահլիճում: Կարծում եմ` ժամանակի պահանջներին բավարարող, բայց եւ պառլամենտարիզմի ոգուն համահունչ նիստերի դահլիճ ունենալը կարեւոր էր պատգամավորների աշխատանքային պայմաններն արդիականացնելու, օրենսդիր մարմնի աշխատանքներն արդյունավետ կազմակերպելու եւ  խորհրդարանի դերի հանրային ընկալման տեսանկյունից: Բացի ժամանակակից տեխնիկական  հագեցվածությունից ու հարմարավետությունից` նիստերի դահլիճը, ինչպես տեսնում եք, վերակառուցվել ու դարձել է օվալաձեւ:
Դահլիճի օվալաձեւ կառուցվածքը խորհուրդ ունի. այն  Ազգային ժողովի նիստերը կլոր սեղանի շուրջն անցկացվող քննարկումներ է հիշեցնում: Այդ կառուցվածքի ընտրությունը պատահական չէ: Վաղուց ի վեր կլոր սեղանը համարվում է համագործակցության, նպատակամետ քննարկումների խորհրդանիշ, քանի որ տրամաբանորեն կլոր սեղանի շուրջ զրուցակիցները շարժվում են ոչ թե ճակատային ու միմյանց հանդեպ անձնավորված գրոհների, այլ հիմնախնդրի լուծման արդյունավետ ուղիների փնտրտուքի ճանապարհով:
Համաձայն առասպելի` կլոր սեղանի գաղափարը ծնվել է 12-րդ դարում, թեեւ այն շատ ավելի հին է եւ հատուկ է եղել նաեւ հայ իրականությանը: Ըստ ավանդույթի` Արթուր թագավորն այդ ձեւով իր ասպետներին զրկեց սեղանի գլխին ավելի մոտ նստելու վիճահարույց հարցի հնարավորությունից: Կլոր սեղանը չունի անկյուններ, ուստի կլոր սեղանի շուրջը նստածները հավասարապես իրավազոր եւ պատասխանատու են ընդունված որոշումների համար:
Այն, ինչի ձգտում էր Արթուր թագավորը, արդիական է նաեւ այսօր: Վստահ եմ, որ այս դահլիճում միշտ տիրապետող կլինի ասպետական ոգին, որն առաջին հերթին կարտահայտվի փոխադարձ հարգանքով ու այլոց կարծիքների հանդեպ հանդուրժողականությամբ: Դա ամենեւին չի նշանակում, որ այս դահլիճում պիտի բացակայի մրցակցությունը, բանավեճը, քննադատությունը: Ո’չ, իհարկե: Դրանք քաղաքական կյանքի  անբաժանելի տարրերն են, բայց չպետք է դառնան մեր անցուդաձի ու կյանքի ինքնանպատակ դրսեւորումները:
Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ մեկ անգամ եւս հիշել Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 66-րդ հոդվածի հետեւյալ դրույթը. «Պատգամավորը կաշկանդված չէ հրամայական մանդատով, առաջնորդվում է իր խղճով եւ համոզմունքով»:
Մեծարգո պարոն Նախագահ,
Նոր դահլիճը փոփոխություններ կմտցնի Ազգային ժողովի աշխատանքի ձեւի մեջ, բայց այն նաեւ ունի բովանդակային փոփոխություններին նպաստելու ներուժ: Մենք մեկ անգամ չենք խոսել այդ մասին, իսկ այսուհետ խոսքը գործի վերածելու նպատակադրմամբ պիտի այնպես անենք, որ պետության կարեւորագույն ինստիտուտներից մեկը` խորհրդարանը,  հանրային ընկալման մեջ  թե՛ որպես պետականության հենասյուն, թե՛ յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքով ու խնդիրներով նախանձախնդիր լրջագույն կառույց դառնա:
Այո՛, մենք իսկապես խորհրդարանը մարդկանց ավելի հասկանալի, ավելի մոտ ու ընկալելի դարձնելու խնդիր ունենք: Վաղուց ունենք: Այս ուղղությամբ մենք հասցրել ենք արդեն որոշակի քայլեր կատարել. շատ շատերի համար Ազգային ժողովն արդեն իսկ դադարել է խորհրդավոր ու բազմաթիվ դռների հետեւում թաքնված փակ  կառույց լինելուց: Մենք ջարդեցինք խորհրդավորության այդ պատկերացումները: Բայց մենք նաեւ Ազգային ժողովի խորհուրդն ամրապնդելու, նրա հաստատուն հարգանքն ու ժողովրդականությունն անընդհատ ավելացնելու խնդիր ունենք: Սա անելու ենք աշխատանքով, անելու ենք հավատով: Այլ ճանապարհ չկա: Եվ միշտ պետք է հիշենք, որ անհատը պատգամավոր է ընտրվում որոշակի ժամանակահատվածի համար միայն, իսկ խորհրդարանի դերն ու անունը կերտվում են  ապագայի համար: Սա է, որ պիտի հիշենք ամեն օր աշխատանքի գալիս:
Մեր աշխատանքի կոնկրետ արդյունքներով  շարունակելու ենք ցույց տալ, որ միշտ կարողացել ենք բաց ու հստակ խոսել, խոսել ազնիվ, անգամ ամենաբարդ հիմնահարցերի մասին, երբեւէ չմոլորեցնել որեւէ մեկին, լինել խոսքի տեր, հետեւողականորեն հասնել մեր միասնական նպատակին, որը մեր պետության ամրապնդումն է: Իսկ դա հնարավոր չէ առանց հանրային աջակցության, վստահության, առանց այն քաղաքացիների, ովքեր սատարում են այդ նպատակին, ովքեր ցանկանում են ապրել բարեկեցիկ ու լավ պետությունում: Այսօր մենք հենց այդ փոփոխությունների ճանապարհին ենք:
Չնայած համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամի մեզ պարտադրած դժվարություններին` այսօր կարող ենք վստահ խոսել այն մասին, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատվով դիմակայեց այդ մարտահրավերին: Այստեղ անհրաժեշտ եմ համարում հատուկ շեշտել մեր երկրի հասարակական-քաղաքական համակարգի անխափան գործունեությունը: Ի վերջո, պետք չէ մոռանալ, որ յուրաքանչյուր երկրի քաղաքական կյանքի ամենաբարձր ամբիոնը խորհրդարանն է:
Այստեղ` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովում ծավալվեցին ամենասուր քննարկումները, որոնք երբեմն նաեւ օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների  ներկայացուցիչների միջեւ ամենալուրջ բանավեճերի տեսք էին ստանում: Դա գնահատում եմ որպես բնական եւ դրական երեւույթ, որը բխում է մեր երկրի սահմանադրական համակարգից: Հիշենք, որ ըստ մեր երկրի հիմնական օրենքի` իշխանության  երեք ճյուղերն օժտված են փոխադարձաբար միմյանց զսպելու եւ հակակշռելու լիազորությամբ:
Այո, Ազգային ժողովն օրենսդիր իշխանության կրողն է, որտեղ տարբեր քաղաքական դիրքորոշումներ ունեցող քաղաքական ուժերը պետք է քաղաքակիրթ բանավեճի միջոցով կայացնեն որոշումներ եւ ուղղորդեն մեր երկրի ապագան: Ուրախ եմ, որ ընդդիմության ներկայացուցիչների բարձրացրած բազմաթիվ հարցեր այս ընթացքում գտան իրենց լուծումները, քանի որ քաղաքական կոալիցիան երբեք չի ձգտել անտեսել իր ընդդիմախոսների տեսակետները:
Միեւնույն ժամանակ խորհրդարանը քաղաքական պայքարի հարթակ է, որտեղ հաճախակի կարող են լինել նաեւ սուր վեճեր ու տարաձայնություններ: Ամեն դեպքում, դա երբեք ու երբեք իրար վիրավորելու կամ անհանդուրժողականություն ցուցաբերելու առիթ չպետք է դառնա: Խոսքս ուղղում եմ բոլոր պատգամավորներին եւ ինքս` ինձ, առաջին հերթին: Իմ անձնական օրինակով ես միշտ փորձել եմ լինել հարգալից եւ ուշադիր բոլորիդ նկատմամբ: Միշտ չէ, որ ես համաձայն եմ եղել ձեզ հետ, սակայն մշտապես լսել եմ ձեր մոտեցումները, փորձել եմ հասկանալ ձեր մտահոգությունները եւ  գտնել ձեր բարձրացրած հարցերի լուծումը:
Վստահ եմ, որ  փոխադարձ հարգանքի եւ ուշադրության մթնոլորտը պետք է տիրի մեր խորհրդարանում: Այսօր, երբ մենք սկսում ենք մեր աշխատանքն այս նոր դահլիճում, որը համապատասխանում է եվրոպական չափանիշներին, մենք նաեւ շատ ավելի հավատարիմ պիտի լինենք այն եվրոպական արժեքներին, որոնք դրված են խորհրդարանական եւ օրենսդրական գործունեության հիմքում:
Մեծարգո պարո՛ն Նախագահ,
Վեհափա՛ռ Տեր,
Շնորհակալ եմ, որ ձեր ներկայությամբ պատվեցիք մեր արարողությունը եւ կիսեցիք մեր ուրախությունը:
Մեկ անգամ եւս շնորհավորում  եմ իմ բոլոր գործընկերներին` Ազգային ժողովի նիստերի այս նոր դահլիճի բացման կապակցությամբ: Մաղթում եմ մեզ բեղմնավոր աշխատանք` ի բարօրություն մեր ժողովրդի եւ հանուն մեր պետականության ամրապնդման:
ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճի պաշտոնական բացման արարողությունը
Հոկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ ՀՀ Ազգային ժողովի նիստերի վերակառուցված դահլիճի պաշտոնական բացման արարողությունը, որին ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը, ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Ազգային անվտանգության խորհրդի ...
Հոկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը նախագահում էր  ԱԺ նախագահի տեղակալ Սամվել Նիկոյանը: Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին չորրորդ գումարման ԱԺ ութերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին որոշման նախագիծը  եւ  հոկտեմբերի 25-28-ի  ԱԺ...
Հանձնաժողովները քննարկում են 2011թ. պետական բյուջեի նախագիծը
Հոկտեմբերի 22-ին Ազգային ժողովի գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի եւ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին 2011 թվականի ՀՀ պետական բյուջեի նախագծով կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի, սփյուռքի   ոլորտների ծա...
Քննարկում ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովում
Հոկտեմբերի 22-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Վարդան Այվազյանի նախագահությամբ քննարկվեց եւ նստաշրջանի ու առաջիկա քառօրյա նիստերի օրակարգերում ընդգրկվելու համար դրական եզրակացություն ստացավ նախորդ նիստում ընդհատված «Արտոնագրային վճարների մասին» եւ մի շարք օրենքներում փոփոխություն...
Հանդիպում Եվրախորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ
Հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի խմբակցությունների ներկայացուցիչները` ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, ՕԵ խմբակցության քարտուղար Արծրունի Աղաջանյանը, ԲՀ խմբակցության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը, «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստյոպա Սաֆարյա...

Speech of the President RA National Assembly Hovik Abrahamyan During the Opening Ceremony of the New Hall of the Parliament
Honourable President of the Republic of Armenia,
I congratulate everybody on the occasion of having a new session hall of the National Assembly. I express my gratitude to the President of the Republic of Armenia, who bolstered this initiative and assisted in the issue of calling this into life. I also thank all organizers, architects and builders, who really put their heart in this work. And finally I thank all of you, dear colleagues, for your advice, warm heartedness and the positive impetus that we have received from you during this whole period.
The repaired and the modified session hall of the National Assembly is a unique present and an expression of respect to the parliament of the third republic of Armenia, which became 20 years old this year. A parliament, which has adopted the Declaration of the endependence of Armenia, which forming the legislative field of the country and strengthening the bases of our state house, also continues to remain a democratic arena of debate of all-people’s and all-state problems. By the way, the construction of this building, where the National Assembly works, completed in 1950, and in this respect it is also symbolic that the opening of the new session hall of the National Assembly coincides with the 60th anniversary of the parliament building.
From now on our parliament will work in the new session hall of the National Assembly. I think that it was important to have a session hall, which  meets the requirements of time, but it is also consonant with the spirit of parliamentarism from the view of modernizing the deputies’ working conditions, effectively organizing the works of the legislative body and the public perception of the parliament’s role. Besides the modern technical upgrading and convenience, the session hall, as you see, has been reconstructed and has become oval-shaped.
The oval-shape structure of the hall has its mystery: the sessions of the National Assembly remind debates being held around the round table. The choice of that structure is not accidental. Many years ago the round table is considered a symbol of cooperation, targeted debates, as logically around the round table the interlocutors move not through front and personified attacks towards each other, but also through the searches of the effective ways of the solution of the problem.
According to a legend, the idea of the round table was born in the 12th century, though it is much older and has also been special to the Armenian reality. According to the tradition, King Arthur in that way deprived his knights of the opportunity of the disputable issue of sitting closer to the top of the table. The round table has no angles, so those sitting around the round table are equally liable and responsible for the adopted decisions.
What was striving King Arthur is topical today. I am sure that the spirit of knight will be ruling in this hall, which, first of all, will be expressed with mutual respect and tolerance towards others’ opinion. It does not mean at all that in this hall the competitiveness, dispute and criticism should lack. No, of course, those are indivisible elements of the political life, but they should not become end in itself revelations of our happenings and life.
In connection with this I would like once again to remember the following provisions of the Article 66 of the Constitution of the Republic of Armenia: “A Deputy shall not be bound by an imperative mandate and shall be guided by his conscience and convictions.
Honourable President,
The new hall will make changes in the work style of the National Assembly, but it also has potential of promoting changes in content. We have repeatedly spoken about it, and from now on with the aim of turning the word into action we should do our best in order to make the parliament, one of the most important institutes of the state, the parliament in the public perception both as a pillar of statehood and the most serious structure being concerned about every citizen’s life and problems.
Yes, we certainly have the problem of making the parliament more understandable, closer and perceptible for the people. We have that problem for many years. In this direction we have already managed to take certain steps, for many people the National Assembly has already stopped being a hidden closed structure behind the mysterious and numerous doors. We broke those notions of being mysterious. But we also have the problem of strengthening the mystery of the National Assembly, continuously increasing its stable respect and popularity. We’ll do this by our work and with faith. There is no way out. And we should always remember that the individual is elected a deputy for only certain period, and the role and name of the parliament are built for the future. This is that we should remember every day coming to work.
We’ll continue to show with concrete results of our work that we have always managed to talk open and distinct, honest even about the most complicated problems, not ever misleading anybody, be owner of his/her word, consistently reach our united goal, which the strengthening of our state. And it is not possible with our public support, confidence, without the citizens, who support that goal, who wish to live in a well-to-do and good state. Today we are on the way of those changes.
Despite the difficulties of the global financial-economic crisis, opposed to us, today we may confidently speak that the Republic of Armenia will with honour faced those challenges. Here I consider necessary to especially stress the unfailing activities of the social-political system of our country. Finally, we should not forget that highest tribune of the political life of the country is the parliament.
Here, in the National Assembly of the Republic of Armenia the tensest debates were held, which sometimes were getting the shape of the most serious disputes between the representatives of the legislative and executive powers. I assess that as a natural and positive phenomenon, which stems from the constitutional system of our country. We’ll remember that, according to the basic law of our country the three branches of the power are able to mutually have the authorities of checks and balances.
Yes, the National Assembly is the bearer of the legislative power, where the political forces of different political positions shall make decisions through civilized way and direct the future of our country. I am glad that numerous questions raised by the representatives of the opposition during this period were solved, as the political coalition never aspired to avoid its opposition’s views.
At the same time the parliament is a platform of political struggle, where frequently can also be tense disputes and disagreements. In any case that should not never become an occasion of offending each other or showing intolerance. I address to all deputies and to myself, first of all. I have always tried with my own example to show respect and be attentive to everybody. It’s not always that I have agreed with you, but I have always listened to your approaches, I have tried to understand your concerns and to find the solution of your raised questions.
I am sure that the atmosphere of mutual respect and attention should rule in our parliament. Today, when we begin our work in this new hall, which complies with the European standards, we also should be much more faithful to European values, which are laid in the basis parliamentary and legislative activity.
I am thankful that by your presence you honoured our ceremony and shared our joy.
Once again I congratulate all my colleagues on the occasion of the opening of this new session hall of the National Assembly. I wish you fruitful work for the welfare of our people and for strengthening our people and strengthening of our statehood.
22.10.2010
On October 22 the NA working consultation, which presided over by RA NA Vice Speaker Samvel Nikoyan, was held. During the consultation the draft decision on making addenda on the agenda of the eighth session of the National Assembly of the fourth convocation and the October 25-28 four-day sittings o...
Committees Debate the 2011 State Draft Budget
On October 22 at the joint sitting of the Standing Committees on Sciecne, Education, Culture, Youth and Sport and Financial-Credit and Budgetary Affairs the financial indices envisaged for the expenses of the spheres of education, science, culture, sport and Diaspora by the 2011 RA state budget. The...
Debate in the Standing Committee on Economic Affairs
On October 22 at the NA Standing Committee on Economic Affairs presided over by Vardan Ayvazyan the package of bills proposing amendments to the law on Patent Payments and in a number of laws was endorsed for including in the agendas of the session and in the upcoming four-day sittings, and the pack...
Meeting with the Representatives of the European Parliament
On October 22 the representatives of the factions of RA National Assembly: the head of the RPA faction Galust Sahakyan, the head of the ARF faction Vahan Hovhannisyan, the secretary of the Country of Law faction Artsruni Aghajanyan, the member of the Prosperous Armenia faction Naira Zohrabyan, the h...