ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի (ԵՏԱ) պատվիրակությանը
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց    Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի (ԵՏԱ)    պատվիրակությանը` ասամբլեայի նախագահ, Իլ դե Ֆրանս ռեգիոնի փոխնախագահ Միշել Սաբբանի      գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի     գլխավոր քարտուղար Կլաուս Կլիպը եւ ԵԽ ԽՎ անդամ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի  հայ –ֆրանսիական բարեկամական խմբի փոխնախագահ Ռենե Ռոուքեն:
Ողջունելով հյուրերին`    Ազգային ժողովի նախագահը գոհունակությամբ փաստեց  Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջեւ բարեկամական հարաբերությունների բարձր մակարդակը եւ պատրաստակամություն հայտնեց նպաստել դրանց ամրապնդմանը բոլոր բնագավառներում:
Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեային անդամակցում են եվրոպական 33 երկրների 270 շրջաններ /կամ մարզեր/ եւ 16 միջռեգիոնալ կազմակերպություններ: Ասամբլեայի     նախագահ Միշել Սաբբանը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար`  նշեց, որ շրջանների միջեւ  փորձի,  կարծիքների փոխանակումը նպաստում են  ժողովուրդների փոխըմբռմանը եւ մերձեցմանը: Նա հույս հայտնեց, որ արդեն այս տարվա նոյեմբերին` Ստամբուլում կայանալիք վեհաժողովի ժամանակ  Հայաստանի համայնքները ես կանդամակցեն իրենց կազմակերպությանը:  Միշել Սաբբանի խոսքերով` իրեն հայտնի է, որ Ազգային ժողովի նախագահը լավատեղյակ է մարզերի ու տեղական ինքնակառավարման մարմինների աշխատանքին ու գործունեությանը, քանի որ երկար տարիներ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարությունում համակարգել է նրանց աշխատանքը:
Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու տարածաշրջանների համագործակցության գաղափարը եւ  բարձր գնահատեց Եվրոպական տարածաշրջանների ասամբլեայի գործունեությունը ու Հայաստանի համայնքների անդամակցությունը  այդ կազմակերպությանը, ինչը կնպաստի ՏԻՄ-երի կառույցի ամրապնդմանը, միջհամայնքային եւ միջշրջանային համագործակցությանն ու առկա խնդիրների համատեղ լուծմանը: Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը կարեւոր համարեց ՏԻՄ-երին լայն լիազորություններով օժտելը եւ համայնքների ուժեղացումը:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահն առաջարկեց ԵՏԱ-ի շրջանակներում Հայաստանում անցկացնել կովկասյան տարածաշրջանի երկրների համայնքների կոնֆերանս:
Խորհրդարանական լսումներ կենսաթոշակային համակարգի բարեփոխման օրինագծերի փաթեթի վերաբերյալ
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովի սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել էին խորհրդարանական լսումներ` քննարկելու հունիսին առաջին ընթերցմամբ ընդունված կենսաթոշակային բարեփոխումներ նախատեսող կառավարության օրենսդրական փաթեթը, որը բաղկացած է հինգ տասնյակի հասնող օրինագծերի...
Սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հանդիպեց Նիդեռլանդների դեսպան Պիտեր Յան Լանգենբերգի ու Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարարության Արեւելյան գործընկերության եւ Արեւելյան հարեւանության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Օնո Հատինգա Վան Սենի ...

President of RA National Assembly Hovik Abrahamyan Receives the Delegation of the Assembly of European Regions
On September 22 the President of RA National Assembly Hovik Abrahamyan received the delegation of the Assembly of European Regions (AER) led by the President of the Assembly, Vice-President of the Regional Council of Ile-de-France Michèle Sabban. The delegation comprised of the Secretary General of the Assembly of European Regions Klaus Klipp and the PACE member, Deputy Chairman of France-Armenia Friendship Group of the National Assembly of France Rene Rouquet.
Greeting the guests the President of the National Assembly documented with satisfaction the high level of the friendly relations between Armenia and France and expressed willingness to promote their strengthening in all spheres.
270 regions (or marzes) and 16 inter-regional organizations of 33 European countries join the Assembly of European Regions, Thanking for the warm reception the President of the Assembly Michèle Sabban noted that the exchange of the experience, opinions between the regions promote the peoples’ understanding and rapprochement. She expressed hope that in November of this year during the Assembly to be held in Istanbul the communities of Armenia also would join their organization. In Michèle Sabban’s words, she knows that the President of the National Assembly is well aware of the work and activities of the marzes and local self-government bodies, as for long years Hovik Abrahamyan has coordinated their work in the government.
Hovik Abrahamyanc onsidered important the idea of cooperation between the local self-government bodies and the regions and highly assessed the activity of the Assembly of European Regions and the membership of the Armenian communities to that organization, which would promote the strengthening of the local self-government bodies structure, inter-community and inter-regional cooperation and the joint solution of the existing problems. The Head of the Armenian Parliament considered important to endow the local self-government bodies with wide authorities and strengthen the communities.
The President of RA National Assembly proposed to hold within AER a conference of the communities of the Caucasus regional countries in Armenia.
Parliamentary Hearings on the Bills’ Package of Pension System Reform
On September 22 on the initiative of the Standing Committee on Social Affairs of RA National Assembly parliamentary hearings were organized to debate the legislative package (about five dozens of bills) of the government envisaging pension reforms, which was passed in the first reading in June.Openi...
Meetings in the Parliament
On September 22 the Chairperson of RA NA Standing Committee on European Integration Naira Zohrabyan met with the Ambassador of the Netherlands Pieter Jan Langenberg and the Special Representative for the Eastern Partnership and Eastern Neighbouring Countries of the Ministry of Foreign Affairs of the...