Սեպտեմբերի 8-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունեց Միջազգային եվրոպական շարժման փոխնախագահ, Բելգիայի պետնախարար Շառլ Ֆերդինանդ Նոթոմին եւ գլխավոր քարտուղար Ժոաո Դիոգո Պինտոյին:
Ողջունելով հյուրերին` Ազգային ժողովի նախագահը բարձր գնահատեց շարժման գործունեությունը եւ առաքելությունը:  Հովիկ Աբրահամյանն ընդգծեց, որ Հայաստանը կարեւորում է ինտեգրումը եվրոպական ընտանիքին, եւ այդ ուղղությամբ համապատասխան քայլեր են կատարվում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` Շառլ Ֆերդինանդ Նոթոմը նշեց, որ Հայաստանի եվրոպական շարժումն ամենադինամիկն է  Եվրոպայի այս հատվածում: Նա  ողջունեց  2011 թվականի նոյեմբերին  Միջազգային եվրոպական շարժման համաժողովի  անցկացումը Հայաստանում` ակնկալելով  ՀՀ Ազգային ժողովի աջակցությունը: Այն նվիրված կլինի Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների եվրաինտեգրմանը:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը կարեւոր համարեց համաժողովի գաղափարը` պատրաստակամություն հայտնելով աջակցել դրա անցկացմանը: Ազգային ժողովի նախագահը նշեց, որ համաժողովը դրական կանդրադառնա ժողովրդավարական  գործընթացների վրա:
Զրուցակիցներն անդրադարձան նաեւ ԼՂ հակամարտությանը, հայ-թուրքական հարաբերություններին:
Սեպտեմբերի 8-ին տեղի ունեցան ՀՀ  ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը: ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Հակոբ Հակոբյանի նախագահությամբ քննարկվեց ՀՀ կառավարության կողմից  առաջին ընթերցման ներկայացրած «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին», «Եկամտահարկի մասին» ՀՀ...

On September 8 the Speaker of RA National Assembly Hovik Abrahamyan received the Vice President of the European Movement International, the State Minister of Belgium Charles-Ferdinand Nothomb and the Secretary General Joao Diogo Pinto.
Greeting the guests the Speaker of the National Assembly highly assessed the activities and mission of the movement. Hovik Abrahamyan underlined that Armenia highlighted the integration into the European family, and took appropriate steps in that direction.
Expressing his gratitude for the reception Charles-Ferdinand Nothomb noted that the European Movement International of Armenia was the most dynamic one in this section of Europe. He welcomed the holding of the European Movement International conference in Armenia in November 2011, expecting the support of RA National Assembly. It will be dedicated to the European integration of the Eastern Partnership member countries.
The Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan considered important the idea of the conference, expressing willingness to support its holding. The Speaker of the National Assembly noted that the conference would have a positive impact on democratic processes.
The interlocutors also touched upon the NK conflict and the Armenian-Turkish relations.
On September 8 the sittings of RA NA Standing Committees were held.At the sitting of RA NA Standing Committee on Social Affairs presided over Hakob Hakobyan the legislative package on Temporary Disability, on Amending the RA Law on Income Tax and on Amending the RA Law on Compulsory Social Security ...