1983-1984 թթ. աշխատել է Աբովյանի մանկապատանեկան մարզադպրոցում որպես մարզիչ: 1984-1986 թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: 1990 թ. գերազանցությամբ ավարտել է Երեւանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի պլանատնտեսագիտական ‎ֆակուլտետը` ստանալով տնտեսագետի մասնագիտություն:
1990-1992 թթ. եւ 1994-1997 թթ. աշխատել է Ագրոարդբանկի Աբովյանի մասնաճյուղում որպես տնտեսագետ, այնուհետեւ կառավարիչ: 1992-1994 թթ. եւ 1997-1998 թթ. աշխատել է ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում, որպես առեւտրային ձեռնարկության գործա‎դիր տնօրեն:
1998 թ-ին աշխատել է  ՀՀ տրանսպորտի նախարարության հայկական երկաթուղու համակարգում, աշխատելով «ՀՀ երկաթուղու փոխադրումներ» ՊՓԲԸ-ում փոխտնօրեն, 1999 թ-ից` տնօրեն, իսկ 2003 թ-ի փետրվարից «Հայկական երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ:
2003-2004 թթ. աշխատել է ՀՀ էներգետիկայի փոխնախարար, իսկ 2004-2007 թթ.` «Էյսի‎ֆին Ռոյալ» ՍՊԸ տնօրեն:
2006թ. ուսումնական տարվանից դասավանդում է Երեւանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում:
2007թ. մայիսի 12-ին Ազգային ժողովի պատգամավոր է ընտրվել համամասնական ընտրակարգով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից :
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խորհրդի անդամ է:
2009թ. մայիսի 18-ին ընտրվել է ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
Ամուսնացած է, ունի երեք դուստր:
Մայիսի 18-ին  Ազգային ժողովի հերթական քառօրյա նիստերն սկսվեցին չորրորդ գումարման հինգերորդ  նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին, քառօրյա նիստերի օրակարգի մասին եւ մի շարք օրենքների նախագծերի քննարկման հատուկ կարգի մասին ԱԺ որոշման նախագծերի հաստատումով:Ազգային ժողովի նախագահ Հ...
Ծնվել է 1958թ. փետրվարի 13-ին Անիի շրջանի Սառնաղբյուր գյուղում (այժմ` Շիրակի մարզ): 1982թ. ավարտել է Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտը, 1987թ.` ԽՄԿԿ կենտկոմին առընթեր մարքսիզմ-լենինիզմի համալսարանի հայկական մասնաճյուղը: Ինժեներ-մեխանիկ: Պարգեւատրվել է ՊՆ «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալով (2...

Биография председателя Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Артака Давтяна
Родился 30 октября 1966 г. в   г. Каджаране.
В 1983-1984гг. работал тренером   в Абовянской спортивной школе. В1984-1986гг. служил в Советской Армии.  В 1990г. окончил на отлично планово-экономический факультет Ереванского института народного хозяйства. Экономист.
В 1990-1992 гг. и в 1994-1997 гг.  – экономист, затем управляющий Абовянским филиалом Агропромбанка. В 1992-1994 гг. и   1997-1998 гг.  работал в г.Москве (РФ) в качестве исполнительного директора торгового предприятия.
В1998г. работал в системе Армянской железной дороги Министерства транспорта РА заместителем   директора, с 1999 г. – директором ГАО “Железнодорожные перевозки РА”, с февраля   2003г. – заместителем   гендиректора ЗАО “Армянская железная дорога”. В 2003-2004 гг. – заместитель   министра энергетики РА, а в 2004-2007 гг. – директор ООО “Эйсифин Ройал”.
С 2006 учебного года преподает в Ереванском      государственном экономическом университете.
12 мая 2007 г. избран депутатом НС по пропорциональной избирательной системе от РПА. Член
Совета РПА.
18 мая 2009 г. избран председателем Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта.
троих детей.
18 мая очередные четырехдневные заседания НС начались  с утверждения проектов решения о внесении дополнений в повестку дня пятой сессии НС четвертого созыва, о повестке дня четырехдневки и особом порядке обсуждения ряда проектов законов.Председатель НС О.Абраамян сообщил, что председатель Посто...
Родился 13 февраля 1958 г. в с. Сарнахбюр Анийского района (ныне – Ширакская обл.).          В 1982 г. окончил Ереванский Политехнический институт им. К.Маркса, в 1987 г. – Армянский филиал Университета марксизма-ленинизма при ЦК КПСС. Инженер-механик. Награжд...