Չեխիայի Սենատի նախագահն Ազգային ժողովում
Սեպտեմբերի 12-ին «Երեւան» հյուրանոցում աշխատանքները սկսեց Հայաստան-Չեխիա գործարար համաժողովը, որի բացմանը ողջույնի խոսք ասացին Հայաստանի ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը եւ Չեխիայի Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկան:
Ըստ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի` այն փաստը, որ մի քանի ամիսների ընթացքում  հայ-չեխական գործարար համաժողով գումարվում է երկրորդ անգամ, արդեն լուրջ ու արդյունավետ համագործակցություն սկսելու մասին է խոսում: Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ վերջին երկու տարիներին էապես ակտիվացել են հայ-չեխական  միջխորհրդարանական հարաբերությունները եւ նման համաժողովները կօգնեն, որ հարաբերությունների հետագա զարգացումը լինի առարկայական եւ կոնկրետ:
Չեխիայի Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ  Սոբոդկայի կարծիքով Հայաստանի ու Չեխիայի միջեւ համագործակցությունը կարող է ընդգրկել բազմաթիվ բնագավառներ:   Նրա գնահատմամբ` այցը կնպաստի բոլոր մտադրություններն ու նախագծերը շատ արագ կյանքի կոչելուն: Նա կարեւորեց Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցությունը` նշելով, որ քաղաքական գործիչների խնդիրը նաեւ գործարարների կապերի ամրապնդումն է:
Զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը նշեց, որ վերջին հինգ տարիներին հայ-չեխական տնտեսական հարաբերությունները նշանակալից ակտիվացել են եւ երկու երկրների ապրանքաշրջանառությունը 37 միլիոն դոլար է կազմում: Երկու երկների գործարարները համագործակցում են էներգետիկայի, մեքենաշինության, զբոսաշրջության, բանկային եւ ‎ֆինանսական ոլորտներում:
Սեպտեմբերի 12-ին Ազգային ժողովում էր պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկայի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հանդիպումները խորհրդարանում սկսվեցին Հայաստանի Ազգային Ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանի եւ Չեխիայի Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկայի առանձնազրույցով, որին մասնակցում էին Չեխիայում Հայաստանի դեսպան Աշոտ Հովակիմյանը եւ Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Իվան Եսթրաբը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ողջունելով հյուրին` գոհունակություն հայտնեց, որ ապրիլյան պայմանավորվածության համաձայն` նա վերստին եկավ Հայաստան, ինչը  հայ-չեխական միջխորհրդարանական կապերի  զարգացման նոր հեռանկարներ է բացում: Պարոն Թորոսյանն արձանագրեց  չեխական փորձով հետաքրքրվածությունը` նշելով, որ երկու երկրներն էլ նույն մեկնակետից են սկսել, բայց Չեխիան արդեն Եվրամիության անդամ է եւ եվրաինտեգրումը արտաքին քաղաքականության գերակայություն հռչակած Հայաստանի համար ինտեգրման չեխական փորձն առավել մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում: Աժ նախագահը կարեւորեց ԵՄ նոր հարեւանության ծրագրի շրջանակներում համագործակցության կոնկրետ ծրագրերի մշակումն ու իրականացումը: Իբրեւ համագործակցության մեկ այլ տարբերակ ԱԺ նախագահը նշեց պատվիրակությունների համատեղ աշխատանքը միջազգային կառույցներում:
Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկան, հիշեցնելով, որ ապրիլին ՀՀ նորընտիր նախագահի պաշտոնակալության արարողությանը մասնակցելու նպատակով արդեն եղել է Հայաստանում` վստահություն հայտնեց, որ այս այցով կնպաստի ոչ միայն միջխորհրդարանական, այլեւ միջպետական կապերի զարգացմանը: Պարոն Սոբոդկան կարեւորեց խորհրդարանական համագործակցությունը հանձնաժողովների մակարդակով, եւ վստահեցրեց, որ մշտական աշխատանքային կապերի հաստատումը կնպաստի տեղեկացվածության մեծացմանը եւ որոշակի ծրագրերի կենսագործմանը: Նա նշեց, որ սեպտեմբերի վերջին Պրահայում  Եվրամիության անդամ երկրների խորհրդարանների նախագահների հանդիպում է նախատեսվում, որի ժամանակ Հայաստան իր այցի արդյունքները ներկայացնելով` կտեղեկացնի, որ Հայաստանը հուսալի գործընկեր է Եվրամիության համար: Անդրադառնալով վրաստանյան իրադարձություններին` Չեխիայի Սենատի նախագահն արձանագրեց, որ Չեխիայի եւ Եվրամության միասնական տեսակետով` անկախ պետությունների սահմաններն անձեռնմխելի են, եւ ամեն մի ռազմական հակամարտությունից տուժում է տեղի խաղաղ բնակչությունը: Հակամարտության լիովին հաղթահարման համար նա անհրաժեշտ համարեց ՌԴ զորքերը նախակոն‎ֆլիկտյան դիրքերը վերադարձնելը եւ ԵՄ դիտորդների տեղակայումը կոն‎ֆլիկտի գոտիներում: Նրա գնահատմամբ` լինելով առավել ճկուն ու գործունակ կառույց` Եվրամիությունն ի զորու է աջակցել հակամարտությունների լուծմանը ոչ միայն իր տարածքում, այլեւ իր տարածքից դուրս:
Անդրադառնալով հարեւան երկրում ծագած հակամարտությանը` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ Հայաստանի դիրքորոշումը եւս հստակ է. նման հարցերը պետք է լուծվեն խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով, պատերազմը 21-րդ դարում խնդիրների լուծման հնարավորություն չէ: Հարգելով սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքը` իբրեւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի կարեւոր սդրույթներից մեկը, Հայաստանն այն ընդունում է այն տեսքով, ինչ տեսքով եզրափակիչ ակտում է` ԵԱՀԿ անդամ երկրների միջեւ հարցերի կարգավորման նպատակով: Այնուհանդերձ` Հայաստանը գտնում է, որ հավասարապես պիտի հարգվեն այդ ակտի նաեւ մյուս սկզբունքները` մասնավորապես ազգերի ինքնորոշման սկզբունքը: Երբեմն ներկայացվում է է, որ այդ երկու սկզբունքները միմյանց հակասող ու բացառող են, բայց իրականում միջազգային իրավունքի շրջանակներում նրանք բոլորվին չեն հակասում միմյանց: Եթե երկրները միջազգային կազմակերպությունների են անդամակցել, պիտի հարգեն իրենց վավերացրած բոլոր փաստաթղթերն ամբողջապես, մինչդեռ հաճախ տարբեր երկրներ նախընտրում են միայն այն սկզբունքները, որոնք իրենց նեղ շահերից են բխում, հետեւանքը լինում է պատերազմը: ԱԺ նախագահը հույս հայտնեց, որ տարածաշրջանային բոլոր խնդիրների լուծումները կտրվեն խաղաղ, բանակցային ճանապարհով` բացառելով ռազմական միջամտությունը:
Չեխիայի Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկայի Հայաստան պաշտոնական այցի շրջանակներում` ԱԺ Հայաստան-Չեխիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Աշոտ Ափոյանը, անդամներ Արմեն Մարտիրոսյանը եւ Վահագն Մախսուդյանը հանդիպեցին Չեխիայի Հանրապետության Սենատի պատվիրակությանը:
Հայաստան-Չեխիա բարեկամության պատգամավորական խմբի ղեկավար Աշոտ Ափոյանը, ողջունելով հյուրերի այցը Հայաստան, ընդգծեց, որ Հայաստան-Չեխիա բարեկամության պատգամավորական խմբի նպատակն է նպաստել երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցության խորացմանը եւ հայ ու չեխ ժողովուրդների միջեւ բարեկամական կապերի հաստատմանը:
Պատգամավորական խմբի ղեկավար Աշոտ Ափոյանը եւ անդամ Արմեն Մարտիրոսյանը զուգահեռներ անցկացրին եւ ընդհանրություններ մատնանշեցին հայ եւ չեխ ժողովուրդների պատմական զարգացումներում` նշելով, որ երկու ժողովուրդներն էլ պայքարելով են ձեռք բերել պետականություն: Նշվեց, որ հայ-չեխական հարաբերությունների զարգացումը կարող է դրական ազդեցություն ունենալ Հայաստանի` Եվրամիությանն անդամակցելու հարցում: Աշոտ Ափոյանը կարեւորեց երկու երկրների խորհրդարաններում համաձայնագրերի վավերացումը` առանձնացնելով «Եկամուտների եւ գույքի կրկնակի հարկումը բացառելու մասին» համաձայնագիրը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Չեխիայի Հանրապետության Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի փոխնախագահ Լադիսլավ Սվոբոդան նշեց, որ երկու երկրների պատմական ընդհանրությունները հիմք կհանդիսանան հայ-չեխական հարաբերությունների զարգացման համար: Տեղեկացվեց, որ Չեխիայի խորհրդարանի Ստորին պալատում գործում է եվրասիական բարեկամության խումբ, նախատեսվում է ստեղծել նաեւ չեխ-հայկական բարեկամության խումբ: Նա ընդգծեց, որ չեխ-հայկական հարաբերությունների հաստատման եւ ամրապնդման լավագույն սկիզբ է գործարար համաժողովի բացումը:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվեց երկկողմ հարաբերությունների զարգացումը, միջխորհրդարանական հարաբերությունների խորացումը:
Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Պրշեմիսլ Սոբոդկայի գլավորած պատվիրակության հետ հանդիպեցին նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի քաղաքական ուժերի եւ հանձնաժողովների ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հյուրերին`  Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս այցը երկու երկրների մերձեցման եւ հարաբերությունների խորացման կարեւոր քայլ կդառնա: Պարոն Կարապետյանը կարեւորեց երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը, որտեղ իր կարեւոր ներդրումն է ունեցել պարոն   Սոբոդկան, եւ հույս հայտնեց, որ քաղաքական երկխոսության զարգացումն ու տնտեսական  հարաբերությունների ակտիվացումը  էլ ավելի կնպաստի  երկու երկրների միջեւ իրավապայմանագրային հիմքերի ընդարձակմանը: Այս իմաստով նա կարեւորեց կրկնակի հարկման բացառման վերաբերյալ պայմանագիրը  եւ արտաքին գերատեսչությունների միջեւ ստորագրված եվրաինտեգրման վերաբերյալ հուշագիրը,  ներդրումային քաղաքականության, ավտոփոխադրումների եւ գյուղնախարարությունների համագործակցության զարգացումը: Նա հույս հայտնեց, որ Չեխիայի հետ հարաբերությունները կզարգանան նաեւ Եվրամիության շրջանակներում` հաշվի առնելով, որ Չեխիան 2009 թվականից լինելու է Եվրամիության նախագահող երկիրը:
Պարոն Սոբոդկան շնորհակալություն հայտնեց լավ ընդունելության եւ անկեղծ խոսքերի համար եւ տեղեկացրեց, որ Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի երկու պալատներն էլ կարեւոր դեր են հատկացնում միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը: Բանախոսը նշեց, որ եթե Չեխիան 90-ական թվականներին առավելապես տնտեսության վերականգնման վրա էր ուշադրություն  դարձնում, այսօր օրակարգում ավելի շատ քաղաքական համագործակցության խնդիրներն են: Նա հավաստիացրեց, որ Չեխիան շահագրգռված է Հայաստանի հետ բազմակողմ հարաբերությունների, այդ թվում նաեւ գործարար կապերի զարգացմամբ, ինչի մասին է հավաստում նաեւ պատվիրակության կազմը, ուր ընդգրկված են բոլոր խմբակցությունները ներկայացնող սենատորներ, գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ եւ գործարարներ: Պարոն Սոբոդկան պատրաստակամություն հայտնեց միջպետական հարաբերությունները զարգացնել նաեւ Եվրամիության շրջանակներում, ինչը պետք է բխի Հայաստանի հետ Եվրամիության համագործակցության ձեւաչափերից: Նա հավելեց, որ Չեխիան եւ Եվրամիության երկրները հարեւանների հետ կոնֆլիկտների խաղաղ, քաղաքական բանակցությունների ճանապարհով լուծման կողմնակից են եւ այս առումով ողջունում են Հայաստանի դիրքորոշումը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը խոսեց տարածաշրջանային կոնֆլիկտային իրավիճակների մասին` նկատելով, որ նման խնդիրները  չպետք է լուծվեն ռազմական ճանապարհով, այլ պետք է հնարավորություն տալ բոլոր ժողովուրդներին իրենց իրավունքներն իրացնել այն տարածքներում, որտեղ ապրում են: Նա ուշադրություն հրավիրեց այն փաստի վրա, որ վրաստանյան դեպքերը  վնաս հասցրին Հայաստանի տնտեսությանը` խնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու անթույլատրելի մոտեցում կիրառվելու պատճառով: Պարոն Աշոտյանը կոչ արեց Չեխիային եւ Եվրամիության երկրներին` տարածաշրջանում թույլ չտալ սպառազինության մրցավազք, ինչը կոնֆլիկտների հիմնական պատճառն է:
Արձագանքելով պարոն Աշոտյանին խոսքին` Չեխիայի Սենատի նախագահը համոզմունք հայտնեց, որ վրացական խնդիրը եթե խաղաղ ճանապարհով արագ լուծում չստանա, Հայաստանի տնտեսության վրա բացասական ազդեցությունների վտանգը միշտ էլ կախված է լինելու: Ռուսաստանը իր զորքերը պետք է հետ քաշի այդ տարածքներից մինչեւ այն սահմանը, որը գոյություն ուներ նախքան կոնֆլիկտը, եւ Եվրամիության ու այլ ժողովրդավարական երկրներից դիտորդներ ուղարկվեն տարածաշրջան` խնդիրը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելու նկատառումով:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը նկատեց, որ Ռուսաստանը Հայաստանի ռազմավարական ու տնտեսական գործընկերն է, իսկ Վրաստանը`  դարավոր հարեւանն ու բարեկամը: Իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ ռազմական եղանակով կոնֆլիկտի լուծումը անարդյունավետ է. հարցը պետք է լուծվի միջազգային նորմերի շրջանակներում, ինչին ականջալուր պետք է լինի նաեւ մեր հարեւան Ադրբեջանը: Նման խնդիրները, ըստ պարոն Սաֆարյանի, պետք է լուծվեն միջազգային երեք կարեւոր սկզբունքների` տարածքային ամբողջականության, ազգերի ինքնորոշման եւ մարդու իրավունքների պաշտպանության նորմերի հաշվառումով:
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանը նշեց, որ Չեխիան` որպես  արագ զարգացող  եւ առաջիկայում Եվրամիության նախագահող երկիր, իր փորձով կարող է օգտակար լինել Հայաստանի ժողովրդավարացման գործին: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, այն պետք է հասկանալի լինի Չեխիային, քանի որ նույն կերպ 60-ական թվականներին չեխ ժողովուրդն էր պայքարում իր անկախության համար: Նա հավելեց, որ Լեռնային Ղարաբաղն ունի անկախ պետություն լինելու բոլոր իրավական հիմքերը:
Վերջում Չեխիայի Հանրապետության Սենատի նախագահը պատրաստակամություն հայտնեց աջակցել բարձրացված տնտեսական ու քաղաքական խնդիրների լուծմանը, միայն թե  նախաձեռնություն պետք է հանդես բերի ու  գլխավոր աշխատանքը  անի Հայաստանը:

Председатель Сената Чехии в Национальном Собрании
12 сентября в отеле “Ереван” начал работу бизнес-форум Армения – Чехия, на открытии которого с приветственными речами выступили Председатель НС РА Тигран Торосян и Председатель Сената  Чехии Пршемысл Сободка.
По словам председателя парламента Армении, уже тот факт, что во второй раз за несколько месяцев созывается армяно-чешский бизнес-форум, говорит о начале серьезного и плодотворного сотрудничества. Г-н Торосян отметил, что за последние два года существенно активизировались армяно-чешские межпарламентские отношения и подобные форумы помогут  дальнейшему развитию предметного и конкретного сотрудничества.
По мнению Председателя Сената  Чехии Пршемысла Сободки, сотрудничество между Арменией и Чехией может включить в себя множество сфер. В его оценке, визит будет содействовать скорейшему претворению в жизнь всех намерений и проектов. Он подчеркнул важность экономического сотрудничества с Арменией, отметив, что задачей политических деятелей является также укрепление связей между предпринимателями.
Директор Армянского агентства развития Р.Арутюнян отметил, что за последние пять лет армяно-чешские экономические отношения заметно активизировались и товарооборот между двумя странами составляет 37 млн долларов. Бизнесмены обеих стран сотрудничают  в областях энергетики, машиностроения, туризма, в банковской и финансовой сферах.
12 сентября находящаяся с официальным визитом в Армении делегация, возглавляемая    г-ном Сободкой, побывала в Национальном Собрании.
Встречи в НС начались с личной беседы Председателя НС РА Тиграна Торосяна и Председателя Сената  Чехии Пршемысла Сободки, в которой участвовали посол Армении в Чехии А.Овакимян и посол Чехии в Армении И.Естраб.
Председатель НС РА Тигран Торосян, приветствуя гостя, выразил удовлетворение, что, согласно апрельской договоренности, он вновь прибыл в Армению, что открывает новые перспективы развития армяно-чешских межпарламентских связей. Г-н Торосян констатировал  заинтересованность чешским опытом, отметив, что обе страны начинали с тех же стартовых позиций, но Чехия уже член Евросоюза и для Армении, провозгласившей евроинтеграцию своим внешнеполитическим приоритетом, чешский опыт представляет  наибольший интерес. Спикер НС подчеркнул важность разработки и реализации конкретных программ сотрудничества в рамках программы нового соседства ЕС. В качестве другого варианта сотрудничества  он отметил совместную работу делегаций в международных структурах.
Председатель Сената  Чехии Пршемысл Сободка, напомнив о своем пребывании в РА в связи с инаугурацией новоизбранного президента,  выразил уверенность, что нынешним визитом будет способствовать не только развитию межпарламентских, но и межгосударственных связей. Г-н Сободка выделил важность парламентского сотрудничества на уровне комиссий и заверил, что установление постоянных рабочих связей   будет содействовать росту информированности и претворению конкретных программ. Он отметил, что в конце сентября в Праге намечается встреча председателей парламентов стран-членов ЕС, в ходе которого, представляя  итоги своего визита в Армению, он проинформирует об РА как благонадежном партнере Евросоюза.  Обращаясь к грузинским событиям,  Председатель Сената Чехии констатировал, что, по единой точке зрения Чехии и ЕС,  границы независимых государств неприкосновенны, а от каждого военного конфликта страдает местное мирное население. Для полноценного преодоления конфликта он считает нужным возвращение войск РФ на предконфликтные позиции и размещение  наблюдателей ЕС в зонах конфликта. В его характеристике, Евросоюз, будучи наиболее гибкой и действенной структурой, способен содействовать разрешению конфликтов не только на своем пространстве, но и за его пределами.
Обращаясь к возникшему в соседней стране конфликту, Председатель НС РА Тигран Торосян отметил, что позиция Армении также четка – подобные вопросы должны решаться путем мирных переговоров, война – не метод разрешения проблем в XXI веке. Уважая принцип неприкосновенности границ, как одного из главных принципов  Хельсинкского Заключительного акта,  Армения принимает его в том виде, в каком виде он в Заключительном акте – с целью урегулирования вопросов между странами-членами ОБСЕ. Вместе с тем, Армения находит, что равно должны уважаться и другие принципы этого акта, в частности принцип самоопределения наций. Порою представляется, что эти два принципа – взаимоисключающие, но в действительности в рамках международного права они абсолютно не противоречат друг другу.   Если страны членствуют в международных организациях, должны целиком уважать все ратифицированные ими документы, межды тем зачастую различные страны предпочитают лишь принципы, вытекающие из их узких интересов, - итогом этого становится война. Председатель НС  выразил надежду, что решения всех региональных проблем будут даны в мирном, переговорном русле,  с исключением военного вмешательства.
В рамках визита в Армению Председателя Сената  Чехии Пршемысла Сободки лидер депутатской группы дружбы НС Армения - Чехия  А.Апоян, члены А.Мартиросян и В.Махсудян встретились с делегацией Сената Чешской Республики.
Руководитель депутатской группы дружбы Армения - Чехия  А.Апоян, приветствуя визит  гостей в Армению, подчеркнул, что цель группы – содействовать углублению сотрудничества  между  парламентами  двух  стран  и установлению дружеских связей между армянским и чешским народами.
А.Апоян и А.Мартиросян провели параллели и указали на общности в историческом развитии армянского и чешского народов, отметив, что оба народа в борьбе обрели государственность. Отмечено было, что развитие армяно-чешских отношений может позитивно сказаться  на  возможном членстве Армении в Евросоюзе. Г-н Апоян подчеркнул важность ратификации соглашений в парламентах двух стран, выделив соглашение “Об исключении двойного налогообложения доходов и имущества”.
Поблагодарив за теплый прием, зампредседателя комиссии внешних сношений Сената Чехии Л.Свобода отметил, что исторические общности двух стран станут основой   развития армяно-чешских отношений. Сообщено было, что в Нижней палате парламента Чехии действует  группа евразийской дружбы, намечается создать также  группу армяно-чешской дружбы. Он подчеркнул, что открытием бизнес-форума положено начало установлению и укреплению чешско-армянских отношений.
В ходе встречи была подчеркнута важность развития двусторонних отношений, углубление межпарламентских связей.
С делегацией, возглавляемой г-ном Сободкой, встретились также представители  политических сил и комиссий НС РА.
Приветствуя гостей, вице-спикер НС Г.Карапетян выразил уверенность, что данный визит явится важным шагом к сближению двух стран и углублению отношений. Г-н Карапетян подчеркнул важность развития межпарламентских связей двух стран, в которые свой важный вклад внес лично г-н Сободка, и выразил надежду, что развитие политического диалога и активизация экономических связей  еще более будут способствовать расширению договорно-правовой базы между двумя странами. В этом аспекте он подчеркнул важность договора об исключении двойного налогообложения и подписанного между двумя внешнеполитическими ведомствами  меморандума о евроинтеграции, развития инвестиционной политики, автоперевозок и сотрудничества министерств сельского хозяйства. Г-н Карапетян выразил надежду, что отношения с Чехией будут развиваться также в рамках Евросоюза, учитывая, что Чехия в 2009 г. – председательствующая  в ЕС страна.
Г-н Сободка поблагодарил за теплый прием и искренние слова и сообщил, что обе палаты чешского парламента уделяют большое внимание развитию межпарламентских  связей. Оратор отметил, что если в 90-е годы Чехия уделяла наибольшее внимание  восстановлению хозяйства, сегодня в повестке дня скорее вопросы политического сотрудничества. Он заверил, что Чехия заинтересована в развитии разносторонних, в том числе   деловых связей с Арменией, о чем свидетельствует также состав делегации, в которую включены представляющие все фракции депутаты, представители исполнительной власти и бизнесмены. Г-н Сободка также выразил готовность развивать в рамках ЕС межгосударственные связи, исходя из формата сотрудничества Евросоюза с Арменией. Он добавил, что Чехия и страны Евросоюза – сторонники разрешения конфликтов с соседями путем мирных, политических переговоров и в этом плане приветствуют позицию Армении.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта А.Ашотян говорил о региональных конфликтных ситуациях, заметив, что подобные проблемы не должны разрешаться военным путем, а всем народам должна быть предоставлена  возможность реализовать свои права на территориях их проживания. Он привлек внимание к тому факту, что грузинские события нанесли ущерб экономике Армении – из-за неприемлемого подхода к решению проблемы военным путем. Г-н Ашотян призвал Чехию и страны ЕС не допустить в регионе гонки вооружения, являющейся основной причиной конфликтов.
В реакции на слова г-на Ашотяна Председатель Сената Чехии выразил убеждение, что если грузинская проблема  не найдет скорейшего решения мирным путем, угроза негативного воздействия на экономику всегда будет висеть над Арменией. Россия должна отодвинуть свои войска с этих территорий к границе, существовавшей до конфликта, и сюда должны быть направлены наблюдатели из ЕС и других демократических стран – с намерением решить проблему путем мирных переговоров.
Секретарь фракции ППА А.Сафарян заметил, что Россия – стратегический и экономический партнер Армении, а Грузия – вековой сосед и друг.
События показали, что разрешение конфликтов военным путем  непродуктивно – вопрос должен решаться в рамках международных норм, к чему должен прислушаться и наш сосед – Азербайджан. Подобные проблемы, согласно А.Сафаряну,  должны решаться с учетом трех  важных принципов – территориальной   целостности, самоопределения наций и защиты прав человека.
Лидер фракции “Наследие” А.Мартиросян отметил, что Чехия, как быстро развивающаяся и в будущем председательствующая в ЕС страна,  своим опытом может оказаться полезной в деле демократизации Армении. Что касается проблемы Нагорного Карабаха, она должна быть понятна Чехии, так как подобным же образом  в 60-е годы чешский народ боролся за свою независимость. Он добавил, что НК имеет все правовые основы для того, чтобы быть независимым государством.
В заключение Председатель Сената Чешской Республики выразил готовность содействовать решению поднятых экономических и политических вопросов, однако проявить инициативу и проделать основную работу должна сама Армения.