Սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերին: Հանդիպմանը ներկա էր ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ Աշոտ Հովակիմյանը:
Ողջունելով հյուրին` Աժ նախագահը գոհունակություն հայտնեց, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պես բարդ խնդրով ԵԱՀԿ-ում շարունակելու է զբաղվել մի մարդ, որ քաջածանոթ է հարցին:
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերի գնահատմամբ` այցելության պահը տարածաշրջանի համար շատ բարդ է` լինելով Գորիում պարոն Լենմարկերը վերստին համոզվել է, որ պատերազմը երբեք չի կարող լինել հակամարտության կարգավորման միջոց: Նա գտնում է, որ վրաց-օսեթական կարճատեւ պատերազմի պատճառները պարզելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել միջազգային դիտորդներից կազմված հանձնաժողով, որը կուսումնասիրի իրավիճակը եւ ամենակարեւորը` կկանխի հնարավոր կրկնությունը: Երկու շաբաթից Տորոնտոյում կայանալիք ԵԱՀԿ ԽՎ վեհաժողովում պարոն Լենմարկերը պետք է զեկույց ներկայացնի հակամարտության վերաբերյալ: Նրա գնահատմամբ` ճիշտ պահն է, որ տարածաշրջանի երեք երկրները միասին աշխատեն: Անդրադառնալով տարածաշրջանային տնտեսական ծրագրերում (երկաթուղային հաղորդակցության, նավթի եւ գազի խողովակաշարերի) Հայաստանի շրջանցմանը եւ այդ քայլերը սխալ համարելով` պարոն Լենմարկերը հույս հայտնեց, որ այդ ամենը կշտկվի: Նա բարձր գնահատեց Հայաստանի վարած քաղաքականությունը տարածաշրջանում եւ հավաստեց հայ-թուրքական հարաբերություններում առաջընթացի իր ակնկալիքը` երկու երկրների ‎ֆուտբոլի հավաքականների խաղը դիտելու նպատակով Թուրքիայի նախագահի առաջին անգամ Հայաստան կատարելիք այցից:
Աժ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը եւս գտնում է, որ որեւէ նպատակով չի կարելի պատերազմի վերսկսկում թույլ տալ, այնուհանդերձ պատերազմներ վերսկսվում են: Նա բացառում է հակամարտությունների ռազմական լուծումների արդյունավետությունը եւ ցավով է նշում, որ երբեմն քաղաքական գործիչները հայտարարում են, թե միջազգային իրավունքը լիովին չի կարգավորում այս կամ այն հակամարտություն լուծումը, իրականում, սակայն, միջազգային իրավունքը հստակ արձանագրում է լուծումները, պարզապես տաբեր պետություններ` իրենց շահերից ելնելով այդ իրավունքի որոշ դրույթներ շրջանցում են կամ իրենց ձեռնտու հատվածն են ներկայացնում: Աժ նախագահը գտնում է, որ տարածաշրջանի երեք երկրները պետք է լուրջ հետեւություններ անեն կատարվածից: Նա ցանկություն հայտնեց, որ պարոն Լենմարկերի նախապատրաստելիք զեկույցում տեղ գտնի Հարավային Կովկասում ինտեգրման գաղափարը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձան նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին. պարոն Լենմարկերի գնահատականով Հայաստանը պատմական հնարավորություն ունի օգնել Թուրքիային, որտեղ այսօր շատ հզոր ուժեր ուզում են երկիրը դարձնել ժամանակակից եվրոպական  երկիր, բայց հանդիպում են երկու դժվարությունների: Լինելով մուսուլմանական երկիր` Թուրքիայում պետությունը եւ կրոնը չեն տարանջատում, գործող կառավարությունը, որի անդամները հավատացյալներ են, այդ ցանկանում է եւ դա շատ կարեւոր է եվրոպական քաղաքակրթությանը մոտենալու տեսակետից: Թուրքիան պետք է ուժ գտնի հաղթահարելու իր անցյալը` ընդունելով ցեղասպանության փաստը եւ իր ցանկությամբ դառնա Եվրամիության անդամ` երբ երկրում հաստատվեն այն բոլոր չափանիշները, որ համընդհանուր նորմ են ԵՄ անդամ երկրներում` մարդու պաշտպանված իրավունքները, ժողովրդավարությունը, չկոռումպացված հասարակությունը եւ այլն: Այս առումով` պարոն Լենմարկերը կարեւորում է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատումը, որի առաջին քայլը պիտի լինի Թուրքիայի կողմից միակողմանի փակված սահմանի բացումը: Նա ընդգծեց հայ-թուրքական հարաբերությունների նորմալացման հոգեբանական ազդեցությունը Թուրքիայում, որը թույլ չի տա ազգայնական ուժերին գերիշխանություն ունենալ եւ հնարավորություն կտա Թուրքիային իսկապես եվրոպական երկիր դառնալ:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, թե Հայաստանը միշտ հայտարարել է, որ պատրաստ է առանց նախապայմանների Թուրքիայի հետ հարաբերությունների հաստատման, բայց նախապայմաններ դնում  է թուրքական կողմը: Այնուամենայնիվ` այսօր վաղվան հույսով նայելու ժամանակն է: Տարածաշրջանում տարբեր երկրների շահերի լուրջ բախումներ կան, բայց համագործակցության առաջին շահագրգիռը պետք է լինեն տարածաշրջանի երկրները` խաղաղություն, անվտանգություն ու բարեկեցություն հաստատելու համար:
Լեռնային Ղարաբաղի հարցի առնչությամբ պարոն Լենմարկերը եւս մեկ անգամ ընդգծեց, որ վրաց-օսեթական պատերազմը վկայեց, որ հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով չի կարող կարգավորվել, պետք է լինի խաղաղ լուծում` կողմերի փոխհամաձայնությամբ: Նա հիշատակեց եվրոպական երկրների փորձը, երբ միմյանց հետ դաժան պատերազմներ մղած երկրները կարողացել են համագործակցության ուղիներ գտնել:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի համոզմամբ` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ քննարկումներում հաճախ կոպիտ սխալ է արվում` շրջանցելով հակամարտության երրորդ եւ ամենակարեւոր կողմը` Լեռնային Ղարաբաղին ու իր ժողովրդին, որն ամենաշահագրգիռ կողմն է, որովհետեւ խոսքն իր ազատությանն է վերաբերում:
Տարածաշրջանային այցի շրջանակներում  Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերը սեպտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովում հանդիպեց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանին:
Ողջունելով հյուրերին` պարոն Ռուստամյանը ներկայացրեց իր գնահատակնները  տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ:  Նրա խոսքով տարածաշրջանում նոր  իրավիճակ է ստեղծվել եւ Հայաստանը իր մոտեցումները եւ հարաբերությունները փորձում է պահպանել նույնը, որովհետեւ այն ճանապարհը, որով Հայաստանը ընթանում էր  հակամարտությունների կարգավորման ամբողջ տրամաբանության մեջ ճիշտ էր եւ պետք է շարունակվի:  Պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ հակամարտությունները իրարից տարբերվում են եւ դրանց լուծումները պետք գտնվեն դրանց տարանջատման ճանապարհով: Հակամարտությունը կունենա իր լիրաժեք լուծումը, երբ միջազգային համապատասխան գործընթացը հասնի իր ավարտին: Այդ առումով կես ճանապարհին գտնվող հակամարտությունների կարգավորման գործընթացների մեջ Հայաստանը ձեռնպահ է մնացել ինքնուրույն գործողություններ կատարելուց, այլ միշտ փորձել է իր պահվածքով նպաստել, որպեսզի  կարգավորման գործընթացը, միջազգային բանակցային գործընթացը չխանգարվի, այլ դառնա առավել արդյունավետ:  Անդրադառնալով  Հայաստանի կողմից Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի  ճանաչման հնարավորությանը, պարոն Ռուստամյանը նշեց, որ եթե Հայաստանը մինչեւ այժմ չի ճանաչել  նույնիսկ Ղարաբաղի անկախությունը, Կոսովոյի անկախությունը, բնականաբար տրամաբանական չի Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի անկախությունը ճանաչելը:  Ստեղծված իրավիճակում Հայաստանը հենվելու է 2 մոտեցումների վրա. ակտիվ մասնակցություն ունենալ գործընթացների մեջ, որոնք կնպաստեն հարցի խաղաղ ճանապարհով կարգավորմանը եւ չկատարել այնպիսի քայլեր, որոնք կավելացնեն եղած  լարվածությունը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման խնդրին, պարոն Ռուստամյանը  նշեց, որ Հայաստանը ձգտելու է հասնել նրան, որ խաղաղ կարգավորման ճանապարհից շեղում տեղի չունենա:  Հայաստանը հանդես է  գալու նախաձեռնությամբ, որ հակամարտության կողմերը` Հայաստանը, Ադրբեջանը եւ Ղարաբաղը ստորագրեն փաստաթուղթ, որով կբացառվի ուժի կիրառումը: Պարոն Ռուստամյանի համոզմամբ` Մինսկի խմբի գործընթացը պետք է շարունակվի, որովհետեւ ձեւաչափի փոփոխությունը կարող է հանգեցնել լուրջ լարվածության: Արմեն Ռուստամյանի խոսքով Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները` Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան այս կամ այն կերպ ճանաչել են Կոսովոյի, Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի անկախությունը:
Պարոն Ռուստամյանը ողջունեց Թուրքիայի  «Կովկասյան տուն» նախաձեռնությունը`  միեւնույն ժամանակ նշելով,  որ 3+2 ձեւաչափով /Հարավկովկասյան երկրներ եւ Ռուսաստան ու Թուրքիա/ հնարավոր չէ հասնել տարածաշրջանային լիարժեք համագործակցության, առանց Իրանի մասնակցության: Նրա համոզմամբ   ճիշտ է 3+3 ձեւաչափը:
Համաձայն լինելով  պարոն Ռուստամյանի մոտեցումներին, պարոն Լենմարկերը  նշեց, որ հակամարտությունները պետք է լուծվեն միայն խաղաղ ճանապարհով ` ապահովելով տարածաշրջանային անվտանգությունը: Նրա համոզմամբ անթույլատրելի են էթնիկ զտումները, մարդիկ  պետք է իրավունք ունենան ապրելու իրենց տարածքներում: Այս առումով անհրաժեշտություն է միջազգային դիտորդների ներկայությունը եվ Հարավային Օսիայում եւ Աբխազիայում, որպեսզի ճշմարտությունը ապահովվի, քանի որ պատերազմների ժամանակ առաջին տուժողը ճշմարտությունն է: Պարոն Լենմարկերը ողջունեց Թուրքիայի նախագահին Հայաստան հրավիրելու նախաձեռնությունը` նշելով, որ Գյուլը շահագրգիռ է բարելավելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները եւ սա լինելու է թեկուզ փոքր, բայց առաջին քայլը հարաբերությունների զարգացման համար:
ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Գյորան Լենմարկերը հանդիպեց նաեւ  ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ  Ազգային ժողովի պատվիրակության հետ` պատվիրակության ղեկավար Արամ Սաֆարյանի եւ անդամների` Արմեն Աշոտյանի, Խաչիկ Հարությունյանի, Լարիսա Ալավերդյանի հետ:
Պարոն Լենմարկերը նշեց, որ մտահոգված է Վրաստանում տեղծված իրադրությամբ: Նրա գնահատմամբ` բնականաբար`  հարեւան երկրում ծագած հակամարտությունը   բարդություններ է առաջացնում տարածաշրջանի եւ Հայաստանի համար:
Անդրադառնալով Վրաստան կատարած այցին, նա կարեւոր համարեց էթնիկ զտումների բացառումը: Պարոն Լենմարկերը գտնում է, որ անհրաժեշտ է ստեղծել անկախ եւ անաչառ հանձնաժողով, որը կքննի, թե ինչպես է սկսվել պատերազմը, ուստի կարեւոր է միջազգային դիտորդների ներկայությունը:   Խոսելով հակամարտությունների մասին, պարոն Լենմարկերն անթույլատրելի համարեց դրանց կրկնությունը եւ հարցերը ռազմական ճանապարհով լուծելու ճանապարհի ընտրությունը: Որպես տարածաշրջանային համագործակցության ստեղծման կառուցողական քայլ` նա նշեց սեպտեմբերի 6-ին կայանալիք Հայաստան-Թուրքիա ֆուտբոլային խաղին Թուրքիայի նախագահի ներկայությունը եւ նրա ժամանումը Հայաստան:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման առնչությամբ արձանագրելով իր լավատեսությունը, պարոն Լենմարկերը հույս հայտնեց, թե հոկտեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք նախագահական ընտրություններից հետո կարող է ի հայտ գալ հարցի խաղաղ լուծման նոր խթան:
Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման, տարածաշրջանային հակամարտությունների  վերաբերյալ իրենց տեսակետները ներկայացրին ԱԺ պատգամավորները:  Անդրադառնալով միջազգային իրավունքում ընդունված տարածքային ամբողջականության եւ ազգերի ինքնորոշման սկզբունքներին, պատգամավորները զուգահեռներ անցկացրին տարբեր հակամարտությունների միջեւ, վերահաստատեցին, որ անընդունելի են համարում հարցերը ռազմական ճանապարհով լուծելու ցանկացած ուղի, ի տարբերություն Ադրբեջանի, որտեղից ժամանակ առ ժամանակ հնչում են պատերազմի վերսկսման կոչեր:  Նշվեց նաեւ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը էականորեն տարբերվում է  այլ հակամարտություններից, քանի որ պետք է հաշվի առնել, որ դեռեւս խորհրդային կայսրության փլուզման պահից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը ինքնորոշված է եղել եւ ինքնորոշման գործընթացի բոլոր քայլերը կատարել է օրենքի համաձայն: Ըստ նրանց, պետք է նաեւ հաշվի առնել, որ Լեռնային Ղարաբաղը բռնի է կցվել Ադրբեջանին, եւ ոչ թե ժողովուրդն է ինքնորոշվել:
ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ԱԺ պատվիրակության անդամները հույս հայտնեցին, որ պարոն Լենմարկերի նշանակումը իբրեւ ԵԱՀԿ նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ` կնպաստի հարցի կարգավորմանը:
ԵԱՀԿ ԽՎ նախագահի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ    Գյորան Լենմարկերը խորհրդարանում հանդիպեց ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանի հետ:
Ներկայացնելով  ՀՅԴ տեսակետները եւ անդրադառնալով Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի ճանաչմանը, պարոն Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանը այդ պետությունները չի ճանաչել այն պարզ պատճառով, որ չի ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը եւ  Կոսովոն:  Պատճառը պարզ է, որովհետեւ ըստ Վահան Հովհաննիսյանի, բոլոր հակամարտությունները ունեն տարբեր ծագումնաբանություն, տարբեր պատճառներ, տարբեր ընթացք են ունեցել եւ հարցերը կարգավորման տարբեր փուլերում են:  Խմբակցության ղեկավարը նշեց, որ հարգանքով են վերաբերում Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ նրանց ներկայացրած երկրներին` Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին ու Ֆրանսիային, եւ բարձր գնահատելով նրանց ջանքերը,  մեր կողմից չենք ուզում անել որեւէ քայլ, որը կարող է բանակցային գործընթացին խանգարել: Այդ իսկ պատճառով  Հայաստանը դեռեւս ԼՂ-ն չի ճանաչել: Մեր  երկրի դիրքորոշումը կտրուկ կփոխվի, եթե Ադրբեջանի կողմից շարունակվեն ագրեսիվ հայտարարությունները, կամ, առավել եւս, եթե ոտնձգություններ լինեն: Քանի դեռ Հայաստանը  Ղարաբաղը չի ճանաչել, ապա նմանատիպ տարածաշրջան  ճանաչելու խնդիր  մեր առջեւ դրված չի,  որովհետեւ մենք սա դիտում ենք միայն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համատեքստում:
Անդրադառնալով Վրաստանում ստեղծված իրավիճակին` պարոն Հովհաննիսյանը համոզմունք հայտնեց, որ Վրաստանի ներքին իրավիճակը վրացական իշխանությունների թույլ տված երկու սխալի հետեւանք են: Վրաստանը պատմականորեն ձեւավորվել է որպես բազմազգ երկիր, Վրաստանի հզորությունը, կայունությունը,  անվտանգությունը եւ բարգավաճումը  միշտ հենվել է վրաց թագավորների շրջահայացության, խոհեմության եւ հանդուրժողականության վրա: Սակայն ԽՍՀՄ փլուզումից հետո, վրացական առաջնորդները` սկսած Գամսախուրդիայից մինչեւ այժմ որդեգրել են Վրաստանը` վրացիների համար կարգախոսը, ինչը, բնականաբար, խրտնացրել է ազգային փոքրամասնություններին, որոնց մի մասն էլ փորձել է զենքի ուժով անջատվել Վրաստանից: Պարոն Հովհաննիսյանը նշեց, որ հայկական Ջավախքը մնացել է վրացական պետականությանը հավատարիմ:  Նրա խոսքով` Վրաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջ Հայաստանը չունի, սակայն մենք մեր վրացի բարեկամներին խորհուրդ ենք տալիս, որ Ջավախքի օրինակով նրանք կարող են ցույց տալ, որ քաղաքականությունը փոխվել է: Վրաստանը, որ ստորագրել է  ազգային փոքրամասնությունների մասին եվրոպական խարտիան, կարող է Ջավախքին ինքնավարություն տալ տարբեր ձեւերով, օրինակ  մշակութային ինքնավարություն, հայերենը ճանաչելով Ջավախքում որպես  ռեգիոնալ լեզու: Այս առումով Վրաստանը ավելի գրավիչ կդառնա նաեւ այլ ազգային փոքրամասնությունների համար, որոնք կարող են կոնֆեդերատիվ Վրաստանում տեսնել իրենց ապագան:
Գյորան Լենմարկերի այն հարցին` որքանով  է հնարավոր Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններից  հետո բանակցային գործընթացում կտրուկ առաջընթացի հնարավորությունը,  Վահան Հովհաննիսյանը պատասխանեց , որ դա կախված է երկու կողմերի, եւ նախեւառաջ Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի իրատեսական  գնահատումից: ՀՅԴ առաջարկել է, ինչը պաշտպանել են նաեւ Հայաստանի իշխանությունները,  Ադրբեջանի հետ ստորագրել չհարձակվելու մասին պակտ:  Նրա համոզմամբ, պետք է երաշխիքներ լինեն, որ հարցը լուծվելու է խաղաղ ճանապարհով:   Պարոն Հովհաննիսյանը նշեց, որ Ղարաբաղի հսկողության տակ գտնվող բոլոր տարածքները ազատագրվել են որպես անվտանգության գոտի եւ որպես այդպիսիք երաշխավորում են Ղարաբաղի անվտանգությունը: Մինչեւ չլինի հարյուր տոկոսանոց այլ երաշխիք, օրինակ ԼՂՀ  ճանաչում, ԼՂՀ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչում եւ ապահով միջազգային երաշխիքներ, որեւէ բանակցություններ փոխզիջումների մասին հնարավոր չեն:
Թուրքիայի նախագահ Աբդուլա Գյուլի այցին անդրադառնալով` պարոն Հովհաննիսյանն ասաց, որ   սկսած 11-րդ դարի  Ալփ Արսլանի արշավանքից,  Գյուլը  առաջին թուրք առաջնորդն է, որ գալիս է  Հայաստան որպես հյուր: Մենք հայերս հյուրերին ընդունում ենք որպես հյուր, բայց դա չի նշանակում, նշեց պարոն Հովհաննիսյանը,  որ նախորդ թուրք առաջնորդների  արածների համար պատասխանատվության բեռը Գյուլի ուսերից ընկնում է: Այսօրվա թուրք ղեկավարությունը պատասխանատվություն է կրում նախորդ առաջնորդների արածի համար այնքան, մինչեւ չի ճանաչի ցեղասպանությունը:
Սեպտեմբերի 5-ին տեղի ունեցավ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի նախագահությամբ:Խորհրդակցության ժամանակ քննարկվեցին  չորրորդ գումարման ԱԺ չորրորդ  նստաշրջանի օրակարգի եւ 2008թ. սեպտեմբերի 8-11-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը: Չորրորդ գումարման ԱԺ ...
Սեպտեմբերի 5-ին կայացան ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նիստերը:   ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում,  Արա Բաբլոյանի նախագահությամբ, օրակարգում ընդգրկված «Պետական կենսաթոշակային համակարգում անհատական հաշվառման մասին», «Ավելացված արժեքի  հարկի մասին» ՀՀ օրենք...

5 сентября Председатель НС РА Тигран Торосян принял Специальнo го представителя Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорно-Карабахского конфликта Горана Ленмаркера. На встрече присутствовал  Постоянный представитель Армении в ОБСЕ Ашот Овакимян.
Приветствуя гостя, спикер НС выразил удовлетворение тем, что такой сложной проблемой, как Нагорно-Карабахский конфликт, будет продолжать заниматься хорошо осведомленный в вопросе человек.
В оценке Специальнo го представителя Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорно-Карабахского конфликта Горана Ленмаркера, время визита очень сложное для  региона: будучи в Гори,   г-н Ленмаркер вновь убедился, что война никогда не может быть средством урегулирования конфликта. Он считает, что для выяснения причин грузино-югоосетинской  кратковременной войны  необходимо создать комиссию, созданную из международных наблюдателей, которая изучит ситуацию и самое главное – предотвратит  возможное их повторение.  На предстоящей через две недели в Торонто  Парламентской ассамблее ОБСЕ г-н Ленмаркер должен представить доклад по конфликту. В его оценке, самое время для совместной работы трех стран региона.  Обращаясь к обходу Армении в региональных экономических программам (железнодорожное сообщение,  нефте- и газопроводы) и считая эти шаги ошибочными, г-н Ленмаркер выразил надежду, что все это выправится. Он высоко оценил проводимую Арменией политику в регионе и заверил в своих ожиданиях прогресса в армяно-турецких отношениях  от предстоящего визита в Армению президента Турции  на футбольный матч между сборными двух стран.
Председатель НС РА Тигран Торосян также считает, что нельзя с какой-то целью допускать возобновления войны – тем не менее войны возобновляются. Он исключает эффективность разрешения конфликтов военным путем и с сожалением  отмечает, что порою политические деятели  заявляют, мол международное право не полностью  регулирует  развязку  того или иного конфликта; в действительности же международное право  четко констатирует решения, просто  различные государства, исходя из своих интересов, обходят некоторые положения этого права или представляют выгодную для них часть. Спикер НС считает, что все три страны региона  должны сделать для себя серьезные выводы из происшедшего.  Он выразил пожелание, чтобы в готовящемся докладе г-на Ленмаркера было уделено место идее интеграции Южного Кавказа.
В ходе встречи стороны обратились также к армяно-турецким отношениям: по оценке  г-на Ленмаркера,  у Армении есть историческая возможность  помочь Турции, где сегодня весьма влиятельные силы желают превращения страны в современное европейское государство, однако сталкиваются с двумя трудностями. Будучи мусульманской страной, Турция не разграничивает религию и государство, действующее правительство, члены которого – верующие, желает этого, и это крайне важно с точки зрения сближения с европейской цивилизацией. Турция должна найти в себе силы преодолеть свое прошлое, признав факт Геноцида армян и стать членом Евросоюза – когда в стране утвердятся все те критерии, которые являются всеобщими для стран-членов ЕС: защищенные права человека,  демократия, некоррумпированное общество и т.д. В этом аспекте г-н Ленмаркер выделяет установление армяно-турецких отношений, первым шагом к которому должно стать открытие односторонне закрытой Турцией границы. Он подчеркнул психологическое воздействие в Турции нормализации армяно-турецких отношений, которое не позволит националистическим силам одержать верх и даст возможность   Турции действительно стать европейской страной.
Председатель НС Тигран Торосян отметил, что Армения всегда заявляла о готовности к установлению отношений с Турцией без предварительных условий, но предусловия ставит турецкая сторона. Тем не менее, сегодня настало время смотреть в грядущее с надеждой. В регионе налицо серьезное столкновение интересов различных стран, но первыми заинтересованными в сотрудничестве должны быть страны региона – с целью установления мира, безопасности и благосостояния.
В связи с Нагорно-Карабахским вопросом г-н Ленмаркер также еще раз подчеркнул, что грузино-югоосетинская война  свидетельствует, что конфликт не может быть урегулирован военным путем – должно быть мирное решение при взаимосогласии сторон. Он упомянул опыт европейских стран, когда ведшие между собой жестокие войны государства смогли найти пути сотрудничества.
По убеждению Председателя НС Тиграна Торосяна,     в дебатах относительно Нагорно-Карабахского конфликта  зачастую допускается грубая ошибка: обходится третья и самая важная  сторона конфликта – Нагорный Карабах и его народ, являющийся самой заинтересованной стороной, так как речь идет о его свободе.
В ходе встречи обсуждены были также другие вопросы.
Находящийся с региональным визитом в Армении Специальный представитель Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорно-Карабахского конфликта Горан Ленмаркер 5 сентября встретился в НС с председателем Постоянной комиссии НС по внешним сношениям Арменом Рустамяном.
Приветствуя гостей, А.Рустамян представил свои оценки региональных развитий. По его словам, в регионе содалась новая ситуация и Армения пытается сохранить свои подходы и отношения неизменными, поскольку путь, избранный Арменией по логике урегулирования конфликтов, верен и должен быть продолжен. Г-н Рустамян отметил, что конфликты отличаются друг от друга и их решения должны быть найдены в их дифференциации. Конфликт может иметь полноценное разрешение тогда, когда соответствующий международный процесс завершится. В этом аспекте, в процессе урегулирования находящихся на полпути конфликтов   Армения воздержалась от самостоятельных  действий, всегда пытаясь своим поведением   содействовать, чтобы процесс урегулирования, международный переговорный     процесс не был заторможен, а стал бы более эффективным. Касаясь возможности признания Арменией независимости Южной Осетии и Абхазии, г-н Рустамян отметил, что если Армения до сих пор не признала независимость НКР и Косово, естественно, нелогично признавать независимость вышеназванных республик. В создавшейся ситуации Армения будет опираться на 2 подхода: активно участвовать в процессах, содействующих урегулированию вопроса мирным путем, и не предпринимать шагов, усиливающих существующую напряженность.
Обращаясь к урегулированию карабахского конфликта, г-н Рустамян отметил, что Армения будет стремиться к недопущению отклонения от пути мирного урегулирования. Армения выступит с инициативой подписания сторонами конфликта – Арменией, Азербайджаном и НКР – документа, исключающего применение силы. Г-н Рустамян убежден, что процесс Минской группы должен быть продолжен, так как изменение формата может повлечь серьезную напряженность. По словам Рустамяна, страны-сопредседатели Минской группы Россия, США и Франция тем или иным образом признали независимость Косово, Южной Осетии и Абхазии.
Г-н Рустамян приветствовал инициативу Турции по созданию “Кавказского дома”, одновременно отметив, что в формате 3+2 ( Южнокавказские страны, Россия и Турция) невозможно достичь полноценного регионального сотрудничества без участия Ирана. Он убежден, что верным будет формат 3+3.
Соглашаясь с подходами г-на Рустамяна,  г-н Ленмаркер отметил, что конфликты должны разрешаться только мирным путем, обеспечивая региональную безопасность. Он убежден, что недопустимы этнические чистки, люди должны иметь право жить на  своих территориях. В этом аспекте, для восторжествования истины необходимостью является присутствие международных наблюдателей и в Южной Осетии, и в Абхазии, поскольку во время войн прежде всего страдает истина. Г-н Ленмаркер приветствовал инициативу приглашения президента Турции в Армению, отметив, что Гюль заинтересован в улучшении отношений с Арменией и это хотя и небольшой, но первый шаг в развитии отношений.
Специальный представитель Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорно-Карабахского конфликта Горан Ленмаркер встретился также с делегацией НС  РА в ОБСЕ – с главой делегации А.Сафаряном и членами А.Ашотяном, Х.Арутюняном, Л.Алавердян.
Г-н Ленмаркер отметил, что озабочен создавшейся в Грузии ситуацией. В его оценке, естественно, возникший в соседней стране   конфликт вызывает сложности в регионе и Армении.
Обращаясь к совершенному  им визиту в Грузию, он подчеркнул важность исключения этнических чисток. Г-н Ленмаркер считает необходимым создание независимой и об’ективной комиссии, которая расследует каким образом началась война, посему необходимо присутствие международных наблюдателей. Говоря о конфликтах,  г-н Ленмаркер считает недопустимым их повторение и выбор мирного пути их  разрешения. В качестве конструктивного шага к налаживанию регионального сотрудничества   он отметил намечающийся приезд президента Турции на футбольный матч Армения-Турция.
Отметив свой оптимизм по поводу урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, г-н Ленмаркер выразил надежду, что после состоящихся в октябре президентских выборов в Азербайджане возможно появление нового стимула к мирному решению вопроса.
Свои точки зрения по урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, региональных конфликтов представили депутаты НС. Обращаясь к принятым в международном праве принципам территориальной целостности и самоопределения наций, депутаты провели параллели между различными конфликтами, подтвердили, что считают неприемлемым любой путь разрешения вопросов военным путем, - в отличие от Азербайджана, откуда время от времени доносятся призывы к возобновлению войны.   Отмечено было также, что проблема Нагорного Карабаха в корне отличается от других конфликтов, поскольку следует учитывать, что еще с момента развала советской империи народ Нагорного Карабаха уже самоопределился  и все шаги процесса самоопределения совершил согласно закону. Следует также учесть, что Нагорный Карабах в обход самоопределения народа насильно был присоединен к Азербайджану.
Члены   делегации НС  РА в ПА ОБСЕ выразили надежду, что назначение г-на Ленмаркера в качестве представителя Председателя ОБСЕ по вопросам Нагорно-Карабахского конфликта будет содействовать урегулированию конфликта.
Специальный представитель Председателя ПА ОБСЕ по вопросам Нагорно-Карабахского конфликта Горан Ленмаркер встретился в НС также с руководителем фракции АРФД Вааном Ованнисяном. Представляя точки зрения АРФД и касаясь признания Южной Осетии и Абхазии, г-н Ованнисян отметил, что Армения не признала эти государства по той простой причине, что не признала и НК, и Косово. Причина ясна: так как, по В.Ованнисяну, все конфликты имеют разные истоки, различные причины, имели различный ход и вопросы в различных стадиях урегулирования. Лидер фракции отметил, что они с уважением относятся к сопредседателям Минской группы и представляющим их странам – России, США и Франции, и, высоко оценивая их усилия, со своей стороны не хотят делать какого-то шага, способного помешать переговорному процессу. Именно по этой причине Армения все еще не признала НКР. Позиция нашей страны резко изменится, если продолжатся агрессивные заявления или, более того, последуют посягательства со стороны Азербайджана. Пока Армения не признала Нагорный Карабах, перед нами не стоит проблемы признания аналогичных регионов, потому что мы рассматриваем это исключительно в контексте урегулирования Карабахского конфликта.
Обратившись к создавшейся в Грузии ситуации, г-н Ованнисян выразил убеждение, что внутреннее положение этой страны – следствие двух допущенных грузинскими властями ошибок. Грузия исторически сформировалась как многонациональная страна; могущество, стабильность, безопасность и процветание Грузии всегда основывались на осмотрительности, благоразумии и терпимости грузинских царей. Однако после развала СССР грузинские лидеры, начиная от Гамсахурдиа  и до сих пор, провозгласили лозунг “Грузия – для грузин”, что, естественно,  оттолкнуло национальные меньшинства, часть которых и попыталась силой оружия освободиться от Грузии. Г-н Ованнисян отметил, что армянский Джавахк остался верен грузинской государственности. По его словам, Армения не имеет территориальных претензий к Грузии, однако мы посоветовали бы нашим грузинским друзьям на  примере Джавахка показать возможность смены их политики.
Грузия, подписавшая Европейскую хартию о национальных меньшинствах, может предоставить Джавахку автономию в различной форме – например, культурную автономию, признав армянский региональным языком в Джавахке. В этом аспекте Грузия станет более привлекательной также для других нацменьшинств, которые смогут узреть свое будущее в конфедеративной Грузии.
На вопрос Ленмаркера, насколько возможен резкий прогресс в переговорном процессе после президентских выборов в Азербайджане, В.Ованнисян ответил, что это зависит от реальной оценки ситуации обеими сторонами, и в первую очередь Азербайджаном. АРФД предложила, и это одобрено властями Армении, заключить с Азербайджаном пакт о ненападении. По его убеждению, должны быть гарантии решения вопроса мирным путем. Г-н Ованнисян отметил, что все подконтрольные Карабаху территории освобождены в качестве пояса безопасности  и как таковые гарантируют безопасность НКР. Пока не будет  иной стопроцентной гарантии, например признание НКР, признание права ее народа на самоопределение и надежных международных гарантий, какие-либо переговоры о компромиссах невозможны.
Касаясь визита президента Турции Абдуллы Гюля, В.Ованнисян заметил, что, начиная с похода Алп-Арслана в ХI веке, Гюль – первый турецкий вождь, который посещает Армению в качестве гостя. Мы, армяне, принимаем гостей как гостей, но это не означает, отметил г-н Ованнисян, что бремя ответственности за содеянное предшествовавшими турецкими лидерами спадает с плеч  Гюля. Сегодняшнее турецкое руководство несет ответственность за содеянное их предшественниками до тех пор, пока оно не признает Геноцид армян.
В ходе встречи обсуждены были также другие вопросы, затрагивающие региональные проблемы и представляющие обоюдный интерес.
5 сентября под председательством Председателя НС РА Т.Торосяна состоялось рабочее совещание НС.  На  совещании были обсуждены  проекты  повестки дня четвертой сессии НС четвертого созыва и повестки дня  четырехдневных  заседаний НС 8-11 сентября 2008 г. В проект повестк...