Սամվել Նիկոյանի նախագահությամբ հունիսի 19-ին տեղի ունեցավ 2008 թ. մարտի 1-2-ին Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների եւ դրանց պատճառների ուսումնասիրության ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նիստը:
Հանձնաժողովը քվեարկությամբ որոշեց իր աշխատանքներին խորհրդակցական ձայնի իրավունքով մասնակցելու նպատակով արտախորհրդարանական ուժերին հրավիրելու սկզբունքը, հաստատեց ցանկը: Որոշվեց հրավիրել 2007 թ. մայիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրություններում 3%-ը հաղթահարած արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի մեկական ներկայացուցիչ («Ազգային միաբանություն», ՄԱԿ եւ «Նոր ժամանակներ» կուսակցություններ) եւ 2008 թ. փետրվարի 19-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ քաղաքական ուժ ներկայացրած նախագահի թեկնածուներին (Արամ Հարությունյան, Տիգրան Կարապետյան, Վազգեն Մանուկյան) կամ նրանց մեկական ներկայացուցչի` բացառությամբ այն քաղաքական ուժերի, որոնք ԱԺ որոշմամբ ընդգրկված են հանձնաժողովի կազմում:
Հանձնաժողովը որոշեց դիմել ՀՀ նախագահին` ՀՀ նախագահին կից հանրային խորհրդի կազմից մեկ ներկայացուցիչ առաջադրելու հանձնաժողովի   աշխատանքներին մասնակցելու համար:
Հանձնաժողովը մեկ այլ  որոշմամբ նամակով դիմելու է   ԵԽԽՎ Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Ջովաննի Բուքիքիոյին եւ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ Լուցենբերգերին` խնդրելով ուղարկել համապատասխան միջազգային փորձագետներ հանձնաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու համար:

19 июня  под председательством С.Никояна состоялось заседание Временной комиссии НС по изучению происшедших в городе Ереване 1-2 марта 2008 г. событий и их причин.
Комиссия голосованием решила взять за основу принцип приглашения к участию в работах комиссии внепарламентских сил с правом совещательного голоса, утвердила перечень их. Решено было пригласить по одному представителю от преодолевших 3%-й барьер на парламентских выборах 12 мая 2007 г. политических сил (“Национальное единение”, ОТП и партия “Новые времена”) и кандидатов в президенты, представлявших политическую силу на президентских выборах 19 февраля 2008 г. (А.Арутюнян,  Т.Карапетян, В.Манукян) или по одному их представителю, за исключением тех политических сил, которые по решению НС включены в состав комиссии.
Комиссия решила обратиться к Президенту РА – для выдвижения из состава Общественного совета при Президенте РА одного представителя для   участия в работах комиссии.
Другим решением комиссия обратилась с письмом к секретарю Венецианской комиссии ПАСЕ Джованни Букикио и главе делегации ЕС в Армении Раулю Луценбергеру – с   просьбой направить для участия в работах комиссии соответствующих международных экспертов.