Խորհրդարանական ընդդիմությանը ընթացակարգային իրավունքներ տալը կնպաստի կառավարման արդյունավետությանը
Նիստերն սկսվեցին երրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին ԱԺ որոշման նախագծի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգի հաստատումով:
Ազգային ժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը շնորհավորեց նորընտիր պատգամավորներ Բագրատ Սարգսյանին (ՀՅԴ) եւ Ռուբիկ Հարությունյանին (ԲՀԿ) եւ տեղեկացրեց, որ դադարեցվել են Հենրիկ Աբրահամյանի պատգամավորական լիազորությունները: ԱԺ նախագահի պարզաբանմամբ` իրեն ներկայացվել է փաստաթուղթ, որ Հենրիկ Աբրահամյանը նշանակվել է «Վինկոմ» գործարանի տնօրեն եւ Սահմանադրության խախտում է նրա պատգամավորական գործունեությունը: Պարոն Թորոսյանն անդրադարձավ մամուլում եղած փորձերին` ինչ-որ շղթա կազմելու եւ իր համաձայնությունն էլ արձանագրելու, եւ ասաց. «Ուզում եմ արձանագրել որ ես այդ ամենին որեւէ առնչություն չունեմ. պատգամավորը ներկայացրել է փաստաթուղթ, որ նշանակվել է տնօրեն եւ ԱԺ կանոնակարգը պահանջում է ԱԺ նախագահից նման դեպքերում կազմել արձանագրություն: Հրաժարականի դեպքում 15-օրյա նորմը պատգամավորական լիազորությունների այս ձեւով դադարեցման հետ որեւէ առնչություն չունի: Այս դեպքը Սահմանադրության պահանջի խախտմանն է վերաբերում, որ պատգամավորը այլ գործունեությամբ չպիտի զբաղվի»:
Օրակարգի հաստատումից հետո Ազգային ժողովը քննարկեց ԱԺ պատգամավորներ Դավիթ Հարությունյանի, Արմեն Ռուստամյանի եւ Գագիկ Ծառուկյանի հեղինակած «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը  ներկայացրեց համահեղինակ Դավիթ Հարությունյանը: Նա տեղեկացրեց, որ նախագծի առաջադրումը պայմանավորված է խորհրդարանական ընդդիմության դերի եւ նշանակության բարձրացման,  Ազգային ժողովում օրենսդրական ակտերի քննարկումների ընթացքում բազմակարծության դրսեւորման եւ հարցերի այլընտրանքային լուծումների վերհանման համար լիարժեք պայմանների ապահովման անհրաժեշտությամբ:
Այն իրավունքները, որոնք օրենքի նախագծով առաջարկվում է ընձեռել խորհրդարանական ընդդիմությանը, միտված են ոչ միայն խորհրդարանական ընդդիմության գործունեության ազատության երաշխավորմանը, այլեւ նրա` որպես օրենսդիր մարմնի էական եւ անբաժանելի մասի, պետության կառավարմանը արդյունավետորեն մասնակցելու համար գործուն աշխատանքային պայմանների եւ հնարավորությունների ապահովմանը: Օրենքի նախագիծը մշակելիս հեղինակները հաշվի են առել խորհրդարանական ընդդիմության իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ միջազգային փորձը եւ գործող ակտերը` առաջին հերթին ԵԽԽՎ «Ժողովրդավարական խորհրդարանում ընդդիմության իրավունքների եւ պարտականությունների ընթացակարգային ուղենիշները» թիվ 1601 (2008) բանաձեւը:
Քանի որ ՀՀ օրենսդրությամբ խորհրդարանական ընդդիմության իրավական կարգավիճակը սահմանված չէ, ուստի օրենքի նախագծով առաջին հերթին տրվում է «ընդդիմադիր խմբակցություն» հասկացության սահմանումը, ըստ որի` խմբակցությունը համարվում է ընդդիմադիր, եթե մինչեւ նորակազմ կառավարության ծրագրին Ազգային ժողովի կողմից հավանություն տալը խմբակցության ղեկավարը կամ քարտուղարը Ազգային ժողովի նիստում հանդես է գալիս ընդդիմադիր լինելու մասին հայտարարությամբ: «Խորհրդարանական ընդդիմություն» հասկացությունն ամրագրելիս եւ այնուհետեւ ընդդիմադիր խմբակցության համար  երաշխիքներ սահմանելիս էական նշանակություն է ունեցել այն հանգամանքը, որ ըստ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող ընտրական համակարգի` քաղաքական ընդդիմությունը եւ նրա կառուցվածքային տարրերը` կուսակցություններն ու կուսակցությունների դաշինքներ, Ազգային ժողովում կարող են հանդես գալ խմբակցությունների միջոցով, ինչպես նաեւ հաշվի է առնվել միջազգային իրավակիրառական պրակտիկայում առկա այն մոտեցումը, ըստ որի` քաղաքական ուժն ընդդիմադիր է համարվում, եթե կառավարության կազմում ընդգրկված չէ:
Օրենքի նախագծով առաջարկվում է կատարել նաեւ հետեւյալ փոփոխությունները`
1) Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ նրանց տեղակալների պաշտոններում թեկնածու առաջադրելու իրավունքը վերապահել խմբակցություններին:  Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ նրանց տեղակալների պաշտոններում թեկնածու առաջադրելու իրավունքը խմբակցությունների միջեւ բաշխվում է Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի գումարման օրը` ըստ օրենքում սահմանված բանաձեւի, որի հիմքում դրված է պրոֆեսոր Վիկտոր դ՝Օնտի  մեթոդը: Այն  օգտագործվում է մի շարք երկրներում, Եվրոպայի Խորհրդի տարբեր մարմիններում քաղաքական խմբերի ներկայացվածությունը որոշելիս: Նկարագրված փոփոխությունը հնարավորություն կտա Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական ուժերին, այդ թվում` ընդդիմությանը, Ազգային ժողովի լիազորությունների ժամկետով` հստակ կանոններով միմյանց միջեւ բաշխել Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների նախագահների եւ նրանց տեղակալների պաշտոնները, ինչը փոքրաթիվ ընդդիմադիր խմբակցությունների համար այդ կարեւոր պաշտոններում ներկայացուցիչ ունենալու կայուն երաշխիք է.
2) մշտական հանձնաժողովի եզրակացությանը դեմ քվեարկած հանձնաժողովի որոշակի թվով անդամներ իրենց կարծիքը հարակից զեկուցմամբ Ազգային ժողովում ներկայացնելու հնարավորություն են ստանում, որը հատկապես ընդդիմադիր պատգամավորների համար հնարավորություն է ստեղծում իրենց դիրքորոշումն Ազգային ժողովում ներկայացնելու համար ունենալ ավելի երկար ժամանակ (հարակից զեկուցման համար հատկացվող ժամանակը` 20 րոպե, իսկ ելույթների համար` 7 րոպե) եւ պատասխանել պատգամավորների հարցերին, որի իրավունքը ելույթ ունեցողը, այդ թվում` խմբակցության եւ պատգամավորական խմբի ներկայացուցիչը ներկայումս չունեն (հարցերին պատասխանելիս զեկուցողը ստանում է իր դիրքորոշումը պարզաբանելու լրացուցիչ հնարավորություն եւ ժամանակ).
3) ընդդիմադիր խմբակցությունը հնարավորություն է ստանում հերթական նստաշրջանի յուրաքանչյուր երկրորդ չորսօրյա նիստերի մեկ նիստում քննարկման դնել իր կողմից արտահերթ համարված մեկ հարց: Այս փոփոխությունը ընդդիմադիր խմբակցության համար ստեղծում է լուրջ հնարավորություն Ազգային ժողովի օրակարգում արտահերթ կարգով հարցեր ընդգրկելու եւ  քննարկելու (ներկայումս Ազգային ժողովի հերթական նստաշրջանի եւ չորսօրյա նիստերի օրակարգում արտահերթ կարգով Ազգային ժողովի որոշման նախագիծ ընդգրկելու կամ Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան կամ նիստ գումարելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի համաձայնությունը, որի ստանալը փոքրաթիվ խմբակցությունների համար գրեթե անհաղթահարելի արգելք է).
4) կառավարությանը հարցերով դիմելիս ընդդիմադիր խմբակցությունների պատգամավորները ստանում են առաջնահերթության իրավունք (ներկայումս հարցերը տրվում են Ազգային ժողովի մեկ նիստի ընթացքում` ըստ գրավոր պատասխանների ստացման եւ բանավոր հարցերի հերթագրման հաջորդականության):
Գլխադասային` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի  դրական տեսակետը ներկայացրեց Արտյուշ Շահբազյանը` կարեւորելով օրենսդրական ճանապարհով ընդդիմության դերի ու նշանակության բարձրացումը. դա նույնը չէ, ինչ խորհրդարանական մեծամասնության բարի կամքով ընդդիմությանը տրված իրավունքը, որը ինչ-որ տեղ նաեւ վիրավորական է:
Արտահերթ ելույթում Ազգային ժողովի փոխնախագահ Հրայր Կարապետյանը ողջունելի համարեց, որ իշխող քաղաքական ուժերը ներկայացրել են մի օրինագիծ, որով ընդդիմությանը ասպարեզ է տրվում խորհրդարանական աշխատանքում, որը թեեւ ուշացած է, բայց նոր քաղաքական պայքարի մշակույթի ներմուծում է եւ երկիրը ցնցումների մեջ չդնելու միջոց: Նա կոչ արեց բոլոր քաղաքական ուժերին օրինագիծն ընդունել որպես նոր քաղաքական մշակույթի ներդրման առաջին քայլ, որը հետեւողականորեն պետք է զարգացնել:
Ներկայացնելով «Ժառանգություն» խմբակցության տեսակետը` Լարիսա Ալավերդյանը նկատեց, որ խորհրդարանական մեծամասնության այս երկչոտ քայլերը եթե արձագանքը չլինեին ողբերգական դեպքերի եւ կատարվեին մի քանի տարի առաջ, գուցե եւ լիներ աննախադեպ քայլ: Սա չի կարելի մեծամասնության «լավություն» դիտարկել, այլ նախ եւ առաջ Ազգային ժողովի աշխատանքների արդյունավետությունը բարձրացնելու միջոց, քանի որ ընթացակարգային իրավունքները ընդդիմությանը տրվում են կառավարման արդյունավետության համար: Եթե այսօր հստակ քայլեր չանենք, ունենալու ենք հատվածային, մասնակի լուծումներ, որոնք չեն համապատասխանելու հասարակության պահանջներին: «Ժառանգությունը» կարծում է, որ պետք է կատարել համակարգային լուծումներ` ընդդիմության վերահսկողական ֆունկցիաները իրացնելու համար:
Եզրափակիչ ելույթում Դավիթ Հարությունյանը հավաստիացրեց, որ այս նախագիծը պայմանավորված չէ նախագահական ընտրություններով եւ մարտի 1-ի իրադարձություններով: Այն չի կարելի նաեւ մեծամասնության կողմից փոքրամասնությանը ընձեռած շնորհ համարել. սա մի գործիք է քաղաքական բանավեճի միջոցով աշխատանքները արդյունավետ կազմակերպելու համար եւ պայմանավորված է Ազգային ժողովում օրենսդրական ակտերի քննարկումների ընթացքում բազմակարծության դրսեւորման եւ հարցերի այլընտրանքային լուծումների վերհանման համար լիարժեք պայմանների ապահովման անհրաժեշտությամբ: Պարոն Հարությունյանը նաեւ հավաստիացրեց, որ հեղինակները բոլոր քաղաքական ուժերի հետ պատրաստ են քննարկել այս նախագիծը եւ ներառել օգտակար առաջարկները:
Ազգային ժողովը քննարկեց ՀՀ արդարադատության խորհրդի անդամ իրավաբան-գիտնականների ընտրության հարցը:
Ազգային ժողովին վերապահված է ՀՀ արդարադատության խորհրդի անդամ 2 իրավաբան-գիտնականների ընտրությունը, սակայն կոալիցիայի անդամ խորհրդարանական քաղաքական ուժերը այդ պաշտոնի համար առայժմ ներկայացրել էին միայն Գրիգոր Բադիրյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուն ներկայացրեց այս ոլորտում իր կատարած աշխատանքները` հիշեցնելով, որ մեկ տարուց ավելի եղել է ՀՀ արդարադատության խորհրդի անդամ, լավատեղյակ է խորհրդի աշխատանքներին եւ հավաստիացրեց, որ իր փորձն ու գիտելիքները կօգտագործի իր ընտրողների վստահությունը արդարացնելու համար:
Դավիթ Հարությունյանը նկատեց, որ թեկնածուն քաջ գիտակցում է դատական իշխանության անկախության անհրաժեշտությունը եւ կոչ արեց  քվեարկել նրա  օգտին, իսկ Լարիսա Ալավերդյանը հույս հայտնեց, որ կոալիցիայի առաջադրած անձը հուսախաբ չի անի հասարակությանը:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին երկրորդ ընթերցման ներկայացված «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման, պահպանման, վերարտադրման եւ օգտագործման միջոցառումների տարեկան եւ համալիր ծրագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը:
ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության ջրային տնտեսության պետական կոմիտեի նախագահ Անդրանիկ Անդրեասյանը տեղեկացրեց, որ առաջին ընթերցումից հետո ԱԺ պատգամավորներ Վարդան Բոստանջյանը, Վիկտոր Դալլաքյանը եւ Նաիրա  Զոհրաբյանն առաջարկել են Սեւանից բաց թողնելիք ջրի չափաքանակը նախատեսված 289 մլն խորանարդ մետրից դարձնել 220 մլն, սակայն քննարկման արդյունքով ընդունվել է 240 մլն խորանարդ մետր  չափաքանակը: Հեղինակը ընդառաջ է գնացել նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Արա Բաբլոյանի եւ Մկրտիչ Մինասյանի առաջարկին եւ նախագծում ավելացրել է մի պարբերություն, համաձայն որի` Սեւանա լճի պահպանության փորձագիտական հանձնաժողովը ծրագրի գործողության ընթացքում կիրականացնի փորձագիտական հետազոտություններ, որի արդյունքները կներկայացնի ՀՀ կառավարությանը ՀՀ Ազգային ժողովին:
Գլխադասային`  ԱԺ սոցիալական, առողջապահության եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական տեսակետը ներկայացրեց հանձնաժողովի փոխնախագահ Մկրտիչ Մինասյանը` տեղեկացնելով որ հարցը հանգամանորեն քննարկվել է հանձնաժողովում եւ համապատասխան մասնագետների հետ եւ հավաստիացրեց, որ նախատեսված բացթողնելիք ջրի չափաքանակը, որն անհրաժեշտ է գյուղատնտեսության համար, չի վնասի Սեւանի էկոհամակարգին: Նա կարեւորեց նաեւ տարվա ընթացքում փորձագիտական հետազոտությունների պարբերաբար անցկացումն ու վերահսկողությունը:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» օրենքի 58-րդ հոդվածի համաձայն` Ազգային ժողովը որոշում էր կայացրել թույլ տալ ՀՀ ԳԱԱ Սեւանա լճի պահպանության փորձագիտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռաֆայել Հովհաննիսյանին մասնակցել նիստին եւ ելույթ ունենալ: Պարոն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց, որ հարցը հանձնաժողովում քննարկվել 1,5 ամիս եւ եկել համապատասխան եզրակացության: Վերջին 10 տարիների ընթացքում Սեւանա լճի մակարդակը թեեւ բարձրացել է 2 մետր 80 սմ-ով, սակայն դեռեւս 3,5 մետրով պակաս է այն թվից, որն անհրաժեշտ է Սեւանի էկոլոգիական հավասարակշռությունը պահպանելու համար: Այս տարվա ընթացքում արդեն  Սեւանից բաց է թողնվել մոտ 70 մլն խորանարդ մետր ջուր. հանձնաժողովը քննարկման արդյունքում եկել է այն եզրակացության, որ բացթողնելիք ջրի ընդհանուր չափաքանակը չպետք է գերազանցի 240 մլն խորանարդ մետրը:
ԱԺ պատգամավորները քննարկեցին նաեւ երրորդ ընթերցման ներկայացված «Խաղողի հումքով ոգելից խմիչքների մասին», «Անասնակերի մասին», «Անվավեր հիմնադիր փաստաթղթեր ունեցող բնակարանային կոոպերատիվների անդամների սեփականության մասին», «Երեւան քաղաքում իրավունք հաստատող փաստաթղթերը չպահպանված անհատական բնակելի տների կարգավիճակի մասին», «Ֆիրմային անվանումների մասին», «Գյուտերի, օգտակար մոդելների եւ արդյունաբերական նմուշների մասին» (փաթեթ) օրինագծերը:

Предоставление парламентской оппозиции процедурных прав будет содействовать эффективности управления
Заседания начались с утверждения  проекта решения НС о внесении дополнений в повестку дня третьей сессии и повестки дня  четырехдневных заседаний.
Председатель НС Т.Торосян поздравил  новоизбранных депутатов Б.Саркисяна (АРФД) и Р. Арутюнян (ППА) и сообщил, что прекращены депутатские полномочия Г.Абраамяна. По раз’яснению спикера парламента, его представлен документ о том, что Г.Абраамян назначен директором завода “Винком” и его депутатская деятельность является нарушением Конституции.  Г-н Торосян обратился к попыткам прессы составить какую-то цепочку и констатировать его согласие, сказав: “Хотел бы отметить, что ко всему этому я не имею какого-либо отношения – депутат представил документ о своем назначении директором и Регламент НС требует от Председателя НС  в подобных случаях составить протокол. 15-дневная норма в случае отставки никакого отношения к прекращению депутатских полномочий в этой форме не имеет. Этот случай относится к нарушению требования Конституции о том, что депутат не должен заниматься иной деятельностью”.
После утверждения повестки дня НС обсудило    выдвинутый депутатами  Д.Арутюняном, А.Рустамяном и Г.Царукяном законопроект “О внесении изменений и дополнений в закон РА “Регламент НС”, который представил соавтор Д.Арутюнян. Проектом закона предусматривается внести также следующие изменения.
1) Право выдвижения на должности  председателей и зампредседателей постоянных комиссий НС оставить за фракциями. Право выдвижения на должности  председателей и зампредседателей постоянных комиссий НС распределяются между фракциями в день созыва первой сессии НС, согласно установленной законом резолюции, в основе которой метод профессора Виктора д’Онти. Он применяется в ряде стран – при определении представительства политических групп в различных органах Совета Европы. Описанное изменение даст возможность представленным в НС политическим силам, в том числе оппозиции, по четким правилам на срок полномочий НС распределить между собой должности  председателей и зампредседателей постоянных комиссий НС, что для малочисленных оппозиционных фракций – стабильная гарантия иметь представителя на этих важных должностях.
2) Определенное число членов комиссии, проголосовавшее против заключения постоянной комиссии,   получает возможность представить в НС свое мнение в содокладе, что создает возможность, особенно для оппозиционных депутатов, иметь более длительное время для представления своей позиции в НС (предоставляемое для содоклада  время – 20 минут, для выступлений – 7 минут) и отвечать на вопросы депутатов, право на которое выступающий, в том числе   представитель фракции и депгруппы, ныне не имеет (отвечая на вопросы докладчик получает дополнительную возможность и время для раз’яснения своей позиции).
3) оппозиционная  фракция  получает возможность на одном заседании каждого второго четырехдневного заседания очередной сессии поставить на обсуждение со своей стороны считающийся чрезвычайным один вопрос. Эта поправка дает оппозиционной фракции серьезную возможность включать в повестку дня НС и обсуждать вопросы во внеочередном порядке  (ныне для внесения во внеочередном порядке в повестки дня очередной сессии НС и четырехдневки проекта решения НС или созыва внеочередной сессии  или заседания требуется  согласие не менее одной трети от общего числа депутатов, что для малочисленной фракции почти непреодолимая преграда).
4) При обращении с вопросами к правительству, депутаты оппозиционных фракций получают право на первоочередность (ныне вопросы задаются в течение одного заседания НС – в порядке записи в очередь для получения письменных ответов и устных вопросов).
Положительное заключение  профильной Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам  представил А.Шахбазян, подчеркнув важность повышения роли и значения оппозиции законодательным путем – это не то же, что предоставляемое парламентским большинством по доброй воле право, что где-то также оскорбительно.
Вице-спикер НС Г.Карапетян во внеочередном выступлении приветствовал представление властной политической силой законопроекта, которым оппозиции предоставляется арена для парламентской работы, - проект хоть и несколько запоздалый, однако   вносящий новую культуру политической борьбы и являющийся средством ограждения страны   от потрясений.   Он призвал все политические силы принять законопроект – как   первый шаг к внедрению новой политической культуры, которую последовательно следует развивать.
Представляя точку зрения фракции “Наследие”, Л.Алавердян заметила, что если бы эти робкие шаги парламентского большинства не были бы отзвуком на трагические события и были бы  сделаны несколько лет тому назад, возможно и явились бы беспрецедентным шагом.  Это нельзя рассматривать как “акт доброй воли” со стороны большинства, а прежде всего как средство повышения эффективности  работы НС, так как процедурные права даются оппозиции для эффективности управления. Если сегодня не предпринять твердых  шагов, окажемся свидетелями фрагментарных, частных решений, не соответствующих требованиям общества. “Наследие” полагает, что следует дать системные решения – для  осуществления надзорных функций оппозиции.
В заключительном выступлении Д.Арутюнян отметил, что этот проект не обусловлен президентскими выборами и событиями 1 марта. Его нельзя считать также милостью большинства, выказанной меньшинству, – это  всего лишь орудие для эффективной организации работ в НС посредством политической дискуссии и обусловлено необходимостью обеспечения полноценных условий для проявления плюрализма мнений в ходе обсуждений законодательных  актов и выдвижения альтернативных решений   вопросов. Г-н Арутюнян заверил также, что авторы готовы обсуждать этот проект со всеми политическими силами  и включить разумные предложения.
НС обсудило также вопрос избрания ученых-юристов – членов   Совета правосудия РА.
За НС сохранено право избрания 2 ученых-юристов – членов Совета правосудия РА, однако парламенсткие политические силы коалиции на эту должность представили пока что лишь кандидатуру   Г.Бадиряна.
Кандидат представил выполненную им работу в этой области, напомнив, что более года был членом Совета правосудия РА, хорошо осведомлен о работе совета, и заверил, что использует свой опыт и знания  для оправдания доверия своих избирателей.
Д.Арутюнян заметил, что кандидат прекрасно осознает необходимость независимости судебной власти и призвал голосовать в его пользу, а Л.Алавердян выразила надежду, что выдвинутое коалицией лицо не разочарует общество.
Депутаты НС обсудили представленный во втором чтении законопроект “О внесении дополнений в закон РА “Об утверждении годовой и комплексной программ мер по восстановлению, сохранению, воспроизводству и использованию экосистемы озера Севан”.
Председатель Госкомитета водного хозяйства Министерства территориального управления РА А.Андреасян сообщил, что депутаты НС В.Бостанджян, В.Даллакян и Н.Зограбян после первого чтения предложили сократить попуски воды из Севана с намеченных 289 млн кубометров до 220, однако в итоге дебатов приняты 240 млн кубометров. Автор пошел также навстречу предложению депутатов А.Баблояна и М.Минасяна и добавили в проекте абзац, согласно которому экспертная комиссия по охране оз.Севан в ходе реализации программы осуществит экспертные исследования, итоги которых представит Правительству РА и НС.
Положительную точку зрения  профильной Постоянной комиссии НС по социальным вопросам, здравоохранению и охране природы представил зампредседателя комиссии М.Минасян, который сообщил также о детальном обсуждении  вопроса в комиссии и с соответствующими специалистами и заверил в том, что  предусмотренное количество попусков воды на сельскохозяйственные нужды не будет угрожать экосистеме озера Севан.
В соответствии со статьей 58 закона “Регламент НС”, НС разрешило заместителю председателя экспертной комиссии по охране озера Севан НАН РА  Р.Оганесяну участвовать в заседании и   выступить на нем. Г-н Оганесян сообщил, что по вопросу, обсуждавшемуся в комиссии полтора месяца, пришли к соответствующему заключению. В течение этого года попуски воды из Севана уже составили около 70 млн кубометров – комиссия  в итоге дебатов пришла к заключению, что общее количество попусков воды не должно превысить 240 млн кубометров.
Депутаты НС обсудили также в третьем чтении законопроекты “Об алкогольных напитках из виноградного сырья”, “О фураже”,  “О собственности членов жилищных кооперативов, имеющих недействительные уставные документы”, “О статусе индивидуальных жилых домов, не сохранивших документов, подтверждающих право в городе Ереване”, “О фирменных наименованиях”, “Об изобретениях, полезных моделях и промышленных образцах” (пакет).