Հունիսի 26-ին կշարունակվի ԱԺ առաջին նստաշրջանը
Հունիսի 26-ին, ժամը 10-ից կշարունակվի չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը`  օրակարգում ունենալով ՀՀ կառավարության գործունեության ծրագրի հաստատումը:
Հունիսի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արիստոմեն Վարուդակիսին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Համաշխարհային բանկի եւ Ազգային ժողովի համագործակցության խնդիրները: Նշելով, որ 2000 թ., երբ ՀԲ գրասենյակի տնօրենը Հայաստանում Օուեյս Սաադաթն է...
Տեղի ունեցավ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի առաջին նիստը
Հունիսի 25-ին տեղի ունեցավ ԱԺ եվրոպական  ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի առաջին նիստը` օրակարգում ունենալով հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի  ընտրությունը եւ հանձնաժողովի կանոնակարգի հաստատումը: Նիստը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ավետ Ադոնցը:ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական ...

On June 26 the First Session of the National Assembly to Continue
On June 26 from 10a.m. the first session of the National Assembly of the fourth convocation will continue, having on the agenda the approval of the activity programme of the Government of the Republic of Armenia.
On June 25 Mr. Tigran Torosyan, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia received Mr. Aristomene Varoudakis, World Bank (WB) Armenian Office Manager.Cooperation issues of the World Bank and the National Assembly were debated during the meeting. Having noted that in 2000, whe...
First Meeting of the NA Standing Committee on European Integration Takes Place
On June 25 the first meeting of the NA Standing Committee on European Integration took place. On the agenda were the election of the Deputy Chairman of the Committee and the approval of the Rules of Procedure of the Committee. The meeting was presided by the Chairman of the Committee Mr. Avet Adonts...