Հունիսի 25-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արիստոմեն Վարուդակիսին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Համաշխարհային բանկի եւ Ազգային ժողովի համագործակցության խնդիրները: Նշելով, որ 2000 թ., երբ ՀԲ գրասենյակի տնօրենը Հայաստանում Օուեյս Սաադաթն էր եւ մեծ թվով չվավերացված համաձայնագրեր կային, ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հիշեցրեց, որ կարճ ժամանակում այդ խնդիրը լուծվեց եւ համագործակցության լավ հիմքեր դրվեցին, որը եւ հետագայում հաջողությամբ շարունակվեց: Չորրորդ գումարման Ազգային ժողովը եւս պատրաստ է խորացնել համագործակցությունը, որն առաջին հայացքից միայն նեղ շրջանակներ ունի` համաձայնագրերի վավերացում, իրականում ընդգրկելով նաեւ տնտեսական զարգացման հարցերի քննարկումը:
Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արիստոմեն Վարուդակիսը շնորհավորեց ԱԺ նախագահին` այդ պաշտոնում ընտրության եւ լավագույն խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման կապակցությամբ` նշելով, որ Համաշխարհային բանկն այժմ ձեռնամուխ է եղել երկրի օժանդակության ռազմավարության մշակմանը 2009-2014 թվականների համար, որովհետեւ 2008-ին ավարտվում է գործող ծրագիրը: Նախկինում եւս ՀԲ-ն ծավալուն աշխատանք է կատարել տնտեսական աճի, աղքատության նվազեցման, սոցիալական ապահովության, աշխատատեղերի ստեղծման, կրթության ոլորտներում: 2009-2014 թթ. ծրագրի մշակման համար ակտիվ քննարկումներ են լինելու ԱԺ-ի, կառավարության, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, փոխվելու է ՀԲ-ի քաղաքականությունը` քանի որ վերջին տարիներին Հայաստանն ապահովում է կայուն տնտեսական աճ, Զարգացման եւ վերակառուցման եվրոպական բանկից լրացուցիչ վարկեր ստանալու հնարավորություն կունենա, բայց կնվազի արտոնյալ վարկերի ստացման հնարավորությունը: Պարոն Վարուդակիսի գնահատմամբ` ՀԲ-ի եւ կառավարության խնդիրն է լինելու որոշարկել այն ոլորտները, ուր կուղղվեն արտոնյալ վարկերը: Երկրի օժանդակության ռազմավարության 2009-2014 թթ. ծրագրի մշակման աշխատանքներում պարոն Վարուդակիսը կարեւորեց ԱԺ  նախագահի եւ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հետ համագործակցությունը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, նշելով, որ Ազգային ժողովի հետ համագործակցության արդյունքում տարիների ընթացքում հասարակության մեջ դրական փոփոխություններ է կրել նաեւ Համաշխարհային բանկի իմիջը`  իբրեւ Հայաստանի տնտեսական զարգացմանն աջակցող կառույցի, համագործակցության պատրաստակամություն հայտնեց` կարեւորելով ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում քննարկումները` նախքան ծրագրի վերջնական մշակումը: Պարոն Թորոսյանը նշեց, որ  2005-ի սահմանադրական բարեփոխմամբ մեծացել են եւ չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի ընտրությամբ ուժի մեջ են մտել քաղաքական փոփոխությունները, եւ երկրի քաղաքական կյանքում մեծացել է Ազգային ժողովի դերակատարությունը: Անկախացումից հետո պետության ձեռնարկած քայլերը նպատակուղղված էին պետական համակարգերի կայացմանը եւ սոցիալական խնդիրները երկրորդ պլան էին մղվել, այժմ` ամրագրված նաեւ երկրի տնտեսական հաջողություններով ու քաղաքական բարեփոխումներով, հնարավորություն է ստեղծվել սոցիալական խնդիրների լուծման համար` ապահովելով ժողովրդի կենսամակարդակի բարձրացումը: Այս համապատկերում` երբ Հայաստանը թեւակոխել է զարգացման նոր փուլ, կարելի է հանգիստ վերաբերվել արտոնյալ վարկերի ծավալների մեծացմանը:
Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Արիստոմեն Վարուդակիսը կարեւորեց բարեփոխումների երկրորդ փուլի հաջողությունը` նշելով, որ «Աղքատության հաղթահարման ռազմավարության» ծրագրով տրվող չորրորդ վարկի շրջանակներում քայլեր են ձեռնարկվում բարեփոխելու հարկային եւ մաքսային վարչարարությունը: Այս ոլորտում եւս կարեւորվեց ԱԺ-ի հետ համագործակցությունը: «Աղքատության հաղթահարման ռազմավարության» շրջանակներում ծավալուն աջակցություն է տրամադրվում սոցիալական աջակցությանը` կենսաթոշակների բարձրացման նպատակով: Բացի այդ` Արժույթի միջազգային հիմնադրամի հետ ՀԲ-ն աշխատում է հարկային նոր օրենսգրքի մշակման վրա, որը թույլ կտա բարելավել հարկային հավաքագրումները: ՀԲ-ն նաեւ օժանդակում է Կենտրոնական բանկին` կապիտալի շուկայի զարգացման կայուն հիմքերի ստեղծման համար: Ներդրումային ծրագրեր են գործում կապի եւ տրանսպորտի նախարարության հետ` Երեւանի երթուղային ծրագրի մշակման, նաեւ` երկաթուղու ենթակառուցվածքների բարելավման համար: Տարեվերջին կրթության եւ գիտության նախարարության հետ նախատեսվում է կրթության նոր ծրագրի մշակումը: Իսկ առողջապահության եւ դատաիրավական համակարգերի բարեփոխումների ծրագրերը ԱԺ-ն արդեն հաստատել է եւ առաջիկայում պարոն Վարուդակիսը նախատեսում է արդյունքները ներկայացնել ԱԺ:
Գոհունակություն հայտնելով երկրի տնտեսական զարգացմանը ՀԲ-ի աջակցությունից` ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը նշեց, որ այդ ոլորտները բնականաբար Ազգային ժողովի ուշադրության կենտրոնում են եւ ՀԲ-ի ուսումնասիրությունների արդյունքները միշտ հետաքրքիր ու օգտակար են` ընդհանրապես ՀԲ-ի հետ համագործակցության լայն դաշտ է ուրվագծվում եւ համատեղ քննարկումներն առավել կկոնկրետացնեն համագործակցության մեխանիզմները: Պարոն Վարուդակիսը, համաձայնելով ԱԺ նախագահի հետ, կարեւորեց ծրագրերի նախագծման փուլում ԱԺ մշտական հանձնաժողովների հետ աշխատանքը` ակնկալելով պարբերական հանդիպումներ:

On June 25 Mr. Tigran Torosyan, the President of the National Assembly of the Republic of Armenia received Mr. Aristomene Varoudakis, World Bank (WB) Armenian Office Manager.
Cooperation issues of the World Bank and the National Assembly were debated during the meeting. Having noted that in 2000, when the World Bank Office Manager in Armenia was Mr. Owaise Saadat, and there were a great number of non-ratified agreements, the President of the National Assembly Mr. Tigran Torosyan reminded him that the problem was solved in a short period of time and good foundations for cooperation were laid, which had a successful continuation later. The National Assembly of the fourth convocation is also ready to deepen the cooperation, which has narrow frameworks from the first sight: the ratification of the agreements, in reality also including the debate of the economic development issues.
Mr. Aristomene Varoudakis, World Bank Armenian Office Manager, congratulated the President of the National Assembly for being elected in that post and for holding the country’s best parliamentary elections. He noted that the World Bank had now started to elaborate upon its strategy for assisting the country during the years 2009-2014, as the current programme will be completed in 2008. The WB also carried out voluminous works in the spheres of economic growth, poverty reduction, social security, creating jobs and education. There should be active discussions with the representatives of the National Assembly, government, and civil society for the development of the 2009-2014 programmes. The policy of the World Bank will be changed, as during the recent years Armenia provides sustainable economic growth and will have an opportunity of getting additional credits from the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), but the opportunity of getting the privileged credits will reduce. As Mr. Varoudakis estimated, the task of the WB and government will be the spheres, where the privileged credits should be sent. Mr. Varoudakis highlighted the cooperation with the President of the National Assembly and with the standing committees of the National Assembly in elaborating the country's 2009-2014 strategy assistance programme.
Noting that in the result of the cooperation with the National Assembly the image of the WB during the years has undergone positive changes in the society as a structure supporting the economic development of Armenia, Mr. Tigran Torosyan  expressed readiness, highlighting the debates in the standing committees of the National Assembly before the final elaboration of the programme. The President of the National Assembly noted that the political changes have been increased by the constitutional reforms of 2005, and the political changes have been put in force by the election of the National Assembly of the fourth convocation, and the role of the National Assembly has increased in the political life. After the independence the steps undertaken by the state were directed to the establishment of the state system and the social issues have been left behind. Today, enshrined with the economic successes and political reforms an opportunity has been created for the solution of the social problems providing the increase of the people’s living standards. In this context, when Armenia has entered into a new stage of development, the increase of the volumes of the privileged credits can be taken into consideration.
Mr. Aristomene Varoudakis, World Bank Armenian Office Manager, highlighted the success of the second stage of the reforms, noting that steps are taken within the framework of the fourth credit given by the Poverty Reduction Strategy Paper to improve the tax and customs red tape. The cooperation with the National Assembly was also highlighted in this sphere. An extensive support within the framework of Poverty Reduction Strategy Paper is envisaged to provide social assistance, which aims to increase the retirement pensions. Besides, the WB is working on editing the new Tax Code, which will enable to improve the tax collections. The WB also assists the Central Bank in order to create a sustainable base for the development of the capital market. Investment projects are functioning with the Ministry of Transport and Communication for the elaboration of the route project of Yerevan, as well as the improvement of the railway substructures. At the end of the year an elaboration of the new project of education is envisaged with the Ministry of Education and Science. And the reforms in the projects of health care and judicial legal systems the National Assembly has already approved, and in the nearest future Mr. Varoudakis is going to submit the results to the National Assembly.
Expressing satisfaction for the support of the World Bank to the economic development of the country, the President of the National Assembly noted that those spheres are naturally at the center of attention of the National Assembly, and the results of the studies of the World Bank are always interesting and useful. In general, a wide field of cooperation with the World Bank is outlined, and the joint debates will make the mechanisms of cooperation more concrete. Agreeing with the President of the National Assembly, Mr. Varoudakis highlighted the works with the standing committees of the National Assembly during the drafting stage of the programme in expectation of periodical meetings later.