ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի վարչության պարզաբանումը
Չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռա ֆ ֆի Հովհաննիսյանն այսօր նամակով դիմել է երրորդ գումարման ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանին` բացատրելով հունիսի 7-ին գումարվող չորրորդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանին խմբակցության չմասնակցելու պատճառները:
Ըստ պարոն Հովհաննիսյանի` դրանք երկուսն են. նախ, որ իրեն չի ծանուցվել նստաշրջանի հրավիրման մասին, եւ ապա` Սահմանադրական դատարանում այժմ քննվում է մայիսի 12-ի խորհրդարանական ընտրությունների վավերականության հարցը:
Պարոն Թորոսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել պարոն Հովհաննիսյանի հետ եւ նրան ուղարկել է նամակ, որտեղ պարզաբանել է, որ. նախ` պարոն Հովհաննիսյանի նամակը հասցեատիրոջը չի ուղղված, որովհետեւ երրորդ գումարման ԱԺ նախագահը որեւէ առնչություն չունի չորրորդ գումարման ԱԺ խնդիրների հետ, ապա` Հայաստանի Հանրապետությունում չկա նորընտիր խորհրդարանի առաջին նստաշրջանին խմբակցություններին հրավիրելու կամ ծանուցելու ավանդույթ: Եվ` Սահմանադրությունն ու «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքը սահմանում են, թե երբ է տեղի ունենալու այդ նստաշրջանը: Ակնհայտորեն, որեւէ հանգամանքով պայմանավորված չէ ԱԺ առաջին նստաշրջանը հրավիրելու հարցը, այդ թվում` նաեւ Սահմանադրական դատարանում քննարկվող հարցերով:
Հետեւաբար` Սահմանադրության եւ «ԱԺ կանոնակարգ» ՀՀ օրենքի 34-րդ հոդվածի պահանջն է նորընտիր ԱԺ առաջին նստաշրջանը սահմանված ժամկետում գումարելը եւ պատգամավորներին դրանց մասնակցությունը:
Բերված բացատրությունները չեն կարող որեւէ մեկի համար հիմք հանդիսանալ չորրորդ գումարման ԱԺ նստաշրջանի աշխատանքներին չմասնակցելու համար:

Раз’яснение Управления по связям с общественностью НС РА
Руководитель фракции “Наследие” Национального Собрания четвертого созыва Раффи    Ованнисян  сегодня обратился с письмом  к Председателю НС третьего созыва Тиграну Торосяну, об’ясняя причины неучастия фракции в созываемой 7 июня первой сессии Национального Собрания четвертого созыва.
Согласно г-ну Ованнисяну, причины две: прежде всего, он не был уведомлен о созыве сессии, и далее – в Конституционном Суде ныне обсуждается  вопрос  о признании парламентских выборов 12 мая.
Г-н Торосян имел телефонную беседу с г-ном Ованнисяном и направил ему письмо, в котором раз’яснил, что: прежде всего письмо г-на Ованнисяна не по адресу, так как Председатель НС третьего созыва не имеет какой-либо связи с задачами НС четвертого созыва, далее – в Республике Армения нет традиции приглашения или извещения фракций на первую сессию новоизбранного парламента. И Конституция, и  закон РА “Регламент НС” определяют, когда должна состояться эта сессия. Очевидно, что вопрос созыва первой сессии НС не обусловлен каким-либо обстоятельством, в том числе и вопросами, обсуждаемыми в Конституционном Суде.
Следовательно, требование Конституции и 34-й статьи закона “Регламент НС” – созыв в установленный срок первой сессии новоизбранного НС и участие в ней депутатов.
Приведенные об’яснения не могут служить основанием для кого-либо игнорировать работу сессии НС четвертого созыва.