ՀՀ ԱԺ եւ ԲՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի երկրորդ նիստը
Փետրվարի 16-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի երկրորդ նիստը:
ՀՀ ԱԺ -ԲՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը բարձր գնահատելով հայ-բելառուսական հարաբերությունները`  կարեւորեց փոխգործակցության զարգացումը երկու խորհրդարանների միջեւ, այս առումով առանձնացնելով միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում: Պարոն Հովհաննիսյանը կարեւորեց նաեւ համագործակցությունը տնտեսության, գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմարդյունաբերության, օդային հաղորդակցության ոլորտներում: ԱԺ փոխնախագահը մտահոգիչ համարեց երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ցածր մակարդակը, նշելով, որ երկու երկրները առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման չօգտագործված ներուժ ունեն, որն օգտակար եւ արդյունավետ կարող է լինել երկու երկրների համար:
ԲՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, ԲՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Սերգեյ Զաբոլոտեցը կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ազգային օրենսդրությունների մերձեցումը եւ օրենսդրական փորձի փոխանակումը: Նշվեց, որ միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը մեծապես նպաստել է փոխհարաբերությունների զարգացմանը: Բարձր գնահատվեց միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի  արդյունավետ աշխատանքը, որը մեծապես կարող է նպաստել իրավապայմանագրային բազայի զարգացմանը, միջռեգիոնալ համագործակցության կայացմանը` երկու երկրների մարզերիեւ քաղաքների միջեւ ուղիղ տնտեսական, գիտամշակութային կապերի հաստատմանը, կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, տնտեսության, գիտության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության ոլորտներում: Կարեւորվեց նաեւ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման հնարավորությունը:
ԱԺ պատգամավոր, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Մանվել Բադեյանը խոսեց տնտեսական համագործակցության կարեւորության մասին, նշելով, որ անհրաժեշտ է տնտեսական փոխգործակցությունը երկու երկրների միջեւ հասցնել քաղաքական համագործակցության մակարդակին: Նա նույնպես անհրաժեշտ համարեց փոխգործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների, շինարարության ոլորներում, ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացումը, քանի որ ստեղծված է համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտ եւ այս առումով խոչընդոտներ չկան:
Բելառուսի խորհրդարանի օրենսդրության եւ դատաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Արխիպովն իր ելույթում անդրադարձավ երկու երկրների միջեւ ստեղծված իրավապայմանագրային դաշտին, նշելով, որ ստորագրվել են բազմաթիվ երկկողմեւ բազմակողմ համաձայնագրեր, որոնք հնարավորություն են ստեղծում երկու երկրներին զարգացնել փոխշահավետ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով: Տնտեսական համագործակցության բնագավառում եղած խնդիրները լուծելու եւ երկկողմ կապերի ամրապնդման նպատակով1999 թ. ստեղծվել է առեւտրատնտեսական հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողով, որի գործունեության ընթացքում ստորագրվել են տնտեսական համագործակցության բնագավառին վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր: Երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության համատեքստում կարեւորվեց միջռեգիոնալ համագործակցությանզարգացումը: ԱյստեղԲելառուսից ներգրավված են Մինսկի, Վիտեբսկի, Գրոդնոյի եւ Գոմելի մարզերը, Հայաստանից` Սյունիքի, Կոտայքի, Արարատի եւ Տավուշի մարզերը, ինչպես նաեւ Երեւան-Մինսկ եւ Ժոդինո-Քաջարան քաղաքները: Հետագա փոխգործակցության զարգացմանառումով կարեւորվեց գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների համակարգված աշխատանքը:
ՀՀ ԱԺ եւ ԲՀ ԱԺ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր միջազգային խորհրդարանական կառույցներում երկու երկրների համագործակցությանը: Թեմայի շուրջ ելույթ ունեցան հանձնաժողովի համանախագահները:
ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը խոսեց Բելառուսի նկատմամբ կիրառվող ճնշումների մասին` նկատելով, որ միջազգային կառույցներում հաճախ են բախվում չհասկացվածության հիմնախնդրին: Ընդգծելով, որ աշխարհում չկա որեւէ երկիր, որտեղ ժողովրդավարության զարգացմանմակարդակը համապատասխանի որեւէ այլ երկրի պատկերացումներին ու ցանկություններին, ԱԺ փոխնախագահը կարծիք հայտնեց, որ իրականությանը չեն համապատասխանում Բելառուսի` ոչ բավարար ժողովրդավար երկիր լինելու մասին Արեւմուտքից հնչող գնահատականները: Հայաստանի դեպքում ճնշումների պատճառը, ըստ զեկուցողի, ղարաբաղյան հակամարտության չլուծված խնդիրն է, թեեւ բոլորին է հայտնի, որ դրա կարգավորմանը խոչընդոտում է հիմնականում ադրբեջանական իշխանությունների վարքագիծը: Սակայն Ադրբեջանն ունի նավթ եւ գազ, ինչով պայմանավորված էլ միջազգային կառույցներում հաճախ են Հայաստանը եւ Ադրբեջանը դրվում միեւնույն հարթության վրա: Հայաստանի եւ Բելառուսի բարեկամական ավանդույթները,փոխադարձ հետաքրքրություններն ու համակրանքը պարտավորեցնում են լինել միմյանց շահերի նկատմամբ առավել ուշադիր` հատկապես որ երկու երկրներն էլ գտնվում ենպաշտպանության եւ անվտանգության մեկ համակարգում, նշեց Վահան Հովհաննիսյանը: Այսօր հիմնական դաշտը, որտեղ երկու հանրապետությունների խորհրդարանականները կարող են ակտիվ համագործակցել, ԵԱՀԿ ԽՎ-ն է: ԱԺ փոխնախագահը գոհ է այս կառույցի շրջանակներում համագործակցությունից ու փոխադարձ աջակցությունից: ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում Վիեննայում նախատեսվում է քննարկել էներգետիկ անվտանգության հարցը: Վահան Հովհաննիսյանը խոսեց Հայաստանի տնտեսական շրջափակման մասին: Նա բելառուս գործընկերներին փոխանցեց իր ցանկությունը` առավել մեծ ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ Հայաստանի հարաբերություններին: ԱԺ փոխնախագահը պատրաստակամություն հայտնեց իր գործընկերներին տրամադրել Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ նյութեր, որպեսզի նրանք ճիշտ պատկերացում կազմեն խնդրի մասին եւ չառաջնորդվեն Եվրամիության անդամությանը ձգտող Թուրքիայի միակողմանի եւ թյուր մեկնաբանություններով:
Սերգեյ Զաբոլոտեցը լուրջ բացթողում է համարում, որ Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը չունի խորհդարանական կառույց: Բելառուս խորհրդարանականներն այդօրինակ կառույց ստեղծելու առաջարկությամբ դիմել են անդամ-պետությունների ղեկավարներին: Բելառուսական կողմը երբեւէ չի պաշտպանել որեւէ երկիր մեկուսացնելու փորձ:Բելառուսը չի պաշտպանելու նաեւ Հայաստանը մեկուսացնելու կամ շրջանցելու ոչ մի նախագիծ, հայտարարեց Սերգեյ Զաբոլոտեցը:Նրա համոզմամբ, մեկուսացումը կամ որեւէ երկիր չճանաչելը ընդհանուր գործին միայն վնաս է հասցնում:
Խոսելով համագործակցության մասին` հանձնաժողովի բելառուս համանախագահը նշեց ռազմաարդյունաբերական ոլորտը, որտեղ մեծ ներուժ է տեսնում: Այս բնագավառում համատեղ ծրագրեր կան նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Համանախագահն ընդգծեց, որ իրենք պահպանելու են ոչ միայն այսօրվա, այլ նախկինում ձեւավորված` Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների ավանդույթները:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը եզրափակվեց արձանագրության նախագծի քննարկմամբ: Այն օրակարգային հարցերի վերաբերյալ հանձնարարականներ է պարունակում: Համաձայն փաստաթղթի, հաջորդ նիստը կկայանաայս տարվա հոկտեմբերին` Բելառուսում: Կքննարկվի էներգետիկ անվտանգությանն առնչվող հարց:
Արձանագրությունը կստորագրվի փետրվարի 17-ին:
Բելառուսի ԱԺ եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սերգեյ Զաբոլոտեցը եւ անդամները Ազգային ժողովում հանդիպեցին նաեւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ:
Կողմերը բարձր գնահատեցին երկու երկրների հարաբերությունների ներկա մակարդակը, կարեւորեցին միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, փոխգործակցությունը տնտեսության, առեւտրի, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի ոլորտներում: Բելառուսական կողմը շնորհակալություն հայտնեց միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում աջակցության եւ փոխշահավետ համագործակցության համար: Նշվեց, որ չնայած վերջին տարիներին արձանագրվել է ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացում, սակայն այն բավարար չէերկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման առումով:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու երկրների ներքաղաքական իրավիճակին վերաբերող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
16.02.2007
2007թ. փետրվարի 20-ին կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ստորագրել է որոշում`  ըստ որի` ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ 2007 թ. փետրվարի 20-ին, ժամը 12-ին կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: Հայաստանի Հանրապե՟տու՟թյան Ազ՟գա՟՟յին ժո՟ղո՟՟վի...
Հայ-բելառուսական հարաբերությունների զարգացման նպատակադրումով
Փետրվարի 16-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ՀՀ ԱԺ-ԲՀ Աժ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Սերգեյ Զաբոլոտեցի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Բելառուսի դեսպան Մարինա Դոլգոպոլովան: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին միջպետական ու միջխորհրդարանակ...

Second Meeting of Inter-Parliamentary Cooperation Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus
On February 16 the second meeting of the Inter-parliamentary Cooperation Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus was held.
Mr. Vahan Hovhannisyan, Co-chair of the Inter-parliamentary Cooperation Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus and Vice President of the National Assembly, highly assessing the Armenian-Belarusian inter-parliamentary relations, highlighted the development of the mutual cooperation between two parliaments specifying in this context the activity of the inter-parliamentary committee and the cooperation in the international structures. Mr. Hovhannisyan also emphasized the cooperation in the fields of economy, agriculture, high technologies, military industry and air communication. The Vice President of the National Assembly was concerned about the low level of the goods turnover, noting that the two countries have unused potential of the development of the trade relations, which could be useful and productive for both countries.
Mr. Sergei Zabolotets, Co-chair of the Inter-parliamentary Cooperation Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus and Vice President of the National Assembly of the Republic of Belarus, highlighted the inter-parliamentary cooperation, the rapprochement of the national legislations and the exchange of the legislative experience. It was noted that the signing of the agreement on the inter-parliamentary cooperation highly promoted the development of the mutual relations. The productive work of the inter-parliamentary cooperation committee was highly assessed, which could highly promote the development of the legal-contractual basis, the establishment of the inter-regional cooperation, the establishment of the economic, scientific and cultural relations between the regions and cities of two countries, the cooperation in the international structures as well as in the spheres of economy, science, power and agriculture was highlighted. The opportunity of the establishment of the joint ventures was also emphasized.
MP Mr. Manvel Badeyan, member of the Inter-parliamentary Committee, spoke about the importance of the economic mutual cooperation, noting that it is necessary to bring the economic mutual cooperation to the level of the political cooperation. He also considered important the mutual cooperation in the spheres of high technologies, construction, the increase of the volumes of the goods turnover, as an appropriate legal-contractual field was established and there aren’t any obstacles in this aspect.
Mr. Aleksandr Arkhipov, Chairman of the Committee on Legislation and Legal and Judicial Issues, in his speech touched upon the legal-contractual field, established between two countries, noting that numerous bilateral and multilateral agreements were signed, which create an opportunity for both countries to develop mutually advantageous cooperation in different directions. The Armenian-Belarusian Inter-governmental Joint Commission on trade and economic issues was set up in 1999 with the purpose of solving the problems in the sphere of economic cooperation and strengthening of mutual relations, during the activity of which a number of documents related to the economic cooperation were signed.The development of the inter-regional cooperation was highlighted in the context of the bilateral economic mutual cooperation. The regions of Minsk, Vitebsk, Grodno and Gomel from Belarus and the regions of Syunik, Kotayk, Ararat and Tavush from Armenia, as well as the cities Yerevan, Minsk and Zhodino, Kajaran are involved in this. The coordinated work of the executive and legislative bodies in the aspect of the further development of the mutual cooperation was highlighted.
The next issue of the second meeting of the Inter-Parliamentary Cooperation Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus referred to the cooperation of the two countries in the international parliamentary structures. The Co-chairs took the floor on the theme.
Mr. Vahan Hovhannisyan, Vice President of the National Assembly, talked on pressures applied towards Belarus, noting that there is often a collision when there is a misunderstood issue in the international structures. Stressing that there is not a country in the world, where the level of the development of democracy complies with the notions and wishes of other country, the Vice President of the National Assembly expressed hope that the assessments sounded from the West, on Belarus of not being a sufficient democratic country does not correspond to the reality. The cause of the pressures in case of Armenia, according to the speaker, is the unsolved conflict of Karabakh, though everybody knows that the behaviour of the Azerbaijani authorities hampers its regulation. But Azerbaijan has oil and gas, which causes Armenia and Azerbaijan to be on the same plane in the international structures. The friendly traditions, mutual interests and sympathy of Armenia and Belarus oblige to be more attentive towards each others’ interests, especially when the two countries are in one system of defense and security, noted Mr. Vahan Hohannisyan. Today, the basic field, where the parliaments of the two countries can have an active cooperation, is the OSCE PA. The Vice President of the National Assembly is pleased with the cooperation and mutual support within the framework of this structure. The issue of energy security will be discussed in the Winter Meeting of OSCE PA in Vienna. Mr. Vahan Hovhannisyan talked about the economic blockade of Armenia. He conveyed his wish to his Belarus partners to give more attention to mutual relations of Azerbaijan and Turkey with Armenia. The Vice-President of the National Assembly expressed readiness to give materials about the Armenian Genocide to his colleagues in order to have true understanding about the problem and not be guided by unilateral and false comments of Turkey, aspiring to become a member of the European Union.
Mr. Sergei Zabolotets considers a serious omission that the Organization of Collective Security Treaty (OCST) has not a parliamentary structure. The Belarus MPs addressed the leaders of the member-countries a proposal of setting up a similar structure. The Belarusian side has never protected any attempt of isolating any country. Belarus will not protect any project on isolation or detour of Armenia too, declared Mr. Sergei Zabolotets. As he assured, the isolation or non-recognition of any country only causes harm to the common cause.
Talking on cooperation, the Belarus co-chairman noted the military-industrial sphere, where he sees a big potential. There are joint programs in this sphere also with the Russian Federation. The Co-chairman emphasized, that they will preserve not only today's, but also earlier shaped traditions of friendship with Armenia.
The second meeting of Inter-parliamentary Cooperation Committee was completed with the discussion of the draft protocol. It contains assignments on the issues of the agenda. According to the document, the next meeting will take place in October of this year in Belarus. Issues on energy security will be discussed.
The protocol will be signed on February 17.
Mr. Sergei Zabolotets Co-chairman of the Inter-parliamentary Cooperation Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus, Vice President of the National Assembly of the Republic of Belarus, and the members in the National Assembly met with Mr. Armen Roustamyan, Chairman of the NA Standing Committee on Foreign Relations and with the members of the committee.
The sides highly assessed the current level of relations of the two countries, emphasized the importance of activation of inter-parliamentary ties, cooperation in the international structures, partnership in the spheres of economy, trade, high technologies, agriculture and energy. The Belarus side expressed gratitude for support in the international parliamentary organizations and for mutually advantageous cooperation. It was noted, that despite the growth of the volumes of goods turnover recorded in recent years, it is not sufficient in the sense of bilateral development of economic relations.
Other issues of bilateral interest and referring to inner political situation of the two countries were also discussed during the meeting.
16.02.2007
Special Session in National Assembly to be Held on February 20, 2007
Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly of the Republic of Armenia, has signed a decree, according to which, by Article 70 of the Constitution, on the initiative of the RA Government, a special session of the National Assembly of the Republic of Armenia will be convened on ...
With the Aim to Develop Armenian-Belarusian Relations
On February Mr. Tigran Torosyan, President of the National Assembly, received the delegation headed by Mr. Sergei Zabolotets, Co-chairman of the Inter-parliamentary Cooperation Committee of the National Assembly of the Republic of Armenia and the National Assembly of the Republic of Belarus. Mrs. Ma...