ՀՀ ԱԺ եւ ԲՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի երկրորդ նիստը
Փետրվարի 16-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցավ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի երկրորդ նիստը:
ՀՀ ԱԺ -ԲՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը բարձր գնահատելով հայ-բելառուսական հարաբերությունները`  կարեւորեց փոխգործակցության զարգացումը երկու խորհրդարանների միջեւ, այս առումով առանձնացնելով միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը եւ համագործակցությունը միջազգային կառույցներում: Պարոն Հովհաննիսյանը կարեւորեց նաեւ համագործակցությունը տնտեսության, գյուղատնտեսության, բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմարդյունաբերության, օդային հաղորդակցության ոլորտներում: ԱԺ փոխնախագահը մտահոգիչ համարեց երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ցածր մակարդակը, նշելով, որ երկու երկրները առեւտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման չօգտագործված ներուժ ունեն, որն օգտակար եւ արդյունավետ կարող է լինել երկու երկրների համար:
ԲՀ ԱԺ-ՀՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ, ԲՀ Ազգային ժողովի ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Սերգեյ Զաբոլոտեցը կարեւորեց միջխորհրդարանական համագործակցությունը, ազգային օրենսդրությունների մերձեցումը եւ օրենսդրական փորձի փոխանակումը: Նշվեց, որ միջխորհրդարանական համագործակցության համաձայնագրի ստորագրումը մեծապես նպաստել է փոխհարաբերությունների զարգացմանը: Բարձր գնահատվեց միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի  արդյունավետ աշխատանքը, որը մեծապես կարող է նպաստել իրավապայմանագրային բազայի զարգացմանը, միջռեգիոնալ համագործակցության կայացմանը` երկու երկրների մարզերիեւ քաղաքների միջեւ ուղիղ տնտեսական, գիտամշակութային կապերի հաստատմանը, կարեւորվեց համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, տնտեսության, գիտության, էներգետիկայի, գյուղատնտեսության ոլորտներում: Կարեւորվեց նաեւ համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման հնարավորությունը:
ԱԺ պատգամավոր, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամ Մանվել Բադեյանը խոսեց տնտեսական համագործակցության կարեւորության մասին, նշելով, որ անհրաժեշտ է տնտեսական փոխգործակցությունը երկու երկրների միջեւ հասցնել քաղաքական համագործակցության մակարդակին: Նա նույնպես անհրաժեշտ համարեց փոխգործակցությունը բարձր տեխնոլոգիաների, շինարարության ոլորներում, ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացումը, քանի որ ստեղծված է համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտ եւ այս առումով խոչընդոտներ չկան:
Բելառուսի խորհրդարանի օրենսդրության եւ դատաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսանդր Արխիպովն իր ելույթում անդրադարձավ երկու երկրների միջեւ ստեղծված իրավապայմանագրային դաշտին, նշելով, որ ստորագրվել են բազմաթիվ երկկողմեւ բազմակողմ համաձայնագրեր, որոնք հնարավորություն են ստեղծում երկու երկրներին զարգացնել փոխշահավետ համագործակցությունը տարբեր ուղղություններով: Տնտեսական համագործակցության բնագավառում եղած խնդիրները լուծելու եւ երկկողմ կապերի ամրապնդման նպատակով1999 թ. ստեղծվել է առեւտրատնտեսական հարցերով հայ-բելառուսական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողով, որի գործունեության ընթացքում ստորագրվել են տնտեսական համագործակցության բնագավառին վերաբերող մի շարք փաստաթղթեր: Երկկողմ տնտեսական փոխգործակցության համատեքստում կարեւորվեց միջռեգիոնալ համագործակցությանզարգացումը: ԱյստեղԲելառուսից ներգրավված են Մինսկի, Վիտեբսկի, Գրոդնոյի եւ Գոմելի մարզերը, Հայաստանից` Սյունիքի, Կոտայքի, Արարատի եւ Տավուշի մարզերը, ինչպես նաեւ Երեւան-Մինսկ եւ Ժոդինո-Քաջարան քաղաքները: Հետագա փոխգործակցության զարգացմանառումով կարեւորվեց գործադիր եւ օրենսդիր մարմինների համակարգված աշխատանքը:
ՀՀ ԱԺ եւ ԲՀ ԱԺ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երկրորդ նիստի օրակարգային հաջորդ հարցը վերաբերում էր միջազգային խորհրդարանական կառույցներում երկու երկրների համագործակցությանը: Թեմայի շուրջ ելույթ ունեցան հանձնաժողովի համանախագահները:
ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը խոսեց Բելառուսի նկատմամբ կիրառվող ճնշումների մասին` նկատելով, որ միջազգային կառույցներում հաճախ են բախվում չհասկացվածության հիմնախնդրին: Ընդգծելով, որ աշխարհում չկա որեւէ երկիր, որտեղ ժողովրդավարության զարգացմանմակարդակը համապատասխանի որեւէ այլ երկրի պատկերացումներին ու ցանկություններին, ԱԺ փոխնախագահը կարծիք հայտնեց, որ իրականությանը չեն համապատասխանում Բելառուսի` ոչ բավարար ժողովրդավար երկիր լինելու մասին Արեւմուտքից հնչող գնահատականները: Հայաստանի դեպքում ճնշումների պատճառը, ըստ զեկուցողի, ղարաբաղյան հակամարտության չլուծված խնդիրն է, թեեւ բոլորին է հայտնի, որ դրա կարգավորմանը խոչընդոտում է հիմնականում ադրբեջանական իշխանությունների վարքագիծը: Սակայն Ադրբեջանն ունի նավթ եւ գազ, ինչով պայմանավորված էլ միջազգային կառույցներում հաճախ են Հայաստանը եւ Ադրբեջանը դրվում միեւնույն հարթության վրա: Հայաստանի եւ Բելառուսի բարեկամական ավանդույթները,փոխադարձ հետաքրքրություններն ու համակրանքը պարտավորեցնում են լինել միմյանց շահերի նկատմամբ առավել ուշադիր` հատկապես որ երկու երկրներն էլ գտնվում ենպաշտպանության եւ անվտանգության մեկ համակարգում, նշեց Վահան Հովհաննիսյանը: Այսօր հիմնական դաշտը, որտեղ երկու հանրապետությունների խորհրդարանականները կարող են ակտիվ համագործակցել, ԵԱՀԿ ԽՎ-ն է: ԱԺ փոխնախագահը գոհ է այս կառույցի շրջանակներում համագործակցությունից ու փոխադարձ աջակցությունից: ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային նստաշրջանում Վիեննայում նախատեսվում է քննարկել էներգետիկ անվտանգության հարցը: Վահան Հովհաննիսյանը խոսեց Հայաստանի տնտեսական շրջափակման մասին: Նա բելառուս գործընկերներին փոխանցեց իր ցանկությունը` առավել մեծ ուշադրություն դարձնել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի հետ Հայաստանի հարաբերություններին: ԱԺ փոխնախագահը պատրաստակամություն հայտնեց իր գործընկերներին տրամադրել Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ նյութեր, որպեսզի նրանք ճիշտ պատկերացում կազմեն խնդրի մասին եւ չառաջնորդվեն Եվրամիության անդամությանը ձգտող Թուրքիայի միակողմանի եւ թյուր մեկնաբանություններով:
Սերգեյ Զաբոլոտեցը լուրջ բացթողում է համարում, որ Կոլեկտիվ անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը չունի խորհդարանական կառույց: Բելառուս խորհրդարանականներն այդօրինակ կառույց ստեղծելու առաջարկությամբ դիմել են անդամ-պետությունների ղեկավարներին: Բելառուսական կողմը երբեւէ չի պաշտպանել որեւէ երկիր մեկուսացնելու փորձ:Բելառուսը չի պաշտպանելու նաեւ Հայաստանը մեկուսացնելու կամ շրջանցելու ոչ մի նախագիծ, հայտարարեց Սերգեյ Զաբոլոտեցը:Նրա համոզմամբ, մեկուսացումը կամ որեւէ երկիր չճանաչելը ընդհանուր գործին միայն վնաս է հասցնում:
Խոսելով համագործակցության մասին` հանձնաժողովի բելառուս համանախագահը նշեց ռազմաարդյունաբերական ոլորտը, որտեղ մեծ ներուժ է տեսնում: Այս բնագավառում համատեղ ծրագրեր կան նաեւ Ռուսաստանի Դաշնության հետ: Համանախագահն ընդգծեց, որ իրենք պահպանելու են ոչ միայն այսօրվա, այլ նախկինում ձեւավորված` Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերությունների ավանդույթները:
Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի երկրորդ նիստը եզրափակվեց արձանագրության նախագծի քննարկմամբ: Այն օրակարգային հարցերի վերաբերյալ հանձնարարականներ է պարունակում: Համաձայն փաստաթղթի, հաջորդ նիստը կկայանաայս տարվա հոկտեմբերին` Բելառուսում: Կքննարկվի էներգետիկ անվտանգությանն առնչվող հարց:
Արձանագրությունը կստորագրվի փետրվարի 17-ին:
Բելառուսի ԱԺ եւ Հայաստանի Ազգային ժողովի համագործակցության հանձնաժողովի համանախագահ Սերգեյ Զաբոլոտեցը եւ անդամները Ազգային ժողովում հանդիպեցին նաեւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի եւ հանձնաժողովի անդամների հետ:
Կողմերը բարձր գնահատեցին երկու երկրների հարաբերությունների ներկա մակարդակը, կարեւորեցին միջխորհրդարանական կապերի ակտիվացումը, համագործակցությունը միջազգային կառույցներում, փոխգործակցությունը տնտեսության, առեւտրի, բարձր տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, էներգետիկայի ոլորտներում: Բելառուսական կողմը շնորհակալություն հայտնեց միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններում աջակցության եւ փոխշահավետ համագործակցության համար: Նշվեց, որ չնայած վերջին տարիներին արձանագրվել է ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացում, սակայն այն բավարար չէերկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման առումով:
Հանդիպմանը քննարկվեցին երկու երկրների ներքաղաքական իրավիճակին վերաբերող եւ երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր եւս:
16.02.2007
2007թ. փետրվարի 20-ին կգումարվի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը ստորագրել է որոշում`  ըստ որի` ՀՀ Սահմանադրության 70-րդ հոդվածի համաձայն` ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ 2007 թ. փետրվարի 20-ին, ժամը 12-ին կգումարվի ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով: Հայաստանի Հանրապե՟տու՟թյան Ազ՟գա՟՟յին ժո՟ղո՟՟վի...
Հայ-բելառուսական հարաբերությունների զարգացման նպատակադրումով
Փետրվարի 16-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց ՀՀ ԱԺ-ԲՀ Աժ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Սերգեյ Զաբոլոտեցի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր Հայաստանում Բելառուսի դեսպան Մարինա Դոլգոպոլովան: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին միջպետական ու միջխորհրդարանակ...

Второе заседание Комиссии межпарламентского сотрудничества НС РА и НС РБ
16 февраля  в Национальном Собрании состоялось второе заседание Комиссии межпарламентского сотрудничества (КМС) Национального Собрания  Республики Армения  и Национального Собрания   Республики Беларусь.
Сопредседатель КМС НС РА и НС РБ, заместитель председателя НС Ваан Ованнисян, высоко оценивая армяно-белорусские отношения, подчеркнул важность развития отношений между двумя парламентами, выделив в этом аспекте деятельность межпарламентской комиссии и сотрудничество в международных структурах. Г-н Ованнисян отметил также важность сотрудничества в сферах экономики, сельского хозяйства, высоких технологий, военно-промышленной, авиасообщения. Вице-спикер НС выразил озабоченность  низким уровнем товарооборота между двумя странами, отметив, что налицо неиспользованный потенциал развития их торгово-экономических отношений, что может быть полезно и эффективно для обеих республик.
Сопредседатель КМС НС РА и НС РБ, зампредседателя Палаты представителей НС РБ Сергей Заболотец также подчеркнул важность межпарламентского сотрудничества, сближение национальных законодательств и обмен законодательным опытом. Отмечено было, что подписание  соглашения о межпарламентском сотрудничестве в значительной мере способствовало развитию взаимоотношений. Высоко была оценена эффективная  работа КМС, которая существенно может содействовать развитию договорно-правовой базы, становлению межрегионального сотрудничества – установлению прямых  экономических, научно-культурных связей  между областями и городами двух стран; подчеркнута была важность сотрудничества в международных структурах, в сферах экономики, науки, энергетики, сельского хозяйства. Отмечена была также возможность создания совместных предприятий.
Депутат НС, член КМС Манвел Бадеян говорил о важности экономического сотрудничества, отметив, что экономическое взаимодействие между двумя странами необходимо довести до уровня  политического сотрудничества. Он также считает необходимым взаимодействие в области высоких технологий, строительства, рост об’емов товарооборота, так как создано соответствующее договорно-правовое поле  и в этом аспекте нет препон.
Председатель Постоянной комиссии по законодательству и судебно-правовым вопросам  парламента Беларуси Александр Архипов в своем выступлении обратился к созданному между двумя странами договорно-правовому полю, отметив, что  подписано множество  двусторонних и многосторонних соглашений, которые создают возможности для двух стран развивать взаимовыгодное сотрудничество в различных направлениях. С целью разрешения  имеющихся проблем в сфере экономического сотрудничества и укрепления двусторонних отношений в 1999 г. создана армяно-белорусская межправительственная совместная  комиссия по торгово-экономическим вопросам, в период деятельности которой подписан ряд документов, касающихся сферы экономического сотрудничества. В контексте двустороннего экономического взаимодействия подчеркнута важность  межрегионального сотрудничества. Здесь от Беларуси вовлечены Минская, Витебская, Гродненская и Гомельская области, от Армении – Сюникская, Котайкская, Араратская и Тавушская области, а также города Ереван – Минск  и Жодино – Каджаран.  В плане дальнейшего развития взаимодействия  подчеркнута важность скоординированной работы исполнительных и законодательных органов.
Следующий вопрос повестки дня  второго заседания КМС НС РА и НС РБ касался сотрудничества двух стран в международных парламентских структурах. По теме выступили сопредседатели комиссии.
Зампредседателя НС В.Ованнисян говорил об оказываемом на Беларусь давлении, заметив, что в международных структурах часто сталкиваются с проблемой недопонимания. Подчеркнув, что нет в мире какой-либо страны, в которой уровень развития демократии соответствовал бы представлениям и желаниям какой-то другой страны, зампредседателя НС выразил мнение, что звучащие с Запада оценки Беларуси как недостаточно демократической страны не соответствуют действительности. В случае Армении причина давлений, по докладчику, - проблема нерешенности Карабахского конфликта, хотя всем известно, что его урегулированию в основном мешает поведение  азербайджанских властей. Однако Азербайджан имеет нефть и газ, чем и обуславливается то, что зачастую в международных структурах Армения и Азербайджан рассматриваются в одной плоскости. Дружеские традиции Армении и Беларуси, взаимные интересы и симпатии обязывают быть более внимательными в отношении интересов друг друга, особенно, когда обе страны находятся в единой системе обороны и безопасности, отметил В.Ованнисян. Сегодня основное поле, где парламентарии двух республик могут активно сотрудничать, - ПА ОБСЕ. Вице-спикер НС доволен сотрудничеством и взаимной поддержкой в рамках этой структуры. В рамках зимней сессии ПА ОБСЕ в Вене намечается обсудить вопрос энергетической безопасности. В.Ованнисян говорил также об экономической блокаде Армении. Он выразил пожелание белорусским партнерам уделять больше внимания взаимоотношениям Азербайджана и Турции с Арменией. Зампредседателя НС выразил готовность предоставить своим коллегам материалы о геноциде армян, чтобы они имели верное представление о проблеме и не руководствовались бы односторонними и   ложными  комментариями стремящейся стать членом Евросоюза Турции.
Сергей Заболотец считает серьезным упущением отсутствие у ОДКБ парламентской структуры. Белорусские парламентарии обратились к руководителям  государств-членов с предложением создать подобную структуру. Белорусская сторона, заявил С.Заболотец, никогда не защищала какой-либо проект по изоляции или обходу Армении. По его убеждению, изоляция или непризнание какой-либо страны приносят общему делу лишь вред.
Говоря о сотрудничестве, белорусский сопредседатель отметил военно-промышленный комплекс, где видит большой потенциал. В этой сфере есть совместные программы также с Российской Федерацией. Сопредседатель подчеркнул, что они будут сохранять не только сегодняшние, но и ранее сформировавшиеся традиции дружественных отношений с Арменией.
Второе заседание межпарламентской комиссии завершилось  обсуждением проекта протокола. Он содержит рекомендации по вопросам повестки дня. Согласно документу, следующее заседание состоится в октябре этого года – в Беларуси. Будет обсужден вопрос энергетической безопасности.
Протокол будет подписан 17 февраля.
Сопредседатель С.Заболотец и члены КМС НС РБ и НС РА встретились в НС также с председателем Постоянной комиссии НС по внешним сношениям А.Рустамяном и с членами комиссии.
Стороны высоко оценили нынешний уровень отношений двух стран, подчеркнули важность  активизации  межпарламентских связей, сотрудничества в международных  структурах, взаимодействия в сферах экономики, торговли, высоких технологий, сельского хозяйства, энергетики. Белорусская сторона выразила благодарность за содействие в международных парламентских организациях и взаимовыгодное сотрудничество. Отмечено было, что, несмотря на зафиксированный в последние годы  рост об’емов товарооборота, он неудовлетворителен в плане развития двусторонних экономических отношений.
На встрече обсуждались также  касающиеся внутриполитической ситуации в обеих странах и представляющие двусторонний  интерес другие вопросы.
16.02.2007
20 февраля 2007 года будет созвано внеочередное заседание Национального Собрания
Председатель НС РА Тигран Торосян подписал постановление, по которому согласно статье 70 Конституции, 20 февраля 2007 года в 12 00 по инициативе Правительства РА будет созвано внеочередное заседание Национального Собрания по процедуре, установленной Правительством РА. ...
В целях развития армяно-беларусских отношений
16 февраля Председатель НС Тигран Торосян принял делегацию во главе с Председателем Комиссии межпарламентского сотрудничества НС РБ - НС РА Сергея Заболотца. На встрече присутствовала Посол Беларуси в Армении Марина Долгополова. Во время встречи были обсуждены вопросы, касающиеся развития межгосудар...