Արժեւորվեց հայ առաքելական եկեղեցու ազգապահպան դերը
Ազգային ժողովի փետրվարի 7-ի նիստում պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ ընդունեցին «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ  լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագծերը եւ «Ավիացիայի մասին», «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ-ում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթները, «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «ՀՀ դատական օրենսգիրքը գործողության մեջ դնելու մասին», «Մեղրի-Քաջարան գազատարի շինարարության աշխատանքների նկատմամբ հարկային արտոնությունների սահմանման մասին» օրինագծերը, իսկ երկրորդ ընթերցմամբ` «Գործատուների միությունների մասին», «Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» եւ «ՀՀ դատական օրենսգիրք» եւ «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծերը:
Այնուհետեւ շարունակվեցին «Դատախազության մասին» օրենքի եւ համապատասխան երեք օրենքներում փոփոխությունների նախագծերից կազմված փաթեթի քննարկումները:
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռաֆիկ Պետրոսյանը հարակից զեկույցում ընդգծեց, որ օրենքը համապատասխանեցվել է Սահմանադրությանը. մեծացել է դատախազների ինքնուրույնությունը, հստակեցվել է դատախազության կառուցվածքը, կարգավորվել են դատախազներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու չափանիշները:
Առաջին ընթերցման ընթացակարգով օրենսդիրները քննարկեցին պատգամավորներ Գալուստ Սահակյանի, Հերմինե Նաղդալյանի, Գագիկ Մելիքյանի, Սուքիաս Ավետիսյանի, Հենրիկ Աբրահամյանի, Վահե Հակոբյանի, Արմեն Պուրտոյանի եւ Սամվել Նիկոյանի հեղինակած «Գույքահարկի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական նախաձեռնությունը: Նախագծի համահեղինակ Հերմինե Նաղդալյանը տեղեկացրեց, որ օրինագծով նախատեսվում է գույքահարկից ազատել որպես սոցիալական նպաստ հաշմանդամներին տրված փոխադրամիջոցները:
Կառավարությունը դրական եզրակացություն էր տվել օրինագծի ընդունման վերաբերյալ: ԱԺ ֆինանսավարկային, բյուջետային եւ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը եւս դրական էր` այն ներկայացրեց հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանի հեղինակած «Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրինագիծը քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ: Տեղեկացվեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում ԱԺ պատգամավորներ Հրանուշ Հակոբյանից, Վիկտոր Դալլաքյանից եւ Ռա ֆիկ Պետրոսյանից նախագիծը բարելավվող առաջարկություններ են ստացվել, ակտիվ քննարկումներ են եղել կառավարության եւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներկայացուցիչների հետ: Նախագծում տեղ չի գտել ԱԺ պատգամավոր Վահրամ Բաղդասարյանի` օրենքում հայ ավետարանական եւ կաթոլիկ եկեղեցիներին առնչվող դրույթներ ներառելու վերաբերյալ առաջարկությունը, քանի որ օրենքը վերաբերում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հարաբերություններին: ԱԺ նախագահը նշեց, որ հայ առաքելական եկեղեցու առաջնորդներն առաջարկել են օրենքում ներառել երկու եկեղեցիների անունները, ինչը հնարավոր չէ, քանի որ օրենքի շրջանակները սահմանված են Սահմանադրությամբ:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն անդրադարձավ մամուլում հրապարակված մի հոդվածի, որում սուբյեկտիվ հարցադրումներ են արծարծված: Նա շեշտեց, որ օրինագծում ամրագրված` Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եեղեցու ինքնակառավարումը իր նվիրապետության սահմաններում դրույթը եկեղեցու` պետությունից անջատ լինելու ձեւակերպումն է: Օրինագծի հեղինակը ճշգրտեց, որ օրենքով չի պարտադրվում Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու արխիվներում կատարվող աշխատանքները վարձատրել. եկեղեցուն պատկանող մշակութային եւ հոգեւոր արժեքներին առնչվող խնդիրները պետք է լուծի պետությունը: Խորհրդարանի նախագահի համոզմամբ` ազգային ժառանգությունը չպետք է մասնատել: «Այս օրենքի ընդունումը չի բացառում, որ պետությունը կարող է Մխիթարյան միաբանության ստեղծած արժեքների նկատմամբ իր վերաբերմունքը ունենալ, բայց ոչ այս օրենքով, որովհետեւ սա չի վերաբերում Մխիթարյան միաբանությանը, սա վերաբերում է մեր պետությանը եւ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հարաբերություններին, եւ պետությունը չի վարձատրում Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու արխիվներում կատարվող աշխատանքները», -նշեց Տիգրան Թորոսյանը: Եկեղեցու` հուշարձանների տարածքում փոփոխություններ կատարելու, ոչ կրոնական կառույցներ հիմնելու իրավասություններին առնչվող հարցը պետք է լուծվի այլ օրենքներով: Օրենքի հեղինակը գտնում է, որ օրենքը չպետք է լուծի եկեղեցու ակտիվացման եւ դերի բարձրացման հետեւորդների կրոնական սպասարկման խնդիրները, որովհետեւ պետությունը եւ եկեղեցին անջատ են: Որոշ կազմակերպական խնդիրների պատճառով ամուսնությունների գրանցմանն առնչվող 9-րդ հոդվածն ուժի մեջ է մտնելու 2008 թ.-ի հունվարի 1-ից: ԱԺ նախագահի կարծիքով` օրենքը կարեւոր նշանակություն ունի, եւ այս գումարման խորհրդարանը պետք է ընդունի այն մինչ իր լիազորությունների ավարտը:
ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը, ներկայացնելով հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, փաստեց, որ առաջին անգամ է փորձ արվում կարգավորել Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու կարեւորագույն հարաբերությունները:
ԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանն արտահերթ ելույթում կարեւորեց օրինագծի ընդունումը, քանի որ այն ոչ միայն Սահմանադրության պահանջ է, այլեւ կարգավորում է պետության հարաբերությունները այն ինստիտուտի հետ, որը պահպանվել է անգամ հայոց պետականության բացակայության պայմաններում: Պարոն Հովհաննիսյանը քրիստոնեությունը դիտարկեց իբրեւ հայ ժողովրդի մտածելակերպի բաղկացուցիչ մաս: ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրեց, որ պատմության քառուղիներում հայ առաքելական եկեղեցին բաժանվել է կաթոլիկների, ավետարանչականների եւ քաղկեդոնականների: Ըստ նրա` միջնադարում թույլ տված սխալը չպետք է կրկնել եւ հայ եկեղեցին մասնատել, անհրաժեշտ է միավորել ավետարանչական եւ կաթոլիկ եկեղեցու հետեւորդներին: ԱԺ փոխնախագահն այս միավորումը դիտարկում է իբրեւազգային անվտանգության ռազմավարության կարեւորագույն բաղադրիչ: Հաշվի առնելով հայ առաքելական եկեղեցու դերը աղանդների դեմ պայքարում` Վահան Հովհաննիսյանը խորհուրդ տվեց պատգամավորներին իրենց առաջարկությունները փորձել կարգավորել այլ օրենքներով, քանի որ քննարկվող օրինագիծը Սահմանադրության պահանջ է եւ կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու առանձնահատուկ հարաբերությունները:
ԱԺ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանի գնահատմամբ` շահեկան կլիներ «Խղճի եւ կրոնական ազատությունների մասին» ու «Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրինագծերը ներկայացնել փաթեթային տարբերակով: Նա գտնում է, որ հայ առաքելական, կաթոլիկ եւ ավետարանական եկեղեցիները տարանջատելը վտանգ է ազգային միասնության համար: Պատգամավոր Թաթուլ Մանասերյանը, ողջունելով օրենքի նախագծի ընդունումը, կարեւորեց եկեղեցու դերի մեծացումը: Վահրամ Բաղդասարյանն էլ ճիշտ է համարում հայ ավետարանական, առաքելական եւ կաթոլիկ եկեղեցիների միացումը:
ՄԱԿ խմբակցության տեսակետը բարձրաձայնեց խմբակցության ղեկավար Գուրգեն Արսենյանը` փաստելով, որ պետության եւ եկեղեցու հարաբերությունները անհրաժեշտ է կարգավորել օրենքով. Սահմանադրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունը աշխարհիկ պետություն է, եւ եկեղեցին անջատ է պետությունից: Կարեւորելով օրինագծի ընդունումը` նա ընդգծեց, որ հայ եկեղեցին մեր ժողովրդի բազմադարյա պատմության ընթացքում ազգի ինքնության, հոգեւոր եւ մշակութային արժեքների պահպանության առաքելություն է իրականացրել: Ըստ պարոն Արսենյանի` հայ եկեղեցու պատմություն առարկա դասավանդող ուսուցիչների ընտրության գործընթացին վերաբերող դրույթը կարող է դիտարկվել իբրեւ սուբյեկտիվ մոտեցում:
ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանը, եզրափակիչ ելույթում անդրադառնալով ԱԺ պատգամավորների առաջարկներին, նշեց, որ որեւէ հատկանիշով, այդ թվում նաեւ կրոնական, չէր ցանկանա բաժանել հայ ժողովրդի տարբեր հատվածներին եւ այդ համատեքստում դիտարկել ազգային միասնությունը: «Ինձ համար կարեւոր են ոչ միայն Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու հետեւորդները, այլեւ ավետարանական, հայ կաթոլիկ եկեղեցու հետեւորդները, մահմեդական հայերը եւ հայ մարդիկ, որոնք որեւէ դավանանքի հետեւորդներ չեն, այսինքն` ազգային միասնության տեսակետից շատ կարեւոր է, որ բոլոր հայերը միասնական լինեն»,- համոզված է Տիգրան Թորոսյանը: Տեղեկացվեց, որ ամուսնալուծությունների եւ ամուսնությունների խնդիրը քննարկվել է կառավարության ներկայացուցիչների հետ` պարզելով, որ պետության կողմից հատուկ ընթացակարգի կարիք չունի եկեղեցու հռչակած ամուսնալուծության ճանաչումը: Խորհրդարանի նախագահ Տիգրան Թորոսյանի կարծիքով` լրատվամիջոցները ազատ են եկեղեցու դավանաբանության լուսաբանման հարցում: Նրա համոզմամբ` «Խղճի եւ կրոնական ազատությունների մասին» ու «Հայաստանի Հանրապետության եւ Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրինագծերը չպետք է միմյանց շաղկապել:
Պատգամավորներն առաջին ընթերցմամբ քննարկեցին «Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Զինապարտության մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին», «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», «ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծերը, որոնք ներկայացրեց արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը: Օրինագծով ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող 18 տարին լրացած եւ գործունակ յուրաքանչյուր անձ իրավունք ունի դիմել ՀՀ քաղաքացիություն uտանալու համար, եթե վերջին երեք տարիներին մշտապեu բնակվել է Հայաuտանում, կարող է բացատրվել հայերենով եւ ծանոթ է ՀՀ Uահմանադրությանը: ՀՀ քաղաքացիություն uտանալու դիմումը մերժվում է, եթե տվյալ անձն իր գործունեությամբ վնաuում է պետական եւ հաuարակական անվտանգությանը, հաuարակական կարգին, հանրության առողջությանը, բարքերին եւ այլն: ՀՀ քաղաքացիություն uտանալու դիմումի մերժումը կարող է չհիմնավորվել: Եթե ՀՀ քաղաքացիություն ընդունած այլ պետության քաղաքացին մինչ ՀՀ քաղաքացիություն ընդունելը ոչ պակաս, քան 12 ամիս ծառայել է այլ պետության զինված ուժերում կամ այլ պետությունում ոչ պակաս, քան 18 ամիս անցել է այլընտրանքային զինվորական ծառայություն, ապա ազատվում է  պարտադիր զինվորական ծառայությունից` բացառությամբ ՀՀ կառավարության սահմանած պետությունների: Այլ պետության քաղաքացիություն ընդունելու կամ ստանալու դեպքում ՀՀ կառավարության լիազոր մարմնին չհայտնելու դեպքում նախատեսվում է երեքից հինգ տարի ժամկետով ազատազրկում, եթե քաղաքացին հավակնում է զբաղեցնել այլ պետության քաղաքացի հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիներին օրենքով արգելված պաշտոն: Նախատեսվում է ընտրություններ իրականացնել միայն ՀՀ տարածքում:
«Քաղաքացիության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթի քննարկումները կշարունակվեն Ազգային ժողովի փետրվարի 8-ի նիստում:
07.02.2007
Թուրքմենստանի դեսպանը Ազգային ժողովում
Փետրվարի 7-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Տիգրան Թորոսյանն ընդունեց Հայաստանում Թուրքմենստանի դեսպան Խիդիր Սապարլիեւին`  դեսպանական առաքելության ավարտի կապակցությամբ: Աժ նախագահը շնորհակալություն հայտնեց դեսպանին` կարճ, բայց արդյունավետ համագործակցության համար, նշելով, որ նա նպաստեց երկու երկրների փոխհարաբեր...

Оценена роль Армянской Апостольской Церкви в сохранении нации
7 февраля на заседании  НС депутаты приняли в первом чтении законопроекты “О внесении дополнений и изменений в закон РА “О безопасности дорожного движения”, “О внесении изменений и дополнений в закон РА “О Полиции”, “О внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях” и пакеты законопроектов “Об авиации”, “О внесении изменений в закон РА “О лицензировании”, “О внесении изменений в закон РА “О госпошлине”, “О внесении дополнения в закон РА “Об организации и проведении проверок в РА”, “О внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях” и “О внесении дополнения в Уголовно-процессуальный кодекс РА”, законопроекты “О внесении дополнений и изменений в Гражданский кодекс РА”, “О введении в действие Судебного кодекса РА”, “Об установлении налоговых льгот в строительстве газопровода Мегри-Каджаран”, а во   втором чтении – проекты законов “Об ассоциации работодателей”, “О внесении изменений в закон РА “О торговле и услугах”, “О внесении дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях”, “Судебный кодекс РА” и “О внесении дополнения и изменения в закон РА “О воинской обязанности”.
Затем были продолжены дебаты по пакету, состоящему из закона «О Прокуратуре” и проектам изменений в  трех соответствующих законах.
Председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Р.Петросян в содокладе подчеркнул, что закон приведен в соответствие с Конституцией.
В первом чтении депутаты обсудили законодательную инициативу депутатов Г.Саакяна, Э.Нагдалян, Г.Меликяна, С.Аветисяна, Г.Абрамяна, В.Акопяна, А.Пуртояна и С.Никояна «О внесении дополнения в закон РА “О налоге на имущество”. Правительством было  дано положительное заключение по поводу принятия законопроекта.
Заключение Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным, бюджетным и экономическим вопросам также было позитивным – его представил председатель комиссии Г.Минасян.
Предложенный Председателем НС Т.Торосяном законопроект “Об отношениях Республики Армения и Армянской Апостольской Церкви (ААЦ) “ обсуждался во втором чтении. Сообщено было, что в период между первым и вторым чтениями от депутатов НС Г.Акопян, В.Даллакяна и Р.Петросяна были получены предложения, направленные на его совершенствование, активные дебаты прошли также   с представителями правительства и ААЦ. В проекте не нашло места предложение депутата НС В.Багдасаряна о введении в закон положений, касающихся  армянской евангелической и католической церквей, так как закон затрагивает отношения РА и ААЦ. Председатель НС отметил, что предводители ААЦ предложили внести в закон упоминание названий  двух церквей, что невозможно, потому что рамки закона определены Конституцией.
Председатель НС Т.Торосян обратился к опубликованной в печати статье, в которой подняты суб’ективные вопросы. Он подчеркнул, что закрепленное в законопроекте положение о признании Республикой Арменией  автономности ААЦ в пределах ее духовенства есть оформление отделения церкви от государства. Автор законопроекта уточнил, что законом не обязывается оплачивать работы, проводимые в архивах ААЦ – проблемы, касающиеся принадлежащих церкви культурных и духовных ценностей, должно решать государство. Спикер парламента убежден, что национальное наследие не должно расчленяться. “Принятие этого закона не исключает того, что государство может иметь свое отношение к ценностям, созданным в Конгрегации мхитаристов, однако не этим законом, так как это не касается Конгрегации мхитаристов, - это касается отношений нашего государства и ААЦ, и государство не оплачивает работ, проводимых в архивах ААЦ”, - отметил Т.Торосян. Полномочия церкви в решении вопросов, касающихся изменений на территориях памятников, построек нерелигиозного характера, должны реализовываться другими законами. Автор закона считает, что закон не должен решать задачи религиозного обслуживания последователей активизации церкви и повышения ее роли, так как государство и церковь отделены. Из-за некоторых организационных проблем 9-я статья,  касающаяся регистрации браков, войдет в силу с 1 января 2008 года. По мнению Председателя НС, закон имеет важное значение, и парламент нынешнего созыва должен принять его до истечения срока своих полномочий.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Г.Акопян, представляя положительное заключение комиссии, констатировала, что впервые сделана попытка урегулировать важнейшие отношения Республики Армения и ААЦ.
В своем внеочередном  выступлении вице-спикер НС Ваан Ованнисян подчеркнул важность принятия законопроекта, так как это не только требование Конституции, но и регулирует отношения государства с тем институтом, который сохранился даже в условиях отсутствия армянской государственности. Г-н Ованнисян рассматривает христианство как составную часть образа мышления армянского народа. Зампредседателя НС напомнил, что на путях истории ААЦ разветвилась на  католиков, евангелистов и халкедонитов. По его мнению, допущенная в средние века ошибка не должна быть повторена и армянская церковь вновь разделена, - надо об’единить последователей евангелической и католической церквей. Вице-спикер НС это об’единение рассматривает как важнейший компонент стратегии национальной безопасности.  Учитывая роль ААЦ в борьбе против сект, В.Ованнисян посоветовал депутатам регулировать свои предложения другими законами, так как обсуждаемый законопроект – требование Конституции и регулирует особые отношения РА и ААЦ.
Точку зрения фракции ОТП озвучил руководитель фракции Г.Арсенян, замечая, что отношения государства и церкви необходимо регулировать законом: по Конституции Республика Армения – светское  государство, и церковь отделена от государства.
Председатель НС Т.Торосян, обратившись в заключительном выступлении к предложениям депутатов НС, отметил, что по какому-либо признаку, в том числе религиозному, не хотел бы разграничивать различные части армянского народа и рассматривать в этом контексте национальное единство. “Для меня важны не только последователи ААЦ, но и последователи евангелической и католической церквей, армяне-мусульмане и армяне, не являющиеся последователями какого-либо вероисповедания, то есть с точки зрения национального единства крайне важно, чтобы все армяне были едины”, - убежден Т.Торосян. Сообщено было, что проблема разводов и бракосочетаний обсуждалась с представителями  правительства, - выяснилось, что признание  провозглашенного церковью развода не нуждается в особой процедуре со стороны государства. По мнению спикера парламента, СМИ свободны в освещении теологии церкви. По его убеждению, не следует связывать законопроекты “О свободе совести и религиозных свободах” и “Об отношениях РА и ААЦ”.
Депутаты в первом чтении обсудили представленные министром юстиции РА Д.Арутюняном законопроекты «О внесении изменений и дополнений в закон РА «О гражданстве», «О внесении дополнения в закон РА «О воинской обязанности», «О внесении дополнения в Кодекс  РА об административных правонарушениях», «О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс РА».
Обсуждение законодательного пакета «О внесении изменений и дополнений в закон РА «О гражданстве» будет продолжено на заседании НС 8 февраля.
Согласно Регламенту НС, последнее заседание было посвящено процедуре вопросов-ответов депутаты- правительство.
07.02.2007
Посол Туркменистана в Национальном Собрании
7 февраля Председатель НС РА Тигран Торосян принял посла Туркменистана в Армении Хидира Сапарлиева – в   связи с завершением дипломатической миссии.Председатель НС выразил благодарность послу за кратковременное, но плодотворное сотрудничество, отметив, что он способствовал развитию взаимоо...