Ազգային ժողովը մայիսի 6-ի նիստում շարունակել է 2023 թվականի ՀՀ դատախազության գործունեության մասին հաղորդման քննարկումը:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում պատգամավորներն անդրադարձել են գլխավոր դատախազի տարեկան հաղորդման մեջ արձանագրված խնդիրներին, կառույցի գործունեությանը, համակարգային խնդիրներին ու փոփոխություններին, դատական համակարգի անկախությանը, կրկնակի ստանդարտների կիրարկման անթույլատրելիությանը, ատելության խոսքի դեմ պայքարի համապարփակ մոտեցման սկզբունքներին:
Քննարկվող հարցի վերաբերյալ տեսակետներ են ներկայացրել խմբակցությունների ներկայացուցիչները:
ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել խմբակցության անդամ Արթուր Խաչատրյանը` նշելով, որ ցանկալի կլիներ վիճակագրական տվյալներից բացի հաղորդման մեջ տեղ գտներ նաեւ վերլուծության բաղադրիչը: Նա անդրադարձել է նաեւ սահմանազատման խնդրին` նշելով, որ մինչ օրս չի ներկայացվել, թե ինչ փաստաթղթերի հիման վրա է կատարվում սահմանազատման գործընթացը:
ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը: Նա նշել է՝ ակնհայտ է, որ ամեն ինչ արվում է, որ Հայաստանը ներքաշվի պատերազմի մեջ, ստեղծվի մի իրավիճակ, որպեսզի կարողանան Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանափոխություն իրականացնել: «Ընդհանրապես, իշխանափոխություն իրականացնելու համար, կարծում եմ, որոշ մարդիկ պատրաստ են հոգիները վաճառել, որոշներն էլ արդեն վաճառել են եւ ոչ միայն հոգիները, այլ նաեւ` ինչ-որ հնարավոր է վաճառել: Զարմանում եմ, որ մտածում եք` Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած դեպքերից հետո չի հասկացել ու չի հասկանում` ի՞նչ է տեղի ունենում, ո՞ր ուժերն են ուղղորդվում, ո՞ր ուժերն են ուղղորդում, ինչի՞ համար են ուղղորդում... Նպատակը Հայաստանի Հանրապետություն չունենալն է, կամ ունենալ մի միավոր որեւիցե կազմի, ասենք` Ռուսաստան-Բելառուս կազմի մեջ, որը կունենա հպատակ իշխանություն, ինչպես եղել է 30 տարի»,- ասել է Ալեն Սիմոնյանը` անդրադառնալով կեղծվող ընտրություններին, բանակի թալանին, պաշտոնակռվին, սնանկությանը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ թույլ չեն տալու, որ Հայաստանը կորցնի անկախությունը: «Հայաստանն ունի եւ ունենալու է իր հստակ սահմանները, Հայաստանը լինելու է հավերժ, Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդն է իր ընտրությունը կատարելու»,- նշել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Եզրափակիչ ելույթում գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է պատգամավորների բարձրացրած հարցերին` խոսելով ատելության խոսքի, բռնության կոչի, խուլիգանության, անհամաչափ ուժի կիրառման վերաբերյալ հարցադրումների, արտաքին անվտանգային հարցերի, հանցավորության, բռնության դեպքերի աճի մասին:
«Վստահ եմ, որ յուրաքանչյուրդ ուզում եք մեր հայրենիքը տեսնել անվտանգ, բայց արդյո՞ք հնարավոր է լուծել անվտանգային հարցերը երկրի ներսում, եթե մենք անընդհատ միմյանց հետ խոսում ենք ատելության խոսքով: Պատասխանը միանշանակ է` ոչ»,- նշել է Աննա Վարդապետյանը` հավելելով, որ նույն իրավիճակի հետ բախվում է իրավապահ համակարգում: Նա ընդգծել է, որ հանրային տիրույթում չեն ներքաշվելու որեւէ սադրանքի կամ ոչ իրավական քննարկման, իրավական համակարգին թույլ չի տրվելու ներքաշվելու որեւէ քաղաքական դիսկուրսի մեջ:
«Ազգային ժողովի  կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն` ՀՀ դատախազության գործունեության մասին տարեկան հաղորդումն ընդունվել է ի գիտություն:

6 мая на заседании НС продолжено обсуждение сообщения о деятельности Прокуратуры РА в 2023 г.
Депутаты в ходе обмена мнениями коснулись проблем, отмеченных в годовом сообщении Генпрокуратуры, деятельности структуры, системных проблем и изменений, независимости судебной системы, недопустимости внедрения двойных стандартов, принципов комплексного подхода к борьбе с языком ненависти.
Представители фракций представили свои мнения по обсуждаемому вопросу.
От фракции “Армения” выступил А.Хачатрян, отметивший, что помимо статистических данных желательно было бы включить в сообщение аналитический компонент. Он также коснулся вопроса демаркации, подчеркнув, что пока не представлено, на основании каких документов осуществляется данный процесс.
От фракции "Гражданский договор" выступил Председатель НС А.Симонян. Он отметил, что  явно делается все возможное для вовлечения Армении в войну, создания ситуации для смены власти в РА. "Вообще для осуществления смены власти, полагаю, некоторые готовы продать свои души, а некоторые уже продали, и не только души, но и все, что можно продать. Меня удивляет, что вы думаете, мол, после событий 27 сентября народ РА не понял и не понимает, что происходит, какие силы управляются, какие силы направляют,  для чего направляют? ...Цель – не иметь Республику Армения, или иметь единицу в каком-то составе, скажем, в составе Россия-Беларусь, с подчиненной властью, как было 30 лет", - подчеркнул А.Симонян, обращаясь к фальсифицированным выборам, разграблению армии, борьбе за власть, банкротству.
А.Симонян подчеркнул, что они не допустят, чтобы Армения потеряла свою независимость. "Армения имеет и будет иметь свои четкие границы, Армения будет вечно, народ Республики Армения сделал свой выбор", - заявил спикер НС.
В заключительной речи Генпрокурор А.Вардапетян ответила на поднятые депутатами вопросы – о разжигании ненависти, призывах к насилию, хулиганстве, применении несоразмерной силы, проблемах внешней безопасности, росте преступности и насилия.
"Уверена, каждый из вас желает видеть нашу Родину безопасной, но возможно ли решить вопросы безопасности внутри страны, если мы постоянно общаемся друг с другом на языке ненависти? Ответ однозначен – нет!", - отметила А.Вардапетян, добавив, что с подобной ситуацией сталкивается и в правоохранительной системе. Генпрокурор подчеркнула, что они не будут вовлекаться в какую-либо провокацию или незаконное обсуждение в публичном поле, правовой системе не будет дозволено участие в каком-либо политическом дискурсе.
Согласно конституционному закону “Регламент НС”, ежегодное сообщение о деятельности Прокуратуры РА принято к сведению.