Գործադիրը փոփոխություններ է առաջարկում «Վիճակախաղերի մասին» եւ «Շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին» օրենքներում: ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանը նշել է, որ գործող օրենսդրությամբ լիցենզավորումների նկատմամբ հսկողություն իրականացնում է լիազոր մարմինը՝ Ֆինանսների նախարարությունը:
Վիճակախաղերի, ինչպես նաեւ շահումով խաղերի, ինտերնետ շահումով խաղերի ու խաղատների կազմակերպման լիցենզիա ունեցող անձանց կողմից ժամկետանց հարկային պարտավորություններ ունենալու դեպքում հարկային մարմինն այդ պարտավորությունները ժամկետանց դառնալուն հաջորդող 5 օրվա ընթացքում տեղեկատվություն է տրամադրում լիազոր մարմնին: Այդ տեղեկատվությունը լիցենզիայի գործողությունը կասեցնելու, իսկ մեկ տարվա ընթացքում կրկնվելու դեպքում դադարեցնելու հիմք է: «Խնդիրն այն է, որ անգամ ժամկետանց դառնալու հաջորդ օրը, երբ սուբյեկտը կատարում է  պարտավորությունը, որը կարող է լինել 5.000, 10.000 կամ 20.000 դրամ, միեւնույնն է դա լիցենզիայի գործողության կասեցման հիմք է հանդիսանում»,- պարզաբանել է Արթուր Մանուկյանը: Առաջարկվում է սահմանել 10-օրյա ժամկետ: Այդ ընթացքում, եթե չկատարվեն լիցենզավորման ժամկետանց պարտավորությունները, ապա հարկային մարմինը լիազոր մարմնին տեղեկատվություն կտրամադրի այդ մասին: Նորմը չի վերաբերելու տարեկան պետական տուրքի պարտավորությունների կատարմանը:
ՊԵԿ նախագահի տեղակալը տեղեկացրել է, որ խորհրդարանի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված խաղային ոլորտը կարգավորող փաթեթում ներառված են նույնատիպ կարգավորումներ, սակայն այդ փաթեթն ուժի մեջ է մտնելու ավելի ուշ:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Առուշանյանը բարձրաձայնել է հանձնաժողովի դրական եզրակացության մասին:

Исполнительная власть предлагает внести изменения в законы "О лотереях" и "Об играх с выигрышем, интернет-играх с выигрышем и игорных домах". Заместитель председателя Комитета государственных доходов (КГД) А.Манукян отметил, что, согласно действующему законодательству, надзор за лицензированием осуществляет уполномоченный орган – Министерство финансов.
При просрочке налоговых обязательств лицами, имеющими лицензию на организацию лотерей, а также игр с выигрышем, интернет-игр с выигрышем и игорных домов, налоговый орган обязан предоставить информацию в уполномоченный орган в течение 5 дней после окончания срока действия этих обязательств. Данная информация является основанием для приостановления действия лицензии, а в случае ее повторения в течение года – для прекращения действия. "Проблема в том, что даже на следующий день после наступления срока, когда субъект выполнит обязательство, которое может составлять 5.000, 10.000 или 20.000 драмов, все равно является основанием для приостановления действия лицензии", - пояснил А.Манукян. Предлагается установить 10-дневный срок. В течение этого времени, если просроченные лицензионные обязательства не будут выполнены, налоговый орган предоставит информацию об этом в уполномоченный орган. Норма не будет распространяться на исполнение обязательств по ежегодной государственной пошлине.
Заместитель председателя КГД сообщил, что аналогичные нормы включены в пакет регулирования игорной сферы, принятый парламентом в первом чтении, однако этот пакет вступит в силу позднее.
Член Постоянной комиссии по экономическим вопросам Д.Арушанян представил положительное заключение комиссии.