Օրենքի նախագծով ՀՀ կառավարությանը վերապահվում է բյուջետային ծրագրերի գնահատման լիազորություններ, բյուջետային ծրագրերի գնահատում: ««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացնելիս ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահան Սիրունյանը:
Ըստ նրա՝ օրենքի նախագծով տրվում է արդյունքայնության եզրույթի սահմանումը, համաձայն որի՝ բյուջետային ծրագրերի արդյունքայնությունը ցույց է տալիս, թե իրականացված ծրագրերն ու միջոցառումները որքանով են ապահովել նախատեսված նպատակները:
Նախարարի տեղակալը հավելել է, որ բյուջետային ծրագրերի գնահատումը կիրականացվի Կառավարության անունից լիազորված մարմնի կողմից, Կառավարության սահմանած կարգով, որը կսահմանվի օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո եռամսյա ժամկետում:
«Օրենքի նախագծի ընդունման նպատակն է օրենսդրական հիմքեր ձեւավորել պետական կառավարման համակարգում բյուջետային ծրագրերի գնահատման գործառույթներ իրականացնելու համար»,- ասել է Վահան Սիրունյանը:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Գրիգորյանը, ներկայացնելով հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:

“Правительству РА, согласно проекту закона, отведены полномочия по оценке бюджетных программ, оценка бюджетных программ”, - отметил заместитель министра финансов РА В.Сирунян, представляя проект о внесении изменений и дополнений в закон "О бюджетной системе РА".
По его словам, в законопроекте определен термин эффективность, согласно которому результативность бюджетных программ показывает, насколько успешно реализованные программы и меры достигли намеченных целей.
Заместитель министра добавил, что оценка бюджетных программ будет осуществляться уполномоченным органом от имени Правительства в установленном Правительством порядке, который будет установлен в течение трех месяцев после вступления закона в силу.
"Цель принятия законопроекта – сформировать законодательные основы для реализации функций оценки бюджетных программ в системе государственного управления", - подчеркнул В.Сирунян.
Член Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, содокладчик Н.Григорян представил положительное заключение комиссии, призвав проголосовать в пользу законопроекта.