Իսպանիայի Թագավորության Պալմա քաղաքում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցում է  Եվրոպական միության անդամ պետությունների խորհրդարանների ղեկավարների համաժողովին:
Համաժողովը եվրոպական խորհրդարանների միջեւ կարծիքների, տեղեկատվության եւ փորձի փոխանակման հարթակ է, որը նպաստում է խորհրդարանների աշխատանքներին, աջակցում նրանց համագործակցությանը եւ վերահսկում ԵՄ միջխորհրդարանական գործունեության համակարգումն ամենաբարձր մակարդակով:
Ապրիլի 21-22-ին ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Հունգարիայի, Մալթայի, Ռումինիայի, Մոլդովայի, Ավստրիայի, Կանադայի, Անդորրայի, Նիդերլանդների, Չեխիայի, Կիպրոսի եւ այլ խորհրդարանների ղեկավարների հետ:
Քննարկվել են Եվրոպայում եւ Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակը, ՀՀ-ԵՄ համագործակցության ընդլայնմանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:

В городе Пальма Королевства Испания делегация во главе с Председателем НС А.Симоняном участвует в конференции глав парламентов государств-членов ЕС.
Конференция является платформой для обмена мнениями, информацией и опытом между европейскими парламентами, которая содействует работе парламентов, поддерживает их сотрудничество и контролирует координацию межпарламентской деятельности ЕС на самом высоком уровне.
21-22 апреля делегация, возглавляемая спикером НС, встретилась с главами парламентов Венгрии, Мальты, Румынии, Молдовы, Австрии, Канады, Андорры, Нидерландов, Чехии, Кипра и др.
Обсуждены ситуация с безопасностью в Европе и на Южном Кавказе, широкий круг вопросов расширения сотрудничества РА-ЕС.