Կարգավորումը պայմանավորված է եզդի ազգի նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանության հիշատակման, անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու անհրաժեշտությամբ, հասարակության լայն շրջանակի կողմից մարդկային այդ աղետի վերաբերյալ տեղեկացվածության առավել բարձրացմամբ: Այս մասին ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը:
Հանձնաժողովն ապրիլի 15-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Վերջին ժամանակահատվածում նոր ուժ է ստացել եզդի ժողովրդի նկատմամբ կատարված ցեղասպանությունը ճանաչելու գործընթացը: 2023 թվականին Գերմանիայի Դաշնության Բունդենսթագը միացավ այս նախաձեռնությանը եւ հանուն պատմական արդարության վերականգնման՝  ճանաչեց եւ դատապարտեց 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանությունը»,- տեղեկացրել է Ռուստամ Բաքոյանը: Պատգամավորը նշել է, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին Մեծ Բրիտանիան ճանաչել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից եզդիների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը: Մեծ Բրիտանիայի որոշումը հետեւել է Գերմանիայի արդարադատության դաշնային դատարանի որոշմանը, որն «Իսլամական պետության» նախկին մարտիկին մեղավոր է ճանաչել ցեղասպանության եւ ռազմական հանցագործությունների համար:
Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ առաջարկվում է օրենքը լրացնել նոր հոդվածով, ըստ որի՝ օգոստոսի 3-ը նշվելու է 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը պետք է իր ուրույն տեղն ունենա աշխարհում ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցում: Նա կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ ԱԳՆ-ն ողջունում է նախաձեռնությունը:

The regulation is conditioned by the necessity of commemorating the genocide against the Yazidi nation, honoring the memory of the innocent victims, and increasing the awareness of the human disaster by a wide range of society. The Deputy Chair of the Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Rustam Bakoyan said this.
In the extraordinary sitting of April 15, the Committee debated the draft law on Making Addendum to the Law on Holidays and Memorial Days of the Republic of Armenia in the first reading.
“Recently, the process of recognizing the genocide committed against the Yazidi people has gained new strength. In 2023, the Bundestag of the German Federation joined this initiative and, for the sake of restoration of historical justice, recognized and condemned the 2014 Sinjar Yezidi genocide,” Rustam Bakoyan informed. The deputy noted that on August 1, 2023, Great Britain recognized the genocide committed against the Yazidis by the ‘Islamic State’ terrorist group. The decision of Great Britain followed the decision of the German Federal Court of Justice, which found the former fighter of the ‘Islamic State’ guilty of genocide and war crimes.
Rustam Bakoyan mentioned that it is proposed to supplement the law with a new article, according to which August 3 will be marked as a day of remembrance for the victims of the 2014 Sinjar Yazidi genocide.
The co-rapporteur, the deputy of the NA Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan pointed out that the Armenian people should have their own place in the world in terms of genocide prevention. He called his colleagues to vote for the draft law.
The RA Deputy Minister of Foreign Affairs Paruyr Hovhannisyan noted that the Ministry of Foreign Affairs welcomes the initiative.