Կարգավորումը պայմանավորված է եզդի ազգի նկատմամբ տեղի ունեցած ցեղասպանության հիշատակման, անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու անհրաժեշտությամբ, հասարակության լայն շրջանակի կողմից մարդկային այդ աղետի վերաբերյալ տեղեկացվածության առավել բարձրացմամբ: Այս մասին ասել է Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռուստամ Բաքոյանը:
Հանձնաժողովն ապրիլի 15-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ««ՀՀ տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Վերջին ժամանակահատվածում նոր ուժ է ստացել եզդի ժողովրդի նկատմամբ կատարված ցեղասպանությունը ճանաչելու գործընթացը: 2023 թվականին Գերմանիայի Դաշնության Բունդենսթագը միացավ այս նախաձեռնությանը եւ հանուն պատմական արդարության վերականգնման՝  ճանաչեց եւ դատապարտեց 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանությունը»,- տեղեկացրել է Ռուստամ Բաքոյանը: Պատգամավորը նշել է, որ 2023 թվականի օգոստոսի 1-ին Մեծ Բրիտանիան ճանաչել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից եզդիների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը: Մեծ Բրիտանիայի որոշումը հետեւել է Գերմանիայի արդարադատության դաշնային դատարանի որոշմանը, որն «Իսլամական պետության» նախկին մարտիկին մեղավոր է ճանաչել ցեղասպանության եւ ռազմական հանցագործությունների համար:
Ռուստամ Բաքոյանը նշել է, որ առաջարկվում է օրենքը լրացնել նոր հոդվածով, ըստ որի՝ օգոստոսի 3-ը նշվելու է 2014 թվականի Սինջարի եզդիների ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը նշել է, որ հայ ժողովուրդը պետք է իր ուրույն տեղն ունենա աշխարհում ցեղասպանությունների կանխարգելման հարցում: Նա կոչ է արել կողմ քվեարկել օրենքի նախագծին:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նշել է, որ ԱԳՆ-ն ողջունում է նախաձեռնությունը:

“Урегулирование обусловлено необходимостью почтить память невинных жертв геноцида езидского народа и повысить осведомленность широкой общественности о человеческой катастрофе”, - отметил заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Р.Бакоян.
15 апреля на внеочередном заседании комиссия обсудила в первом чтении проект о внесении дополнения в закон “О праздниках и памятных днях РА”.
“В последнее время процесс признания геноцида езидского народа приобрел новую силу. В 2023 г. Бундестаг ФРГ присоединился к этой инициативе и для восстановления исторической справедливости признал и осудил геноцид езидов Синджара в 2014 г.", - сообщил Р.Бакоян. Депутат отметил, что 1 августа 2023 г. Великобритания признала геноцид, совершенный террористической группировкой "Исламское государство" в отношении езидов. Решение Великобритании последовало за вердиктом Федерального суда Германии, признавшего бывшего бойца "Исламского государства" виновным в геноциде и военных преступлениях.
Р.Бакоян отметил, что закон предлагается дополнить новой статьей, согласно которой 3 августа будет отмечаться как день памяти жертв геноцида езидов Синджара в 2014 г.
Содокладчик, депутат фракции НС "Гражданский договор" А.Ованнисян отметил, что армянский народ должен занимать свое особое место в вопросе предотвращения в мире геноцидов. Он призвал проголосовать в пользу законопроекта.
Заместитель министра иностранных дел РА П.Ованнисян отметил, что МИД приветствует данную инициативу.