ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 12-ին ընդունել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսին:
Խորհրդարանի ղեկավարը, ողջունելով դեսպանին, շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի եւ Եվրոպական միության միջեւ հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերի համար:
«Հայաստանը եւ Եվրոպական միությունը հանձնառու են ընդլայնել եւ խորացնել համագործակցությունը բոլոր հնարավոր ոլորտներում: Մենք պատրաստ ենք եւ տանում ենք աշխատանքներ ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների խթանման, ժողովրդավարական խորհրդարանական մշակույթի ամրապնդման, կարողությունների զարգացման ծրագրերի եւ այլ ոլորտներում ԵՄ-ի հետ շարունակական համագործակցություն ապահովելու ուղղությամբ»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Վասիլիս Մարագոսը բարձր է գնահատել Հայաստանի խորհրդարանի եւ Եվրոպական միության միջեւ առկա փոխգործակցությունը` ընդգծելով հարաբերությունների կարեւորությունը:
«Ազգային ժողովն առանցքային դերակատարում ունի Եվրոպական միության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների սերտացման հարցում: Համատեղ ջանքերի շնորհիվ մենք կկարողանանք հաջողությամբ առաջ մղել այն ծրագրերը, որոնք ձեռնամուխ ենք եղել իրականացնել, եւ հնարավորություն կունենանք ընդլայնելու Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակը»,- ասել է ԵՄ դեսպանը:
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-ԵՄ համագործակցության շրջանակում տնտեսական եւ էներգետիկ ոլորտների զարգացման հեռանկարները, քաղաքական եւ անվտանգային երկխոսության ընդլայնման հնարավորությունները, Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը, ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ մուտքի արտոնագրերի ազատականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ ապրիլի 5-ին Հայաստանի վարչապետի, Եվրահանձնաժողովի նախագահի եւ ԱՄՆ պետքարտուղարի միջեւ Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը, որտեղ քննարկվել են Հայաստանի զարգացմանն ու դիմակայունությանն ուղղված հարցեր:

12 апреля Председатель НС А.Симонян принял главу делегации Евросоюза (ЕС) в РА, посла Василиса Марагоса.
Глава парламента, приветствуя посла, поблагодарил за усилия по укреплению отношений между Арменией и ЕС.
“Армения и ЕС привержены расширению и углублению сотрудничества во всех возможных сферах. Мы готовы и работаем над продвижением институциональных реформ, укреплением демократической парламентской культуры, программами развития потенциала и обеспечением последовательного сотрудничества с ЕС в других областях", - отметил А.Симонян.
Василис Марагос высоко оценил существующее сотрудничество между парламентом Армении и ЕС, подчеркнув важность отношений.
Национальное Собрание играет ключевую роль в сближении отношений между ЕС и РА. Благодаря совместным усилиям мы сможем успешно продвигать намеченные нами программы, и у нас будет возможность расширить рамки сотрудничества Армения-ЕС", - подчеркнул посол ЕС.
На встрече обсуждены перспективы развития экономической и энергетической сфер в рамках сотрудничества Армения-ЕС, возможности расширения диалога по политике и безопасности, текущая ситуация с безопасностью на Южном Кавказе, либерализация виз ЕС для граждан РА.
Затронута также состоявшаяся 5 апреля в Брюсселе встреча Премьер-министра РА, Председателя Еврокомиссии и Госсекретаря США, на которой обсуждались вопросы развития и устойчивости Армении.