Խորհրդարանն ապրիլի 11-ի հերթական նիստում քննարկել է ««Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների հարկային մարմինների միջեւ անուղղակի հարկերի վճարված գումարների վերաբերյալ էլեկտրոնային ձեւով տեղեկատվության փոխանակման մասին» 2009 թվականի դեկտեմբերի 11-ի արձանագրության մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Այն ներկայացրել է Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Աշոտ Մուրադյանը: Արձանագրությունը ստորագրվել է 2023 թվականի օգոստոսի 22-ին` Մոսկվայում:
Առաջարկվող փոփոխությունների նպատակն է ԵԱՏՄ անդամ պետությունների հարկային մարմինների միջեւ էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման հետ կապված իրավահարաբերությունների կատարելագործումը եւ անուղղակի հարկերի մուտքերի նկատմամբ վերահսկողության արդյունավետության բարձրացումը: Արձանագրությամբ կատարվող փոփոխությունները վերաբերում են կողմերի հարկային մարմինների միջեւ տեղեկատվության փոխանակման պարբերականության կրճատմանը (տասնօրյա կտրվածքից անցում ամենշաբաթյա կտրվածքի)` հարկային տեղեկատվության ստացման եւ մշակման օպերատիվությունը բարձրացնելու համար: Իրականացվել են նաեւ որոշ տեխնիկական փոփոխություններ:
ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է Շիրակ Թորոսյանը:

At the regular sitting of April 11, the Parliament debated the draft law on making amendments to the protocol of December 11, 2009 on the electronic exchange of information on the paid amounts of indirect taxes between the tax bodies of the member states of the Eurasian Economic Union. It was presented by the Deputy Chairman of the State Revenue Committee Ashot Muradyan. The protocol was signed on August 22, 2023 in Moscow.
The purpose of the proposed amendments is to improve the legal relations related to the exchange of electronic information between the tax bodies of the EEU member states and to increase the effectiveness of control over input of indirect taxes. Some technical amendments were also made.
The endorsement of the NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration was presented by Shirak Torosyan.