Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Զարուհի Բաթոյանի, Սոնա Ղազարյանի եւ Ծովինար Վարդանյանի հեղինակած ««Ընտանիքում բռնության կանխարգելման, ընտանիքում բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով: Հիմնական կարգավորումները՝ այստեղ:
Նախաձեռնության համահեղինակ Զարուհի Բաթոյանը հայտնել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո առաջարկներ են ստացվել Կառավարությունից եւ պատգամավորներից, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունից, որոնց մի մասն ընդունվել է: Փոփոխություններ նախաձեռնել են նաեւ հեղինակները:
Փոխվել են նախագծի վերնագիրը, օրենքն ուժի մեջ մտնելու ժամկետը:   Նախատեսվում է, որ այն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի հուլիսի 1-ից:
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը նախաձեռնության վերաբերյալ դրական էր:
Կառավարության դրական կարծիքը ներկայացրել է Ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են «Պետական տուրքի մասին» օրենքում առաջարկվող նոր կարգավորումները: Առաջարկվող փոփոխությունները՝ այստեղ:

In the second reading, the draft law on Making Amendments and Addenda to the law on Prevention of Domestic Violence, Protection of Victims of Domestic Violence and Restoration of Family Solidarity authored by the MPs Zaruhi Batoyan, Sona Ghazaryan and Tsovinar Vardanyan of the NA Civil Contract Faction was debated with the attached legislative package.
The co-author of the initiative Zaruhi Batoyan said that after the first reading, proposals were received from the Government and the MPs, from the NA Armenia Faction, some of which were accepted. The authors also initiated amendments.
The title of the draft, the date of entry into force of the law have been changed. It is scheduled to enter into force on July 1, 2024.
The NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs endorsed the initiative.
The positive opinion of the Government was presented by the Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan.