Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջեւ «Երեւանի էներգաարդյունավետության երկրորդ փուլ» ֆինանսական պայմանագիրը ստորագրվել է 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին: Պայմանագրով նախատեսվում է Եվրոպական ներդրումային բանկի կողմից Հայաստանին տրամադրել 25 մլն եվրո գումարի չափով վարկ` աջակցելու կայուն էներգաարդյունավետության բարելավմանը, որն ուղղված է Երեւանի հանրային շենքերին, մասնավորապես` մանկապարտեզներին եւ պոլիկլինիկաներին:
««ՀՀ եւ Եվրոպական ներդրումային բանկի միջեւ «Երեւանի էներգաարդյունավետության երկրորդ փուլ» ֆինանսական պայմանագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ ապրիլի 11-ի նիստում:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի ներկայացմամբ ծրագրի շրջանակում ընտրվել են 6 պոլիկլինիկա եւ 32 մանկապարտեզ: Ծրագրի թիրախը կլինի 65 տոկոս էներգիայի սպառման նվազում` շուրջ 275 մլն դրամի գնահատված խնայողությամբ:
Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Կարապետյանը ներկայացրել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ:

The financial contract between the Republic of Armenia and the European Investment Bank Yerevan energy efficiency phase two was signed on November 29, 2023. According to the contract, the European Investment Bank provides Armenia with a loan of 25 million euros to support the improvement of sustainable energy efficiency, which is aimed at Yerevan's public buildings, in particular, kindergartens and polyclinics.
The draft law on Ratifying the Financial Contract Yerevan energy efficiency phase two between the RA and the European Investment Bank was debated at the RA NA sitting on April 11.
6 polyclinics and 32 kindergartens were selected within the framework of the project which was presented by the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan. The target of the project will be a 65% reduction in energy consumption with an estimated savings of around 275 million AMD.
The member of the Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Davit Karapetyan presented the endorsement of the Head Committee on the draft.