Լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության բաժնեմասի հավատարմագրային կառավարումն օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է եւս դարձնել ծանուցվող գործունեության տեսակ՝ «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքում իրականացնելով համապատասխան փոփոխություններ: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ ԱԺ ապրիլի 9-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է 2022 թվականի դեկտեմբերի 7-ին «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքների շարունակական կատարելագործման եւ համապատասխանեցման պահանջով: «Միաժամանակ, առաջարկվում է «Պետական տուրքի մասին» օրենքում իրականացնել լրացումներ, որոնցով կսահմանվի պետական տուրք լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության բաժնեմասը հավատարմագրային կառավարման հանձնելու եւ լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության հավատարմագրային կառավարման իրավունք ձեռք բերելու համար»,- մանրամասնել է Կարեն Կարապետյանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը, ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները կնպաստեն առկա գործնական խնդիրների լուծմանը եւ օրենսդրական կարգավորումների տարընկալումների բացառմանը:

Законодательной инициативой путем внесения соответствующих изменений в закон “Об уведомлении об осуществлении деятельности” предлагается сделать доверительное управление долей общества с дополнительной ответственностью также видом уведомляемой деятельности. 9 апреля на сессии НС заместитель министра юстиции К.Карапетян представил в первом чтении пакет проектов о внесении изменений в закон "О публичной службе" и прилагаемые законы.
По словам основного докладчика, принятие законодательной инициативы обусловлено требованием последовательного совершенствования и согласования закона "О публичной службе" и связанных с ним законов от 7 декабря 2022 г. "При этом предлагается внести дополнения в закон "О государственной пошлине", которые установят государственную пошлину за передачу доли общества с дополнительной ответственностью в доверительное управление и за приобретение права доверительного управления компании с дополнительной ответственностью”, - пояснил К.Карапетян.
Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Л.Минасян, представляя положительное заключение профильной комиссии по законодательному пакету, отметила, что предлагаемые поправки поспособствуют решению существующих практических проблем и исключению разночтений законодательных положений.