Լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության բաժնեմասի հավատարմագրային կառավարումն օրենսդրական նախաձեռնությամբ առաջարկվում է եւս դարձնել ծանուցվող գործունեության տեսակ՝ «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքում իրականացնելով համապատասխան փոփոխություններ: Արդարադատության նախարարի տեղակալ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ ԱԺ ապրիլի 9-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ ներկայացրել է ««Հանրային ծառայության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ հիմնական զեկուցողի՝ օրենսդրական նախաձեռնության ընդունումը պայմանավորված է 2022 թվականի դեկտեմբերի 7-ին «Հանրային ծառայության մասին» օրենքում եւ հարակից օրենքների շարունակական կատարելագործման եւ համապատասխանեցման պահանջով: «Միաժամանակ, առաջարկվում է «Պետական տուրքի մասին» օրենքում իրականացնել լրացումներ, որոնցով կսահմանվի պետական տուրք լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության բաժնեմասը հավատարմագրային կառավարման հանձնելու եւ լրացուցիչ պատասխանատվությամբ ընկերության հավատարմագրային կառավարման իրավունք ձեռք բերելու համար»,- մանրամասնել է Կարեն Կարապետյանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Մինասյանը, ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունները կնպաստեն առկա գործնական խնդիրների լուծմանը եւ օրենսդրական կարգավորումների տարընկալումների բացառմանը:

It is proposed to make the fiduciary management of the company share with additional liability as a type of activity to be notified, making relevant amendments to the law on Notification of the Activity Implementation. At April 9 RA NA sitting, The Deputy Minister of Justice Karen Karapetyan in the first reading introduced the draft law on Amending the law on Public Service and the attached presented package of draft laws.
According to the key rapporteur, the adoption of the legislative initiative is conditioned by the requirement of continuous improvement and adaptation in the law on Public Service and related laws on December 7, 2022. “At the same time it is proposed to make addenda to the law on State Duty, by which it will be defined for handing the fiduciary management of the company share with additional liability and gaining right to fiduciary management of the additional liability company,” Karen Karapetyan detailed.
Presenting the endorsement of the Head Committee on the legislative package, the member of the Standing Committee on State and Legal Affairs noted that proposing amendments will promote the solution of the existing practical problems and the exclusion of misperceptions of the legislative regulations.