«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում Կառավարության առաջարկած լրացումներն եւ փոփոխություններն առաջին ընթերցմամբ պատգամավորները քննարկել են ապրիլի 9-ի նիստում: Այն ներկայացրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավար Վաչե Քալաշյանը:
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է բարձրացնել Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահի եւ հանձնաժողովի անդամի հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման գործակիցները: Դրանք կհամապատասխանեցվեն Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում համապատասխան պաշտոն զբաղեցնող անձանց հիմնական աշխատավարձի հաշվարկման համար սահմանված գործակիցների չափերին: Զեկուցողի խոսքով փոփոխություններն իրականացվում են՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ վերոնշյալ երկու անկախ պետական մարմիններն ընտրությունների հետ կապված ունեն համանման գործառույթներ:
Գլխադասային՝ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը: Նրա խոսքով աշխատավարձի բարձրացումը պայմանավորված է տվյալ մարմնի սահմանադրական կարգավիճակով: Պատգամավորը կոչ է արել գործընկերներին հարգել սահմանադրական կանոնակարգումներն ու անկախ մարմինների կարգավիճակը եւ փորձել ապահովել անկախ մարմինների նախագահների եւ անդամների համար համարժեք վարձատրության հնարավորություն:

9 апреля депутаты обсудили предложенные правительством дополнения и изменения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы" в первом чтении. Его представил руководитель Офиса гражданской службы Аппарата Премьер-министра РА В.Калашян.
Инициатива предлагает повысить коэффициенты для расчета базового оклада председателя Комиссии по телевидению и радио (КТР) и члена комиссии. Они будут приведены в соответствие с размерами коэффициентов, установленных для расчета основного оклада лиц, занимающих соответствующие должности в Центральной избирательной комиссии (ЦИК). По Калашяну, изменения внесены с учетом того, что упомянутые два независимых государственных органа имеют схожие функции, связанные с выборами.
Председатель комиссии В.Варданян представил положительное заключение профильной Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам. По его словам, повышение зарплаты обусловлено конституционным статусом данного органа. Депутат призвал коллег уважать конституционные положения и статус независимых органов, постараться обеспечить адекватную оплату труда председателям и членам независимых органов.