ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 8-ին ընդունել է ԵԽ գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման սկզբում ԱԺ նախագահը ներկայացրել է Հայաստան-ԵԽ գործողությունների 2023-2026 թթ. ծրագրի ընթացքը` գոհունակությամբ փաստելով, որ այն թե՛ քաղաքական, թե՛ փորձագիտական գնահատականներով ընթանում է արդյունավետ:
«Կարեւորում ենք ԵԽԽՎ-ի՝ Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների գործունեության վերաբերյալ վերջին մոնիտորինգային զեկույցի բարձր գնահատականը: Այժմ նախապատրաստվում է «Հայաստանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների եւ հանձնառությունների կատարումը» զեկույցը, որը մենք կարեւորում ենք բարեփոխումների արդյունավետ իրականացման տեսանկյունից»,- նշել է խորհրդարանի նախագահը:
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը վերահաստատել է Եվրոպայի խորհրդի բարձր գնահատականը Հայաստանում իրագործվող բարեփոխումների եւ ժողովրդավարությանն ու խաղաղությանը հավատարիմ լինելու հանձնառության իրականացմանը:
«Հայաստանն իր ժողովրդավարությամբ եւ արժեքներով ապացուցել ու ապացուցում է, որ հավատարիմ է մարդու իրավունքների պահպանման, խաղաղության եւ տարածաշրջանային անվտանգության կայունությանը միտված օրակարգին: Խաղաղությունը չունի այլընտրանք, եւ պետք է անել ամեն բան, որպեսզի այն հաստատվի հնարավորինս շուտ եւ լինի հարատեւ»,- նշել է ԵԽ գլխավոր քարտուղարը:
Քննարկվել են ԵԽ-ի հետ համատեղ իրականացվող ծրագրերը, «Կանանց նկատմամբ բռնության, ընտանեկան բռնության կանխարգելման, դրա դեմ պայքարի մասին կոնվենցիայի» շուրջ տարվող աշխատանքները, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցությունների գործընթացը, տարածաշրջանում անվտանգային իրավիճակը, հայ ռազմագերիների եւ պատանդառված անձանց վերադարձի հրամայականը, ինչպես նաեւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների հեռանկարները:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ԵԽԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը եւ Եվրոպայի խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Արման Խաչատրյանը:

On April 8, the President of the RA National Assembly Alen Simonyan received the delegation led by the Secretary General of the Council of Europe (CoE) Marija Pejčinović Burić.
At the beginning of the meeting Alen Simonyan presented the procedure of the Council of Europe Action Plan for Armenia 2023-2026, documenting with satisfaction that it goes effectively both with political and expert assessments.
“We highlight the high assessment of the last monitoring report on the activity of democratic institutes of Armenia of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE). Now the report Honouring Obligations and Commitments by Armenia is being prepared, which we emphasize in terms of the effective implementation of the reforms,” the Speaker of Parliament noted.
Marija Pejčinović Burić reaffirmed the high assessment of the Council of Europe of the implementation of the reforms in Armenia and the commitment of being faithful to democracy and peace.
“Armenia with its democracy and values has proved and proves that is faithful to the agenda aimed at maintaining human rights, the stability of peace and regional security. Peace has no alternative, and we should our best in order it to be established as soon as possible and be lasting,” the CoE Secretary General noted.
The programmes being jointly implemented with the CoE were discussed: The works being done for Convention on Preventing and combating violence against women and domestic violence, the process of Armenia-Azerbaijan negotiations, the security situation in the region, the imperative of the return of Armenian prisoners of war and hostages, as well as the perspectives of Armenia-EU relations.
The RA NA Vice President, the Head of the delegation of the RA National Assembly to PACE Ruben Rubinyan and the Permanent Representative of the Republic of Armenia to the Council of Europe Arman Khachatryan took part in the meeting.