Քաղաքացիների հերթական ընդունելության շրջանակում Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանին են դիմել շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող անչափահաս երեխաների մի խումբ ծնողներ՝ բարձրացնելով հիվանդության ախտորոշմանը եւ վերահսկմանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Ի՞նչ է առաջարկում ժամանակակից աշխարհը հիվանդության հետազոտության եւ վերահսկման համար, ո՞րն է Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությունը հիվանդության վաղ հայտնաբերման, վերահսկման, շարունակական հսկողության հարցում. այս եւ բազմաթիվ այլ հարցերի պատասխանները ստանալու նպատակով Լիլիթ Ստեփանյանի նախաձեռնությամբ ապրիլի 8-ին խորհրդարանում տեղի է ունեցել «Շաքարային դիաբետ ունեցող անչափահաս երեխաների խնամքի առանձնահատկությունները տանն ու դպրոցում» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լուսինե Բադալյանը, Միասնական սոցիալական ծառայության անձի ֆունկցիոնալության գնահատման եւ աջակցող միջոցներով ապահովման վարչության պետ Ռիմա Եգանյանը, ՀՀ ԱՆ մոր եւ մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Նունե Փաշայանը, ՀՀ ԱՆ դեղորայքային քաղաքականության եւ բժշկական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Մարինե Հարությունյանը, շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող անչափահաս երեխաների ծնողներ:
Ինսուլինակախյալ երեխաների ծնողների ներկայացմամբ վերջին սերնդի ինսուլինային անալոգներ, ինսուլինային գրիչ-ներարկիչներ, արյան մեջ գլյուկոզայի չափման համար նախատեսված չափիչ սարքերը բավականին թանկարժեք են, եւ հաշմանդամության կարգ չունեցող ու նպաստ չստացող ընտանիքների համար, դժվար է երկրորդական շուկայից ձեռք բերել կյանքի որակը բարձրացնելուն միտված ախտորոշիչ համապատասխան սարքեր: Դժգոհություններ են հնչել նաեւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման չափորոշիչների վերաբերյալ: Առաջարկվել է վերապատրաստել դպրոցների բուժքույրերին նման հիվանդություն ունեցող երեխաների հետ աշխատելու համար:
ՀՀ առողջապահության նախարարության դեղորայքային քաղաքականության եւ բժշկական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Մարինե Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում հաշվառված է շուրջ 1280 շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող երեխա, դեռահաս: Մինչեւ 18 տարեկան անձանց շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող անչափահասների թիվը տարեցտարի ավելանում է. 8 տոկոս հիվանդության աճ է նկատվում անչափահասների շրջանում:
Ըստ մոտավոր հաշվարկների՝ արյան մեջ գլյուկոզայի չափման համար նախատեսված չափիչ սարքեր պետության կողմից տրամադրելու համար տարեկան կտրվածքով կպահանջվի շուրջ 900 մլն դրամ:
ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի խոսքով անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մեթոդաբանությունը դպրոցահասակ, մանկապարտեզ հաճախող երեխաների պարագայում պետք է վերանայվի:
Անդրադառնալով արյան մեջ գլյուկոզայի չափման համար նախատեսված չափիչ սարքերի տրամադրման հարցին՝ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է կատարել վիճակագրական հետազոտություններ, սանդղակավորել եւ սկզբնական փուլում, ըստ տարիքային խմբերի, նախատեսել ու տրամադրել:
Լիլիթ Ստեփանյանը նշել է, որ առաջիկայում բարձրացված հարցերի առնչությամբ պատասխանատու կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ եւս կկազմակերպվեն քննարկումներ՝ միջազգային փորձի օրինակով շաքարային դիաբետ ունեցող անձանց համար աջակցող միջավայր ստեղծելու նպատակով:

A group of parents of minor children with diabetes addressed the member of the Standing Committee on Labor and Social Affairs Lilit Stepanyan within the framework of the regular reception of citizens, raising many questions regarding the diagnosis and control of the disease.
What does the modern world offer for the research and control of the disease, what is the policy adopted by Armenia regarding the early detection, supervision, and continuous control of the disease? In order to get the answers to these and many other questions, on Lilit Stepanyan’s initiative, on April 8, a work debate on the topic Features of care of minor children with diabetes at home and at school was held in the Parliament.
The Chair of the RA NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan, the Deputy Chair of the Committee Lusine Badalyan, the Head of the Department of Assessment of the Functionality of Person and Provision of Supporting Means of the Unified Social Service Rima Yeganyan, the Head of the Department of Maternal and Child Health Protection of the RA Ministry of Health Nune Pashayan, the Head of the Department of Drug Policy and Medical Technologies Marine Harutyunyan, and the parents of minor children with diabetes participated in the debate.
The Head of the Department of Drug Policy and Medical Technologies of the Ministry of Health of the Republic of Armenia Marine Harutyunyan informed that there are about 1280 children and adolescents with diabetes in Armenia. The number of minors under the age of 18 with diabetes is increasing year by year: There is an 8% increase in the disease among minors.
According to approximate calculations, the state will need around 900 million AMD to provide measuring devices for blood glucose measurement.
According to the Chair of the RA NA Standing Committee on Health Care Narek Zeynalyan, the methodology for assessing the person’s functionality in case of school-aged children attending kindergarten should be revised.
Referring to the issue of providing measuring devices for blood glucose measurement, the Committee Chair proposed to conduct statistical research, scale and, at the initial stage, to provide them according to age groups.
Lilit Stepanyan noted that in the near future, debates will be organized with the participation of the representatives of the responsible structures in order to create a supportive environment for people with diabetes based on international experience.