Քաղաքացիների հերթական ընդունելության շրջանակում Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Լիլիթ Ստեփանյանին են դիմել շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող անչափահաս երեխաների մի խումբ ծնողներ՝ բարձրացնելով հիվանդության ախտորոշմանը եւ վերահսկմանը վերաբերող բազմաթիվ հարցեր:
Ի՞նչ է առաջարկում ժամանակակից աշխարհը հիվանդության հետազոտության եւ վերահսկման համար, ո՞րն է Հայաստանի որդեգրած քաղաքականությունը հիվանդության վաղ հայտնաբերման, վերահսկման, շարունակական հսկողության հարցում. այս եւ բազմաթիվ այլ հարցերի պատասխանները ստանալու նպատակով Լիլիթ Ստեփանյանի նախաձեռնությամբ ապրիլի 8-ին խորհրդարանում տեղի է ունեցել «Շաքարային դիաբետ ունեցող անչափահաս երեխաների խնամքի առանձնահատկությունները տանն ու դպրոցում» թեմայով աշխատանքային քննարկում:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լուսինե Բադալյանը, Միասնական սոցիալական ծառայության անձի ֆունկցիոնալության գնահատման եւ աջակցող միջոցներով ապահովման վարչության պետ Ռիմա Եգանյանը, ՀՀ ԱՆ մոր եւ մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Նունե Փաշայանը, ՀՀ ԱՆ դեղորայքային քաղաքականության եւ բժշկական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Մարինե Հարությունյանը, շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող անչափահաս երեխաների ծնողներ:
Ինսուլինակախյալ երեխաների ծնողների ներկայացմամբ վերջին սերնդի ինսուլինային անալոգներ, ինսուլինային գրիչ-ներարկիչներ, արյան մեջ գլյուկոզայի չափման համար նախատեսված չափիչ սարքերը բավականին թանկարժեք են, եւ հաշմանդամության կարգ չունեցող ու նպաստ չստացող ընտանիքների համար, դժվար է երկրորդական շուկայից ձեռք բերել կյանքի որակը բարձրացնելուն միտված ախտորոշիչ համապատասխան սարքեր: Դժգոհություններ են հնչել նաեւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման չափորոշիչների վերաբերյալ: Առաջարկվել է վերապատրաստել դպրոցների բուժքույրերին նման հիվանդություն ունեցող երեխաների հետ աշխատելու համար:
ՀՀ առողջապահության նախարարության դեղորայքային քաղաքականության եւ բժշկական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Մարինե Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում հաշվառված է շուրջ 1280 շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող երեխա, դեռահաս: Մինչեւ 18 տարեկան անձանց շաքարային դիաբետ հիվանդություն ունեցող անչափահասների թիվը տարեցտարի ավելանում է. 8 տոկոս հիվանդության աճ է նկատվում անչափահասների շրջանում:
Ըստ մոտավոր հաշվարկների՝ արյան մեջ գլյուկոզայի չափման համար նախատեսված չափիչ սարքեր պետության կողմից տրամադրելու համար տարեկան կտրվածքով կպահանջվի շուրջ 900 մլն դրամ:
ՀՀ ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանի խոսքով անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մեթոդաբանությունը դպրոցահասակ, մանկապարտեզ հաճախող երեխաների պարագայում պետք է վերանայվի:
Անդրադառնալով արյան մեջ գլյուկոզայի չափման համար նախատեսված չափիչ սարքերի տրամադրման հարցին՝ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է կատարել վիճակագրական հետազոտություններ, սանդղակավորել եւ սկզբնական փուլում, ըստ տարիքային խմբերի, նախատեսել ու տրամադրել:
Լիլիթ Ստեփանյանը նշել է, որ առաջիկայում բարձրացված հարցերի առնչությամբ պատասխանատու կառույցների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ եւս կկազմակերպվեն քննարկումներ՝ միջազգային փորձի օրինակով շաքարային դիաբետ ունեցող անձանց համար աջակցող միջավայր ստեղծելու նպատակով:

Группа родителей несовершеннолетних детей, больных диабетом, в рамках регулярного приема граждан обратилась к члену Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Л.Степанян, подняв множество вопросов, связанных с диагностикой и контролем заболевания.
Что предлагает современный мир для исследования и борьбы с заболеванием, какова политика Армении в отношении раннего выявления, контроля и постоянного надзора заболевания? Чтобы получить ответы на эти и многие другие вопросы, по инициативе Л.Степанян 8 апреля в парламенте состоялось рабочее обсуждение на тему “Особенности ухода за несовершеннолетними детьми с сахарным диабетом дома и в школе”.
В обсуждении приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналян и его заместитель Л.Бадалян, начальник Управления оценки функциональности лиц и предоставления средств поддержки Единой социальной службы Р.Еганян, начальник Управления охраны здоровья матери и ребенка Министерства здравоохранения РА Н.Пашаян, начальник Управления лекарственной политики и медицинских технологий Минздрава М.Арутюнян, родители несовершеннолетних детей, больных сахарным диабетом.
По мнению родителей инсулинозависимых детей, аналоги инсулина последнего поколения, инсулиновые шприцы-инъекторы, измерительные приборы для измерения глюкозы в крови достаточно дороги, и семьям, не имеющим инвалидности и не получающим льгот, сложно приобрести соответствующие диагностические устройства по повышению качества жизни со вторичного рынка. Высказывалось также недовольство критериями оценки функциональности лица. Предложено обучить школьных медсестер работе с детьми с этим заболеванием.
Начальник Управления лекарственной политики и медицинских технологий Минздрава М.Арутюнян сообщила, что в Армении насчитывается около 1280 детей и подростков, больных диабетом. Число несовершеннолетних в возрасте до 18 лет, больных сахарным диабетом, увеличивается с каждым годом. Среди несовершеннолетних наблюдается рост заболеваемости на 8%.
По приблизительным расчетам, на обеспечение измерительными приборами для измерения уровня глюкозы в крови государству потребуется около 900 млн драмов.
По мнению председателя Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналяна, методика оценки функциональности детей школьного и детсадовского возраста должна быть пересмотрена.
Касаясь вопроса обеспечения измерительными приборами для определения уровня глюкозы в крови, председатель комиссии предложил провести статистические исследования, на начальном этапе по возрастным группам предусмотреть и обеспечить их.
Л.Степанян отметила, что в ближайшее время по поднятым вопросам также будут организованы обсуждения с участием представителей ответственных структур – для   создания благоприятной среды для лиц с диабетом на основе международного опыта.