««Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության եւ Եվրոպական միության իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջեւ անվտանգ կապուղու մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 8-ի նիստում:
Հուշագրով կարգավորվում են անվտանգ կապուղու ենթակառուցվածքների հետ կապի, ինչպես նաեւ կապի սպայի նշանակման հետ կապված հարցերը:
Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ կապի սպան Եվրոպական միության եւ Եվրապոլի հետ որեւէ աշխատանքային հարաբերություններ չի հաստատում: Նա ՀՀ լիիրավ ներկայացուցիչ է իրավապահ համակարգի անունից եւ հանդիսանում է ՀՀ աշխատակից:
Փոխնախարարը նշել է, որ հուշագիրը միտված է լրացնելու «Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության եւ Եվրոպական միության իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջեւ փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վիլեն Գաբրիելյանը նշել է, որ հուշագրով նախատեսվում է տեղեկությունների արագ փոխանակման համար ստեղծել անվտանգ կապուղիներ ՀՀ ՆԳ եւ Եվրապոլի միջեւ: Ըստ պատգամավորի՝ կապուղու անվտանգության ապահովումը Հայաստանի պատասխանատվության գոտում նշանակում է արդյունավետ հակազդեցություն հետախուզական ներթափանցմանը, չարտոնված արտահոսքի, կապուղու վրա արտաքին ապակառուցողական ազդեցության, տեղեկությունների փոփոխության նենգափոխման, ինչպես նաեւ երրորդ կողմին տեղեկությունները չարտոնված փոխանցման կանխում:

At April 8 sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security, the RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan presented the draft law on Ratifying the Memorandum of Understanding on Security Channel between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and European Union Agency for Law Enforcement Cooperation (Europol) of the European Union.
The issues related to the liaison with the security channel infrastructure as well as liaison officer are regulated by the Memorandum.
Arpine Sargsyan informed that the liaison officer does not establish any working relations with the European Union and Europol. He/ She is a full-fledged representative of the Republic of Armenia on behalf of the law enforcement system and is an employee of the Republic of Armenia.
The Deputy Minister noted that the memorandum is aimed at filling in the Agreement on Collaboration between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and European Union Agency for Law Enforcement Cooperation (Europol) of the European Union.
The co-rapporteur, the member of the NA Standing Committee on Defense and Security Vilen Gabrielyan noted that it is designed by the Memorandum to create security channels for quick exchange of information between the RA Ministry of Internal Affairs Europol. According to the MP, the ensuring of the channel security in the zone of responsibility of Armenia means prevention of the effective counterintelligence penetration, unauthorized leak, external deconstructive influence on the channel, information change manipulation, as well as unauthorized transmission of information to the third party.