««Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության եւ Եվրոպական միության իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջեւ անվտանգ կապուղու մասին» փոխըմբռնման հուշագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 8-ի նիստում:
Հուշագրով կարգավորվում են անվտանգ կապուղու ենթակառուցվածքների հետ կապի, ինչպես նաեւ կապի սպայի նշանակման հետ կապված հարցերը:
Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ կապի սպան Եվրոպական միության եւ Եվրապոլի հետ որեւէ աշխատանքային հարաբերություններ չի հաստատում: Նա ՀՀ լիիրավ ներկայացուցիչ է իրավապահ համակարգի անունից եւ հանդիսանում է ՀՀ աշխատակից:
Փոխնախարարը նշել է, որ հուշագիրը միտված է լրացնելու «Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության եւ Եվրոպական միության իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջեւ փոխգործակցության մասին» համաձայնագիրը:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վիլեն Գաբրիելյանը նշել է, որ հուշագրով նախատեսվում է տեղեկությունների արագ փոխանակման համար ստեղծել անվտանգ կապուղիներ ՀՀ ՆԳ եւ Եվրապոլի միջեւ: Ըստ պատգամավորի՝ կապուղու անվտանգության ապահովումը Հայաստանի պատասխանատվության գոտում նշանակում է արդյունավետ հակազդեցություն հետախուզական ներթափանցմանը, չարտոնված արտահոսքի, կապուղու վրա արտաքին ապակառուցողական ազդեցության, տեղեկությունների փոփոխության նենգափոխման, ինչպես նաեւ երրորդ կողմին տեղեկությունները չարտոնված փոխանցման կանխում:

8 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности заместитель министра внутренних дел РА А.Саргсян представила проект закона о ратификации “Меморандума о взаимодействии между МВД РА и Агентством ЕС по сотрудничеству в правоохранительной сфере о безопасном канале связи”.
Меморандум регламентирует вопросы, связанные с инфраструктурами безопасного канала связи, а также назначением офицера по связи.
А.Саргсян сообщила, что офицер связи не устанавливает никаких трудовых отношений с ЕС и Европолом. Он является полноправным представителем РА от правоохранительной системы и сотрудником РА.
Заместитель министра отметила, что Меморандум призван дополнить “Соглашения о сотрудничестве между МВД РА и Агентством ЕС по сотрудничеству правоохранительных органов".
Содокладчик член Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности В.Габриелян отметил, что Меморандум предусматривает создание безопасных каналов связи   для экстренного обмена информацией между МВД РА и Европолом. По словам депутата, обеспечение безопасности канала в зоне ответственности Армении означает эффективные меры противодействия разведывательному проникновению, несанкционированной утечке, внешнему деструктивному воздействию на канал, манипулированию изменениями информации, а также предотвращению несанкционированной передачи информации третьей стороне.