«Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության եւ Եվրոպական միության իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջեւ փոխգործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցը քննարկվել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 8-ի նիստում: Համաձայնագիրը նպատակ ունի ընդլայնել համագործակցությունն անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում, մասնավորապես՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, միգրանտների մաքսանենգության, կիբեռհանցավորության, ակտիվների վերականգնման, փողերի լվացման, մարդկանց թրաֆիկինգի եւ այլ ոլորտներում: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ու հավելել, որ կարեւոր ձեռքբերում կլինի ՀՀ ՆԳՆ-ի եւ Եվրապոլի միջեւ փոխգործակցությունը: Այս դեպքում ՆԳՆ-ն հանդիսանում է ոչ թե Կառավարության առանձին անդամ, այլ ՀՀ իրավապահ համակարգի միասնական ներկայացուցիչը Եվրապոլի հետ միասնական համագործակցության շրջանակում: Կնշանակվի Եվրապոլի հետ համագործակցության կապի սպա, որը կապահովի տեղեկատվության փոխանակումն ու հետադարձ կապը հայկական իրավապահ համակարգի եւ Եվրապոլի միջեւ:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հարցին ի պատասխան՝ Արփինե Սարգսյանը մանրամասնել է, թե վավերացնելուց հետո ինչ ծավալով են օգտագործվելու համաձայնագրի հնարավորությունները: Փոխնախարարը նշել է, որ գործնականում մեկնարկել են ներդաշնակեցման գործընթացներն ու հավելել. «Մեր կապի սպան, որը կներկայացնի ՀՀ իրավապահ համակարգը, Նիդերլանդներում կունենա նստավայր, որի միջոցով Եվրապոլը կպարտավորվի ապահովել անվտանգ կապուղու համար անհրաժեշտ թե՛ ենթակառուցվածքները, թե՛ մնացյալ բոլոր համալրող սարքավորումները: Ամբողջ գործընթացն իրականացվելու է Եվրամիության հաշվին: Համանման ենթակառուցվածք կունենանք նաեւ ՀՀ ՆԳՆ շենքում: Կապի սպան կունենա հասանելիություն իրավապահ համակարգի բոլոր դատաբազաներին, ինչը հնարավորություն կտա ապահովելու փոխգործակցությունը ԵՄ-ի եւ ՀՀ-ի միջեւ: Սա կապահովի 24/7 ռեժիմով սահուն համագործակցություն Եվրապոլի եւ ՀՀ-ի միջեւ»:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը եւս կարեւորել է համաձայնագրի ընդունումը: Նա ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Եվրապոլի գործունեության բովանդակությունը հետախուզական-վերլուծական է: Ի տարբերություն Ինտերպոլի, որը ոստիկանական լիազորություններով օժտված մարմին է, Եվրապոլը չունի ձերբակալելու եւ հարցաքննելու լիազորություններ:

The issue of ratification of the Agreement on Collaboration between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and the European Union Agency for Law Enforcement Cooperation was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Defense and Security on April 8. The Agreement aims to expand cooperation in the fight against transnational crime, in particular, drug trafficking, migrant smuggling, cybercrime, asset recovery, money laundering, human trafficking and other areas. The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan stated this and added that collaboration between the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia and Europol will be an important achievement. In this case, the Ministry of Internal Affairs is not a separate member of the Government, but the unified representative of the RA law enforcement system within the framework of joint cooperation with Europol. A liaison officer for cooperation with Europol will be appointed, who will ensure the exchange of information and feedback between the Armenian law enforcement system and Europol.
In response to the question of the Committee Chair Andranik Kocharyan, Arpine Sargsyan detailed how the possibilities of the Agreement will be used after its ratification. “The Deputy Minister mentioned that the harmonization processes have practically started. The liaison officer will have access to all legal databases of the law enforcement system, which will provide an opportunity to ensure cooperation between the EU and the RA. This will ensure 24/7 smooth cooperation between Europol and the RA.”
In her related report, the Committee member Kristine Poghosyan also highlighted the adoption of the Agreement. She underscored the fact that the content of Europol’s activity is investigative and analytical. Unlike Interpol, which is a body with police powers, Europol does not have powers of arrest and interrogation.