«Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության եւ Եվրոպական միության իրավապահ ոլորտում համագործակցության գործակալության միջեւ փոխգործակցության մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցը քննարկվել է ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ ապրիլի 8-ի նիստում: Համաձայնագիրը նպատակ ունի ընդլայնել համագործակցությունն անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում, մասնավորապես՝ թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության, միգրանտների մաքսանենգության, կիբեռհանցավորության, ակտիվների վերականգնման, փողերի լվացման, մարդկանց թրաֆիկինգի եւ այլ ոլորտներում: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանն ու հավելել, որ կարեւոր ձեռքբերում կլինի ՀՀ ՆԳՆ-ի եւ Եվրապոլի միջեւ փոխգործակցությունը: Այս դեպքում ՆԳՆ-ն հանդիսանում է ոչ թե Կառավարության առանձին անդամ, այլ ՀՀ իրավապահ համակարգի միասնական ներկայացուցիչը Եվրապոլի հետ միասնական համագործակցության շրջանակում: Կնշանակվի Եվրապոլի հետ համագործակցության կապի սպա, որը կապահովի տեղեկատվության փոխանակումն ու հետադարձ կապը հայկական իրավապահ համակարգի եւ Եվրապոլի միջեւ:
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանի հարցին ի պատասխան՝ Արփինե Սարգսյանը մանրամասնել է, թե վավերացնելուց հետո ինչ ծավալով են օգտագործվելու համաձայնագրի հնարավորությունները: Փոխնախարարը նշել է, որ գործնականում մեկնարկել են ներդաշնակեցման գործընթացներն ու հավելել. «Մեր կապի սպան, որը կներկայացնի ՀՀ իրավապահ համակարգը, Նիդերլանդներում կունենա նստավայր, որի միջոցով Եվրապոլը կպարտավորվի ապահովել անվտանգ կապուղու համար անհրաժեշտ թե՛ ենթակառուցվածքները, թե՛ մնացյալ բոլոր համալրող սարքավորումները: Ամբողջ գործընթացն իրականացվելու է Եվրամիության հաշվին: Համանման ենթակառուցվածք կունենանք նաեւ ՀՀ ՆԳՆ շենքում: Կապի սպան կունենա հասանելիություն իրավապահ համակարգի բոլոր դատաբազաներին, ինչը հնարավորություն կտա ապահովելու փոխգործակցությունը ԵՄ-ի եւ ՀՀ-ի միջեւ: Սա կապահովի 24/7 ռեժիմով սահուն համագործակցություն Եվրապոլի եւ ՀՀ-ի միջեւ»:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի անդամ Քրիստինե Պողոսյանը եւս կարեւորել է համաձայնագրի ընդունումը: Նա ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Եվրապոլի գործունեության բովանդակությունը հետախուզական-վերլուծական է: Ի տարբերություն Ինտերպոլի, որը ոստիկանական լիազորություններով օժտված մարմին է, Եվրապոլը չունի ձերբակալելու եւ հարցաքննելու լիազորություններ:

8 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности обсуждалась ратификации соглашения "О взаимодействии МВД РА и Агентства ЕС по сотрудничеству правоохранительных органов". Цель соглашения – расширение   сотрудничества в борьбе с транснациональной преступностью, в частности, с незаконным оборотом наркотиков, контрабандой мигрантов, киберпреступностью, возвращением активов, отмыванием денег, трафикингом людей и другими сферами. Об этом сообщила заместитель министра внутренних дел РА А.Саргсян, добавив, что взаимодействие между МВД РА и Европолом станет важным достижением. В данном случае МВД является не отдельным членом правительства, а единым представителем правоохранительной системы РА в рамках совместного сотрудничества с Европолом. Будет назначен офицер связи по сотрудничеству с Европолом, который обеспечит обмен информацией и обратную связь между правоохранительной системой Армении и Европолом.
Отвечая на вопрос председателя комиссии А.Кочаряна, замминистра детализировала, как будут использованы возможности соглашения после ратификации. А.Саргсян отметила, что процессы гармонизации на практике начались, и добавила: "Наш офицер связи, представляющий правоохранительную систему РА, будет иметь резиденцию в Нидерландах, через которую Европол будет обязан предоставлять как инфраструктуру, так и все другое дополнительное оборудование, необходимое для безопасного канала связи. Весь процесс будет осуществлен за счет средств ЕС. Аналогичная инфраструктура будет у нас в здании МВД РА. Офицер связи будет иметь доступ ко всем правовым базам данных правоохранительной системы, что даст возможность более тесного взаимодействия между ЕС и РА. Это обеспечит в режиме 24/7 плавное сотрудничество Европола и РА”.
В содокладе член комиссии К.Погосян также отметила важность принятия соглашения. Она подчеркнула, что суть деятельности Европола носит поисково-аналитический характер. В отличие от Интерпола, который является органом с полицейскими полномочиями, Европол не имеет компетенции на арест и допрос.