Հարկային կարգապահությունը զարգացնելու եւ խթանելու նպատակով Կառավարության կողմից ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի քննարկմանն էր ներկայացվել «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» հարցը: Հիմնական զեկուցողը Ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանն էր:
Նախագծով առաջարկվում է շահաբաժինների տեսքով ստացվող եկամուտներից վճարված եկամտահարկի գումարների փոխհատուցում տրամադրել այն կազմակերպություններին, որոնք կհամապատասխանեն հարկային կարգապահական չափորոշիչներին: Սակայն օրենքի նախագծով առաջ եկած իրավախախտումների դեպքում կազմակերպությունները կզրկվեն տվյալ արտոնություններից: Կարգապահական որոշակի նորմերը ենթադրում են այնպիսի իրավախախտումներ, ինչպիսիք են հսկիչ դրամարկղային մեքենաների կիրառության կանոնների ոչ պատշաճ պահպանությունը, աշխատողի աշխատանքի ընդունման օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չգրանցելու, անապրանք փաստաթղթերի դուրսգրման կամ անհրաժեշտ փաստաթղթերի բացակայությունը, լիցենզավորման ենթակա այլ գործունեության տեսակները եւ այլն: Այլ սահմանափակումներից են նաեւ հարկային հաշվարկը սահմանված ժամկետում երկու եւ ավելի անգամ չներկայացնելու դեպքերը, ստուգման կամ այլ վարչական ակտով 5 մլն դրամ եւ ավելի չափով պարտավորություն առաջադրելը եւ այլն:
Փոխնախարարի խոսքով առաջարկվում է իրավախախտումների ցանկը կրճատել: Մասնավորապես, հանել երկու եւ ավելի անգամ օրենսգրքով սահմանված ժամկետում հարկային հաշվարկները հարկային մարմնին չներկայացնելու, ստուգման կամ վարչական ակտով 5 մլն դրամ կամ ավելի չափով առաջադրելու կետերը, իսկ ավելի պարզ իրավախախտումների պարագայում սահմանվում է երկուական խախտում, որը կազմակերպություններին կամ նրանց մասնակիցներին հնարավորություն է տալիս առաջին իրավախախտման դեպքում չզրկվել իրենց հարկը հետ ստանալու իրավունքից: Անցումային հարաբերությունների կարգավորման նպատակով առաջարկվում է օրենքն ուժի մտցնել 2025 թվականի հունվարի 1-ից եւ այն տարածվի նաեւ 2024 թվականի եւ հետագա տարիների գործունեության արդյունքներով բաշխվող շահաբաժինների վրա: Ըստ նախագծի ներկայացված տարբերակի` տվյալ օրենքն ուժի մեջ էր մտնելու 2024 թվականի հուլիսի 1-ից եւ կիրառվելու էր դրանից հետո հարկային մարմին ներկայացաված դիմումների վրա: Փոխնախարարը կարեւորել է նաեւ որոշակի ժամանակահատվածում կարգապահական հարցերի շտկման պարագայում հարկի հետ ստանալու իրավունքի վերականգնման հնարավորությունը:
Ստուգման ընթացակարգերը կիրառելու ժամանակ տնտեսվարողների եւ տեսուչների միջեւ ծագող վեճերը բացառելու նպատակով արդեն հաջորդ տարվա հունվարի 1-ից նախատեսվում է ստուգման գործընթացներն իրականացնել տեսանկարահանման միջոցով:
Արման Պողոսյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, ընդգծել, որ հնչած դիտարկումները եւ առաջարկությունները հաշվի կառնվեն եւ լրամշակված ձեւով կներկայացվեն առաջիկայում:

В целях развития и укрепления налоговой дисциплины правительство представило на рассмотрение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам проект о внесении изменений в Налоговый кодекс РА. Основным докладчиком выступил заместитель министра финансов А.Погосян.
Проект предлагает компенсировать уплаченный подоходный налог с доходов, полученных в виде дивидендов, тем организациям, которые будут соблюдать нормы налоговой дисциплины. Однако в случае совершения правонарушений, предусмотренных законопроектом, организации будут лишены этих привилегий. Отдельные дисциплинарные нормы подразумевают такие правонарушения, как ненадлежащее соблюдение правил пользования контрольно-кассовой техникой, нерегистрация работника в порядке, установленном трудовым законодательством, выписка непродукционных документов или отсутствие необходимых документов, иные виды деятельности, подлежащей лицензированию и т.д. Среди других ограничений – случаи непредставления налогового расчета дважды и более в течение указанного срока, наложение ответственности в размере 5 млн драмов и более проверкой или иным административным актом и т.д.
По словам замминистра, предлагается сократить перечень правонарушений. В частности, исключить пункты о непредставлении налоговых расчетов в налоговый орган дважды и более в течение срока, установленного Кодексом, о наложении 5 млн драмов и более в проверочном или административном акте, а также в случае более простых правонарушений, определяется бинарное правонарушение, которое дает организациям или их участникам возможность при первом правонарушении не лишаться права на возврат налога. Для регулирования переходных отношений предлагается ввести закон в силу с 1 января 2025 г. и распространить его на дивиденды, распределяемые по итогам деятельности 2024 г. и последующих лет. Заместитель министра также подчеркнул возможность восстановления права на получение налогового возмещения при устранении дисциплинарных нарушений в определенный период времени.
В целях исключения споров между предпринимателями и  инспекторами при применении  надзорных процедур с 1 января следующего года намечается проводить  проверочные процессы посредством видеозаписи.
А.Погосян ответил на вопросы депутатов, подчеркнул, что наблюдения и предложения будут учтены и в ближайшее время представлены в доработанном виде.